آزمون کوکولوژی در خانه چه خبر است؟

کوکولوژی نوعی بازی روانشناسانه بوده که برای رفع خستگی ذهن توسط یک پروفسور ژاپنی طراحی شده است. این بازی طبق اصول روانشناسی کمک می کند، هر فردی بتواند به راحتی دنیای ذهن را مطالعه کند. در بازی کوکولوژی شما بر مبنای موقعیتی که در آن قرار گرفته اید باید به سوالات خاصی که نمادین هستند، پاسخ دهید. پاسخ های شما نشان دهنده حالت ذهنی شما نسبت به مسئله ای است که با آن درگیر هستید.

حالا؛ آزمون در خانه چه خبر است؟، یک کوکولوژی است و لطفاً قبل از مطالعه متن آزمون و پاسخ دادن به آن توجه داشته باشید:

  1. در آرامش سوالات را بخوانید و اولین پاسخی را که به ذهن تان می رسد، بگویید و برای پاسخ دادن مدت زیادی صبر نکنید. بدانید که هیچ پاسخ درست یا اشتباهی در این گونه آزمون ها وجود ندارد.
  2. با خودتان صادق باشید. این آزمون بیشتر شبیه به یک بازی است. پس با پاسخ های صادقانه، اجازه بدهید واقعیت های درون تان آشکار شوند.
  3. سعی نکنید پاسخ درست را حدس بزنید، این کاری است که بسیاری از افراد انجام می دهند تا در پایان آزمون به دیگران بگویند: «دیدید؟ من درست می گفتم!»

متن آزمون

تصور کنید در یک خیابان قدم می زنید. روز بسیار زیبایی است و آنقدر از آب و هوای خیابان لذت می برید که دلتان می خواهد فقط رویابافی کنید. همین طور که راه می روید به خیابانی می رسید که قبلاً هرگز آن را ندیده بودید. در خیابان جدید به راه تان ادامه می دهید و می بینید که چقدر خانه های زیبایی در این خیابان وجود دارد. از خانه ها نیز عبور می کنید و محو تماشای نمای زیبای این خانه ها می شوید. ناگهان مقابل یکی از خانه ها می ایستید، این خانه واقعاً زیبا و رویایی است، آنقدر زیبا که نمی توانید به راحتی از کنار آن عبور کنید. در حال تماشای جزئیات خانه هستید که متوجه می شوید درب خانه نیمه باز است. به نظر شما چرا درب خانه نیمه باز است؟

  1. حتماً از خانه دزدی شده است.
  2. صاحب خانه فراموش کرده در را ببندد.
  3. صاحب خانه هنوز داخل خانه است اما دارد به سمت در می آید تا آن را ببندد.

نتیجه گیری

حالا پاسخ خود را با بررسی های زیر مقایسه کنید:

درها معمولاً واقعیت دوگانه ای را درون خود دارند: اول اینکه راهی برای خروج هستند و دوم اینکه مانعی برای خروج هستند. الان که سعی می کنید این خانه با درب نیمه باز را تصور کنید، مسلماً دو مسئله ذهن شما را به خود مشغول می کند: اول ساکنان خانه که آن سوی در هستند و دوم رمز و رازی که این خانه در خود جای داده است. شاید یک دنیا آرامش آن سوی در باشد و شاید دنیای رمزآلود و حتی مخوف، بر خلاف ظاهر زیبا و آرامش بخش آن. در بخش ناخودآگاه تان دلیلی که شما برای نیمه باز بودن درب خانه تصور می کنید، بیان کننده راه هایی است که شما برای ابراز خودتان دارید و یا روش هایی که نقاط ضعف خودتان را پنهان می کنید.

1) حتماً از خانه دزدی شده است: بدترین تصور ممکن با دیدن درب نیمه باز به ذهن شما خطور کرده است. چنین تصوری نشان می دهد که مسئله ای در ذهن شما وجود دارد که باید بیشتر به آن توجه کنید؛ یعنی چیزی در ذهن یا زندگی شما درست نیست و همان مورد موجب شده است که چنین فکری به ذهن تان برسد. شما معمولاً شرایط دشوار و بحرانی را پیچیده و ترسناک تر از حد معمول می بینید؛ پس دفعه بعد که بحرانی رخ داد، حتماً به خودتان فرصتی بدهید تا ابتدا چند نفس عمیق بکشید و از یک تا ده بشمارید؛ چون به این ترتیب به ذهن تان فرصتی می دهید تا کمی آزادتر شود و راه بهتری پیدا کنید. سعی نمایید مسئله ای را که در ذهن تان باقی مانده و موجب شده است شما تصورات منفی داشته باشید، پیدا کرده و برای رفع آن اقدام کنید تا بتوانید آرامش خود را پیدا نمایید و از زندگی تان بیشتر لذت ببرید.

2) صاحب خانه فراموش کرده که در را ببندد: شما در موقعیت های دشوار و شرایط بحرانی، نگران و مستاصل نشده و بر عکس آنقدر آرام هستید که بسیاری اوقات اصلاً متوجه نمی شوید شرایطی که در آن قرار گرفته اید، یک بحران است. اغلب مشکلاتی که با آنها مواجه می شوید، به دلیل این است که آنقدر آن را ساده پنداشته اید و به آن اهمیت نداده اید که یک مشکل کوچک تبدیل به بحران شده است.

3) صاحب خانه هنوز داخل خانه است، اما دارد به سمت در می آید تا آن را ببندد: شما بسیار آرام و دور از استرس و نگرانی هستید. البته شما هم مشکلات و نقاط ضعف خودتان را دارید، اما معمولاً سعی می کنید آنها را از دیگران پنهان کنید و خودتان را مقاوم و بی مشکل در نظر دیگران نشان دهید. حالت آرام و هوشیارانه ای که دارید از شما در نظر دیگران یک انسان بالغ و آگاه ساخته است. شما هم مانند هر انسان دیگری نقاط ضعف و کاستی هایی دارید. این هم نوعی انتخاب است، اما بدانید که برای هر انسانی کاملاً طبیعی است که ضعف و کاستی داشته باشد و این به هیچ وجه برای شما نقطه منفی به حساب نمی آید. مهم این است که برای رفع نقاط ضعف تان تلاش کرده و سعی کنید از خودتان فردی قوی تر و موفق تر بسازید. بسیاری از اوقات افرادی که سعی می کنند همواره کامل و بی نقص باشند، در جایی کم می آورند، ولی اگر قبل از آن زمان از دیگران در مواقع ضروری کمک گرفته و دل خود را پیش یک فرد مطمئن تخلیه کنند، فشار کمتری بر آنها وارد می شود و می توانند موفق تر عمل کنند.

منابع

آزمون روانشناسی «کوکولوژی در خانه چه خبر است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا تست روانشناسی زهرا خراسانی در مجله موفقیت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا