پنوماتیک چیست؟

پنوماتیک توصیف کننده فناوری ماشین ها و ابزارهایی است که از هوای فشرده استفاده می کنند. دستگاه های بادی، در مقایسه با دستگاه های الکتریکی، چند مزیت دارند. در این دستگاه ها امکان ایجاد شوک الکتریکی یا جرقه، که می تواند باعث ایجاد آتش در یک جو قابل اشتعال یا انفجار یک جو آماده انفجار شود، وجود ندارد.

دستگاه ها یا ماشین های پنوماتیک، بوسیله دو نوع موتور بادی بکار می افتند. در یک نوع از این موتورها، محوری وجود دارد که روی آن تعدادی پره نصب شده اند و چیزی شبیه یک پروانه را به وجود آورده اند. این محور پره دار، درون یک محفظه درزبندی شده قرار می گیرد. هوای یک کمپرسور به درون محفظه رانده می شود. این هوا به پره ها وزیده می شود و محور یا میله را می چرخاند. چرخ (سنگ) سمباده یا مته به این محور وصل می شود.

نوع دوم موتور بادی، شامل پیستونی است که درون یک سیلندر حرکت می کند. هوای فشرده به پیستون نیرو وارد می آورد و آن را به یک سمت می راند. فشار یک فنر یا هوای موجود در سمت دیگر پیستون، آن را به عقب بر می گرداند. حرکت رفت و برگشتی سریع پیستون می تواند مته های چکشی معدنکاری را به کار اندازد.

در گذشته در بسیاری از کامیون ها و اتوبوس ها از ترمزهای پنوماتیک یا بادی استفاده می شد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «پنوماتیک چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا