منظور از آبکاری آندی چیست؟

آبکاری آندی فرآیندی است که طی آن یک لایه یا پوشش اکسیدی محافظ روی فلز قرار می گیرد. این کار از طریق قرار دادن فلز (معمولاً آلومینیوم) در یک مایع خاص و عبور دادن جریان الکتریکی از مایع، انجام می گیرد. با آبکاری آندی فلزات، می توان روی آنها پوششی پدید آورد که خراش بر ندارد و ساییده نشود.

آبکاری آندی فلزات، فواید دیگری نیز دارد. با انجام این عمل، فلز در مقابل خوردگی نیز مقاوم می شود. از این روش در ساخت هواپیما، قطار و کشتی استفاده می شود.

یکی از متداول ترین موارد استفاده از آبکاری آندی، ساخت و تولید درب و پنجره های آلومینیومی است. آلومینیوم، سبک و مقاوم است، اما در محیط مرطوب، سفید و تیره می شود. از طریق آبکاری آندی، لایه ای از اکسید به ضخامت کمتر از یک صدم میلیمتر بر سطح آلومینیوم قرار می گیرد و درخشندگی آن را حفظ می کند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «منظور از آبکاری آندی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا