دره مرگ در کجا واقع است؟

دره مرگ (Death Valley) در ایالت کالیفرنیای آمریکا و در نزدیکی صحرای نوادا واقع است. این دره حدود 225 کیلومتر طول و بین 8 تا 24 کیلومتر عرض دارد. دره مرگ گرم ترین و خشک ترین مکان در آمریکای شمالی است. این مکان همچنین پست ترین (86 متر پایین تر از سطح دریا) و خشک ترین نقطه در نیمکره غربی است و به همین دلیل شهرت دارد.

در تابستان دمای هوا در این منطقه غالباً بیش از 49 درجه سانتیگراد در سایه است. گرمترین روز ثبت شده در دره مرگ ژوئیه سال 1913 میلادی با 57 درجه سانتیگراد بوده است. بارندگی در این دره بندرت رخ می دهد. میزان بارندگی سالانه آن فقط 5 سانتیمتر است. اکثر زمین های این منطقه پوشیده از نمک است.

با وجود گرمای منطقه، گیاهان بیابانی متعددی در این دره رشد می کنند. جانوران مختلفی مثل خرگوش، موش، موش خرما، مارمولک، سنجاب و… را نیز می توان در آن یافت.

به دلیل شرایط نامساعد، زندگی در این مکان برای انسان تقریباً غیر ممکن است. در سال 1849 میلادی گروهی از جویندگان طلا پا به این سرزمین گذاشتند. بسیاری از این افراد در اثر تشنگی و خستگی جان باختند؛ به همین دلیل این مکان دره مرگ نام گرفت. در حال حاضر سالانه نیم میلیون نفر از این دره دیدن می کنند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «دره مرگ در کجا واقع است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا