خود هیپنوتیزمی چیست و چه کارکردهایی دارد؟

خود هیپنوتیزم عبارت است از یک وضعیت هیپنوتیزمی که توسط خود فرد ایجاد شده باشد در واقع خود هیپنوتیزم حالتی از آرامش عمیق است که طی آن ناخودآگاه فرد که معمولاً زیر لایه هایی از خودآگاه، پنهان و دست نیافتنی است، در دسترس قرار می گیرد. میزان پذیرش ذهن سوژه در این حالت آنچنان بالا می رود که می تواند تغییرات لازم را به صورت پایدار، در ذهن خود ایجاد کند. در صورت آموزش صحیح و استفاده مستمر، با خود هیپنوتیزمی می توانید انگیزه و پشتکار و انرژی لازم را برای رسیدن به اهداف تان بدست بیاورید و از آن در شناخت بیشتر ریشه های مشکلات رفتاری، برطرف کردن ترس ها و نگرانی ها، خودآگاهی و تقویت اراده، از بین بردن عادات نامطلوب و ایجاد تغییرات مثبت در افکار و احساسات و رفتار و همچنین کمک به یادگیری و بالا بردن سطح توانمندی های فردی استفاده کنید. خود هیپنوتیزمی تکنیک مهارتی موثری برای بهبود کیفیت زندگی است؛ در واقع برای دسترسی به ناخودآگاه، بدون مقاومت های روانی، سانسورهای ذهنی و مکانیسم های دفاعی، تکنیک های خود هیپنوتیزمی یک راهبرد منحصر به فرد است.

در این مقاله شما می توانید با خود هیپنوتیزم آشنا شوید.

در حالت نیمه هوشیار، ذهن ناهوشیار به راحتی هر نوع تلقینی را ثبت می کند و این تلقینات بدون اطلاع ذهن هوشیار و خودآگاه است که انگیزه ها و احساسات و… را به وجود می آورد. در حالت معمول، ذهن هوشیار و ناهوشیار با هم در تعامل و گاهی هم در ستیز هستند. ما در روند خود هیپنوتیزمی، ذهن ناهوشیار خود را واکاوی می کنیم و انکار و تعارضات آن را با ذهن هوشیار تطابق می دهیم.

ما بوسیله تلقینات از پیش تعیین شده و دادن خط مشی درست از این ستیز و کشمکش بین هوشیار و ناهوشیار جلوگیری می کنیم که متعاقب آن مشکلات و فشارهای روانی کم می شود و تسلط افکار مثبت بر ذهن و آرامش و نشاط بیشتری حاصل می شود؛ حتی کارکرد جسم و انتقال دهنده های عصبی مثل هورمون ها هم بهبود و تنظیم شده که به سلامتی منتهی می شود.

ناهوشیار ذهن، بیش از هر چیز دیگری با احساسات و تصاویر تخیلی ما تحت تاثیر قرار می گیرد و اگر کلام و جمله ها در تلقین به نفس اثرات قابل ملاحظه ای دارند، تنها به این خاطر است که این لغات و اصطلاحات حامل این تخیلات و احساسات هستند. قدرت در پیش چشم نمایان کردن و تصویرسازی راه مهم ارتباط با ناخودآگاه است.

نکاتی در مورد خود هیپنوتیزمی

  • قبل از خود هیپنوتیزمی باید تمام موارد را به خوبی یاد گرفته باشیم؛ یعنی حافظه ما با استفاده از مطالعه موارد و آموزش، آماده باشد.
  • سطح استعداد مغز ما برای هیپنوتیزم به تمرینات تمرکز که داشته ایم، بستگی دارد و حتی در درجه و عمقی که ما در هیپنوتیزم داریم، تاثیرگذار است.
  • یکی از موارد مهم، مهارت ریلکسیشن است. ما باید مراحل ریلکسیشن را هم که لازمه رسیدن به آرامش و تمرکز است، یاد گرفته باشیم.
  • افرادی که در مدیتیشن، یوگا، ریلکس شدن و… پیشرفت خوبی داشته اند، خیلی سریع تر و بهتر می توانند خود هیپنوتیزم را یاد بگیرند.
  • مهم ترین عامل در ایجاد حالت خود هیپنوتیزم «تمرکز ذهن» است. افکار مزاحم معمولاً ناخودآگاه به سراغ آدم می آیند و ذهن را از تمرکز خارج می کنند؛ با تمرین و کنترل می توانیم این مشکل را حل کنیم.
  • بعد از ورود به ذهن ناهوشیار و بعد از ریلکسیشن، تمرکز بالای ذهن ما معطوف آن می شود که بدانیم هدف چه چیزی است؟ آیا تغییر یک رفتار و تلقین و تاکید است یا شناسایی مشکلات و افکار منفی؛ اگر هدف تغییر یک رفتار است، مثلاً ترک یک عادت، آن را قبل از خود هیپنوتیزمی مشخص کنیم و انگیزه و القایی برایش داشته باشیم که آن را به ذهن خود القاء و دستور دهیم.
  • بهترین زمان برای خود هیپنوتیزمی هنگام صبح است یا شب و هنگام خواب. در هر دو زمان، محیط شیمیایی مغز در مناسب ترین وضعیت خود قرار می گیرد و همچنین نباید انسان خیلی سیر یا گرسنه باشد.
  • در حالت القاء باید از عبارات تلقینی مثبت استفاده کنیم و همینطور پیشنهادات القایی باید به صورت الگوی مثبت سفارشی باشند و یا به زمان حال برگردد یا آینده؛ مثل این مورد: «من از این لحظه سیگار نمی کشم»، «من سیگار را برای همیشه ترک خواهم کرد» و همچنین مکان را تجسم کنید.
  • برای خود هیپنوتیزمی فایل های صوتی هم موجود است که می توانید در جایی راحت و آسوده بنشینید و مطمئن باشید که تا پایان کار کسی مزاحم تان نخواهد شد. نکته ای که وجود دارد، این است که پژوهش ها نشان داده در مدتی که خودتان را هیپنوتیزم می کنید، چنانچه موضوعی پیش بیاید که نیازمند توجه و هوشیاری معمول شما باشد، به راحتی می توانید از هیپنوتیزم خارج شوید و هر اقدام یا عکس العملی را که لازم باشد، انجام دهید.

حساسیت در آموزش

موضوع خود هیپنوتیزمی موضوع بسیار مهمی است، چون ذهن در حالت خاصی از هوشیاری قرار دارد و جملاتی که گفته می شود می تواند اثرات پایدار و عمیق و در واقع، بسیار مهمی بگذارد؛ پس لازم است که ما اصول خود هیپنوتیزمی را قبل از اجرای آن خوب یاد بگیریم. خوشبختانه از آنجایی که هر هیپنوتیزمی در واقع یک خود هیپنوتیزم است، بنابراین می شود خود هیپنوتیزمی را فرا گرفت؛ یعنی اگر هیپنوتیزم بر اساس نیروهای ماوراء الطبیعه یا انرژی های خاص درمانگرها بود، دیگر یادگیری خود هیپنوتیزمی مفهومی نداشت، اما واقعیت این است که هیپنوتیزم هیچ ارتباطی به انرژی های ماوراء الطبیعه ندارد، بلکه مجموعه تکنیک هایی است که همه می توانند یاد بگیرند و چیزی به نام خود هیپنوتیزمی ماهیت پیدا می کند.

اگر یک هیپنوتیزور کسی را هیپنوتیزم می کند، آن شخص را هدایت می کند که خودش را در حالت هیپنوتیزمی قرار دهد و چون فرد خودش این مهارت را بلد نیست، یک هیپنوتیزور اینکار را تسهیل می کند. برخی سعی دارند که برای یادگیری هیپنوتیزم از کتاب های موجود کمک بگیرند که راه صحیحی نیست؛ به دلیل اینکه آموزش خود هیپنوتیزمی ابتدا احتیاج به یک دوره آموزش چهره به چهره است تا آن را به خوبی فرا بگیریم و احیاناً اشکالات مان را به کمک استادمان برطرف کنیم.

فراگیری و اجرای خود هیپنوتیزمی می تواند در بهبود عملکرد فرد در حوزه های تحصیلی، شغلی، خانوادگی، عاطفی، هیجانی، ورزش و امثال آن موثر باشد.

خود هیپنوتیزمی تاثیرات مثبت کلی بر نظم و انضباط فکری هم دارد؛ مثل کمتر شدن تاثیرات نامطلوب خارجی بر ذهن و هماهنگی فعالیت های ذهنی و راهنمایی فکر در جهت یک هدف اساسی که کلیه امیال ما نیاز به تحقق آن دارد.

تاثیر دیگر، عادت کردن ذهن به تسلط اندیشه ها و اراده و هر گونه وسوسه و نفوذ و مخالفت با خواسته هایمان است؛ همچنین موضوع مهم بالا بردن اعتماد به نفس و باور توانایی کاری را با انجام خود هیپنوتیزمی می توانیم تجربه کنیم؛ چنانچه باور داشته باشیم می توانیم کاری را انجام بدهیم، پس می توانیم. به عبارتی، چه شما فکر کنید که برنده اید و چه فکر کنید بازنده اید، در هر دو صورت، حق با شما است؛ بنابراین با یادگیری تکنیک های تقویت ایگو و افزایش اعتماد به نفس ما قادر خواهیم بود کارهایی را انجام بدهیم که شاید حتی تصور آنها برایمان در این لحظه سخت باشد.

یکی دیگر از فواید و دستاوردهای خود هیپنوتیزمی تاثیرات مثبت در روابط بین فردی و بهبود بخشیدن به آنها است و همچنین شما می توانید تقریباً هر رفتار نامطلوب خود را با خود هیپنوتیزمی اصلاح کنید و کنار بگذارید؛ کافی است به صورت مداوم ناخودآگاه خود را آموزش دهید که تصویر نهایی مطلوب چگونه است و آن را مدام تصور کنید تا بتوانید تصویر مثبتی از خود داشته باشید که به افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس هم می رسد.

خود هیپنوتیزمی برای افزایش انگیزه در جهت رسیدن به اهداف و همچنین رسیدن به نتایج قدرتمند پایدار و از بین بردن موانع رسیدن به موفقیت و آرزوهای واقع بینانه ما بسیار کمک کننده است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «خود هیپنوتیزمی چیست و چه کارکردهایی دارد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله ثریا سادات حسینی در مجله موفقیت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا