راهکارهایی برای غلبه بر استرس قبل از مصاحبه

مصاحبه استخدامی به یکی از دغدغه های مهم فروشندگان و بازاریابان تبدیل شده است. با وجود اینکه شرکت های پخش و سازمان های فروش نیاز جدی به نیروی فروش دارند اما حاضر نیستند هر فردی را وارد تیم فروش خود کنند و به همین دلیل عملکرد فرد در جلسه مصاحبه استخدام اهمیت ویژه ای برای آن دارد.

از طرفی هر نوع مصاحبه و گزینش، استرس خاص خود را دارد و این استرس باعث می شود که فرد متقاضی تمرکز و آرامش خود را از دست بدهد و نتواند قابلیت ها و مهارت های خود را به درستی به مصاحبه کننده انتقال دهد. از این رو لازم است مهارت هایی را آموخت تا بر این استرس غلبه کرد و از جلسه مصاحبه موفق بیرون آمد.

در این مقاله شما می توانید با تعدادی از مهم ترین راهکارها برای غلبه بر استرس قبل از جلسه مصاحبه آشنا شوید.

مانند رفتن به هر جلسه دیگری، در اینجا نیز آماده سازی اولین گام مهم برای داشتن جلسه ای مثبت است. سعی کنید شب قبل از مصاحبه تمام چیزهایی را که برای مصاحبه نیاز دارید مانند کیف، لباس مناسب، عطر، ساعت، مدارک مورد نیاز، خودکار و… را آماده کنید تا صبح روز بعد با استرس دنبال آنها نگردید. زود بخوابید و صبح روز بعد زود از خواب بیدار شوید تا شاداب و با نشاط باشید. به خاطر داشته باشید که کارفرماها از فروشندگانی که صبح زود از خواب بیدار نمی شوند، دل خوشی ندارند.

در بازار ایران یکی از عوامل موفقیت فروشنده، صبح زود بیدار شدن است زیرا به دلیل تعداد زیاد ویزیتورها، شرکت ها ترجیح می دهند ویزیتور آنها اولین ویزیتوری باشد که به ملاقات مشتری می رود. بنابراین باید هر گونه عوامل استرس زا را که ممکن است در روز مصاحبه تمرکز ما را به هم بزند، از بین ببریم و با ذهنی آرام و باز به جلسه مصاحبه برویم. در ادامه پیشنهادات دیگری برای تحقق این هدف ذکر شده است.

تمیز کردن

تمیز کردن محل زندگی یکی از فعالیت هایی است که باعث آرام شدن ذهن می شود. تمیز کردن باعث می شود که اولاً کمتر به جلسه مصاحبه فکر کنیم و سپس اینکه انرژی عصبی خود را به شکلی بهره ور مورد استفاده قرار دهیم. وقتی اطراف خود را تمیز کنیم به لحاظ روانی آرام می شویم و به لحاظ جسمانی کمی خسته و به همین دلیل راحت تر می توانیم بخوابیم.

تماس گرفتن با اعضای خانواده یا دوستان

آخرین باری که با پدر و مادر یا مادربزرگ و پدربزرگ تان صحبت کرده اید، کی بوده است؟ این افراد معمولاً مخزن انرژی مثبت هستند و می توانند نقش مهمی در از بین بردن انرژی منفی و استرس مضر شما داشته باشند. همچنین اگر از میان دوستان یا همسایگان تان فردی را سراغ دارید که حس و حال شما را خوب می کند حتماً با او تماس بگیرید و دقایقی با یکدیگر صحبت کنید.

مطالعه کردن

مطالعه کردن می تواند پیشنهاد خوبی باشد به شرط آنکه شما از آن افرادی باشید که عاشق کتاب و کتاب خواندن هستند. اما اگر این مطالعه کردن شما را بیشتر خسته و گیج می کند، بهتر است سراغ آن نروید.

ورزش کردن

حتماً قبل از رفتن به جلسه مصاحبه چند تمرین ساده ورزشی انجام دهید و به این شکل استرس خود را از بین ببرید. توجه داشته باشید که لازم نیست ورزش سنگین انجام دهید و خودتان را خسته و مصدوم کنید. چند تمرین ساده برای آرام کردن ذهن کافی است.

قدم زدن

راه رفتن روش بسیار مناسبی برای آرامش بخشیدن به ذهن است. اگر وقت دارید و فضای سبز خوبی در نزدیکی محل زندگی شما وجود دارد حتماً این روش را تمرین کنید.

نوشتن

نوشتن معمولاً باعث می شود استرس ها و هیجانات منفی ما تخلیه شود. بنابراین یک پیشنهاد موثر این است که قبل از جلسه مصاحبه درباره آن و درباره احساسی که دارید و اتفاقاتی که به نظرتان خواهد افتاد، بنویسید. قلم و کاغذ به طرز عجیبی کانال های مناسبی برای تخلیه هیجانات منفی هستند. از این رو نوشتن می تواند به آرام شدن شما کمک کند.

راهکارهای دیگری مانند گوش دادن به موسیقی، آب دادن به گل ها و گیاهان، بیرون رفتن با همسر یا دوستان و مواردی از این دست نیز می توانند با استرس قبل از جلسه مصاحبه مبارزه کنند. بسته به شخصیت و عادات خود بهترین روش ها را انتخاب کنید تا در بهترین وضعیت خود برای مصاحبه بروید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «راهکارهایی برای غلبه بر استرس قبل از مصاحبه»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله پریسا صادقی، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا