منظور از گالوانیزه کردن چیست؟

گالوانیزه کردن یا روی اندودکاری، فرآیندی صنعتی برای جلوگیری از زنگ زدن آهن و فولاد است که از طریق پوشش دادن فلز با لایه ای نازک از روی انجام می گیرد. این فرآیند، به دو روش انجام می شود: فرو بردن و رسوب دادن الکتریکی.

در روش فرو بردن، ابتدا فلز را درون اسید می گذارند تا کاملاً تمیز شود و سپس آن را به درون حمام مذاب روی فرو می برند. وقتی فلز را از این حمام بیرون می آورند، با لایه نازکی از روی پوشش داده شده است.

آهن و فولاد را به روش الکتریکی نیز می توان گالوانیزه کرد. دو الکترود، یک آند مثبت و یک کاتد منفی، درون محلول یا الکترولیتی قرار می گیرند که حاوی روی است (مثلاً سولفات روی). شئی را که باید گالوانیزه شود، به کاتد وصل می کنند. با عبور جریان الکتریکی، یون های روی موجود در محلول، بر سطح کاتد و شئی متصل به آن رسوب می کنند. این روش را الکترولیز یا برفکافت می نامند. ضخامت پوشش یا لایه روی، به مدت زمان ماندن شئی در الکترولیت بستگی دارد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «منظور از گالوانیزه کردن چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا