چرا تاج محل ساخته شد؟

در اوایل قرن هفدهم میلادی، امپراطوری مغول به نام «شاه جهان» حاکم بر هندوستان بود. او در سال 1612 میلادی با یک شاهزاده زیبا به نام «ممتاز محل» ازدواج کرد. شاه جهان علاقه بسیار زیادی به همسرش داشت.

ممتاز محل در سال 1631 میلادی به هنگام زایمان درگذشت. این حادثه امپراطور را بسیار افسرده و غمگین کرد. شاه جهان تصمیم گرفت به یادبود عشق و علاقه ای که به همسرش داشت، زیباترین آرامگاهی را که تا آن زمان ساخته شده بود، برای او بنا کند.

امپراطور برای عملی ساختن تصمیمش چند تن از بهترین معماران و هنرمندان ایران، هندوستان، آسیای مرکزی، ایتالیا و فرانسه را به هندوستان دعوت کرد. به این ترتیب، ساخت این بنا پس از طراحی اولیه در سال 1632 میلادی آغاز شد. بیش از 20 هزار نفر حدود 22 سال برای ساخت و تکمیل آرامگاه و باغ پیرامون آن کار کردند.

بنای تاج محل روی سکویی مرمرین ساخته شده است. ساختمان اصلی را از سنگ مرمر سفید ساخته اند. این ساختمان مربع شکل سقفی گنبدی دارد. چهار مناره سفید رنگ در چهار گوشه سکو بنا شده اند.

ارتفاع این ساختمان تا نوک گنبد آن 60 متر است. زیر گنبد، تالاری هشت گوش قرار دارد. دیوارهای تالار، کنده کاری شده اند و روی آنها آیاتی از قرآن نقش بسته است. قبور شاه جهان و همسرش در وسط این ساختمان واقع هستند و با سنگ های قیمتی تزئین شده اند. اطراف این بنا را باغی زیبا احاطه کرده است. در این باغ جوی آبی در بین ردیفی از درختان سرو جریان دارد.

امروزه تاج محل یکی از زیباترین بناهای جهان و یک اثر تاریخی به شمار می رود. هر ساله هزاران جهانگرد از آن دیدن می کنند. در شب های مهتابی این بنای سفید مرمرین زیر نور ماه می درخشد و تصویری زیبا و رویایی به وجود می آورد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا تاج محل ساخته شد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا