با بتهوون آشنا شویم

تبلیغات

لودویگ وان بتهوون یکی از بزرگترین موسیقیدانان جهان است. نام و آثار او هنوز هم در سراسر جهان مورد توجه علاقه مندان به موسیقی است.

بتهوون در سال ۱۷۷۰ میلادی در شهر بُن آلمان متولد شد. پدر بتهوون نوازنده بود. بتهوون اصول نوازندگی را از پدر آموخت. سپس زیر نظر آهنگسازان بزرگی همچون موتزارت و هایدن تعلیم موسیقی دید. او در جوانی به خاطر مهارتش در نواختن پیانو مشهور بود و مورد تحسین مردم و طبقه اشراف قرار می گرفت.

بتهوون زندگی خانوادگی خوبی نداشت. او در ۱۷ سالگی مادرش را از دست داد و پس از آن، پدرش دائم الخمر شد. از آن به بعد، بتهوون نان آور خانواده شد و مسئولیت برادران کوچکتر از خود را تقبل کرد. او برای آنکه شانس خود را بیازماید، بُن را ترک کرد و به وین رفت. بتهوون در وین نزد چند آهنگساز بزرگ همچون هایدن تعلیم دید. پس از آن، در وین ساکن شد و سعی کرد مخارج خود را از راه آهنگسازی و نوازندگی پیانو تامین کند.

ولی دردناک ترین واقعه زندگی بتهوون در ۳۰ سالگی رخ داد. او به تدریج شنوایی خود را از دست داد و سرانجام کاملاً ناشنوا شد. بتهوون مجبور شد کار نواختن را کنار بگذارد؛ ولی همچنان به آهنگسازی ادامه داد. او می توانست موسیقی را در ذهن خود مجسم کند و روی کاغذ بیاورد. در واقع بتهوون شگفت آورترین آثار خود را در این ایام نوشت؛ ولی خودش هرگز آنها را نشنید. موسیقی او سرشار از احساسات شخصی بود و اندوه و یا شادی و سرور را بیان می کرد.

تبلیغات
دریافت اپلیکیشن آپرا

از بتهوون آثار بسیاری باقی مانده است که از آن جمله می توان به ۹ سمفونی او و سونات مهتاب اشاره کرد. او سمفونی شماره ۹ خود را در زمان ناشنوایی ساخت. این سمفونی همراه با کُر است. بسیاری از منتقدان، این اثر را زیباترین سمفونی او می دانند. قطعاتی که بتهوون می ساخت برای سازها تنظیم شده بود نه برای آواز؛ با این حال، او تعدادی آواز مذهبی مانند یک «اوراتوریو» به نام «عیسی در کوه های زیتون» و اپرایی به نام فیدلیو نیز نوشت.

بتهوون کنسرتوها و سونات های بسیاری برای پیانو و ویولن تصنیف کرد. بدون شک او را می توان یکی از نوابغ عالم هنر دانست. لودویگ وان بتهوون در سال ۱۸۲۷ میلادی در سن ۵۷ سالگی در وین چشم از جهان فرو بست.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «با بتهوون آشنا شویم»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا