بازی شطرنج در کدام کشور ابداع شد؟

تبلیغات

بازی شطرنج احتمالاً یکی از قدیمی ترین بازی های جهان است. گفته می شود که این بازی ۵۰۰۰ سال پیش در کشور هند ابداع شد و به این بازی، «چتورنگا» می گفتند. چتورنگا در زبان سانسکریت به معنی چهارخانه است. پادشاهان و امپراطوران هند باستان علاقه زیادی به این بازی داشتند.

بازی شطرنج در دوره حکومت مغولان، به بازی خاص پادشاهان تبدیل شد. این بازی به مدت دو هزار سال از هند خارج نشد؛ تا اینکه ابتدا ایرانیان، سپس اعراب و در نهایت اروپاییان با آن آشنا شدند.

بازی شطرنج در سال ۱۲۵۵ میلادی به انگلستان رسید. اولین مسابقه جهانی شطرنج در سال ۱۸۵۱ میلادی در لندن برگزار شد. در سال ۱۹۲۴ میلادی فدراسیون جهانی بازیکنان شطرنج در فرانسه تاسیس شد.

دکتر امانوئل لاسکر (Emanuel Lasker) آلمانی به مدت ۲۷ سال (از سال ۱۸۹۴ تا ۱۹۲۱ میلادی) قهرمان شطرنج جهان بود. در میان زنان قهرمان در این رشته، ورا منچیک (Vera Menchik) انگلیسی دارای رکورد جالبی است. او از سال ۱۹۲۷ میلادی تا هنگام مرگش در سال ۱۹۴۴ میلادی صاحب عنوان قهرمانی جهان بود. جوانترین قهرمان شطرنج جهان گری کیموویچ کاسپارف (Garry Kimovich Kasparov) روسی است. او در نهم نوامبر سال ۱۹۸۵ میلادی قهرمان جهان شد.

تبلیغات
خودآموز مکالمه انگلیسی آکسفورد

منابع

مقاله علمی و آموزشی «بازی شطرنج در کدام کشور ابداع شد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا