آزمون کوکولوژی در بین صفحات یک مجله

آزمون در بین صفحات یک مجله یک بازی کوکولوژی است که توسط پروفسور ایسامو ساتیو طراحی شده است. این بازی طبق اصول روانشناسی کمک می کند، هر فردی بتواند به راحتی دنیای ذهن را مطالعه کند. در بازی کوکولوژی شما بر مبنای موقعیتی که در آن قرار گرفته اید باید به سوالات خاصی که نمادین هستند، پاسخ دهید. پاسخ های شما نشان دهنده حالت ذهنی شما نسبت به مسئله ای است که با آن درگیر هستید.

پس قلم و کاغذ بر دارید و لطفاً قبل از مطالعه متن آزمون و پاسخ دادن به آن توجه داشته باشید:

  1. در آرامش سوالات را بخوانید و اولین پاسخی را که به ذهن تان می رسد، بگویید و برای پاسخ دادن مدت زیادی صبر نکنید. بدانید که هیچ پاسخ درست یا اشتباهی در این گونه آزمون ها وجود ندارد.
  2. با خودتان صادق باشید. این آزمون بیشتر شبیه به یک بازی است. پس با پاسخ های صادقانه، اجازه بدهید واقعیت های درون تان آشکار شوند.
  3. سعی نکنید پاسخ درست را حدس بزنید، این کاری است که بسیاری از افراد انجام می دهند تا در پایان آزمون به دیگران بگویند: «دیدید؟ من درست می گفتم!»

متن آزمون

هم اکنون نسخه ای از یک مجله پُر طرفدار را خریده اید، به خانه می روید تا آن را بخوانید. به چه ترتیب مطالب مجله را برای خواندن انتخاب می کنید؟

  1. مجله را از ابتدا تا انتها می خوانید.
  2. سراغ موضوع های مورد علاقه تان می روید و فقط آنها را می خوانید.
  3. مجله را ورق می زنید و هر مطلبی را که مفید به نظر می رسد، می خوانید.
  4. مادامی که ساختار مجله تغییر نکرده مطالب را به همان سبک همیشگی می خوانید.

نتیجه گیری

حالا پاسخ خود را با بررسی های زیر مقایسه کنید:

یک مجله حاصل تلاش جمعی از نویسندگان، طراحان، عکاسان و ویراستاران است که طیفی از نظرات و دیدگاه ها را ارائه می دهد. مجله، مجموعه ای از تجربه ها است و سبک خواندن تان نحوه رویارویی شما را با گزینه های متعددی که در برابرتان قرار می گیرد، مشخص می کند. به ویژه شیوه مدیریت زمان از طرف شما بیانگر شیوه استفاده از دارایی ها و بخصوص پول تان است.

1) مجله را از ابتدا تا انتها می خوانید؟
شما جزو گروهی هستید که حساب پول تان را دارید و می دانید کمترین مقدار آن در کجا هزینه می شود. این به معنی پول خرج نکردن نیست، بلکه شما از چرتکه انداختن لذت می برید. از اینکه فکر کنید چیزی را گم کرده اید متنفر هستید، همیشه حساب های بانکی تان را مرتب می کنید و تراز حساب جاری تان را می دانید و میزان سود پول تان مشخص است.

2) سراغ موضوع های مورد علاقه تان می روید و فقط آنها را می خوانید؟
همیشه ته جیب تان سوراخ است! اگر پول داشته باشید هر چیزی که نظرتان را جلب کند، می خرید و در حالی که آخرین پول تان را خرج می کنید در این فکر هستید از ماه آینده یک حساب پس انداز باز کنید. اگر هم برحسب اتفاق پولی ذخیره کرده باشید اصلاً غیر منتظره نیست به سراغ دستگاه عابر بانک بروید و برای بیکار نبودن، پول برداشت کنید.

3) مجله را ورق می زنید و هر مطلبی را که مفید به نظر می رسد، می خوانید؟
خود را صرفه جو می دانید ولی به نظر دیگران خسیس هستید. واقعیت این است که شما سرسری پول خرج نمی کنید و منابع خود را هدر نمی دهید، بلکه ترجیح می دهید آن را برای روز مبادا پس انداز کنید. هیچگاه وسوسه خرید کردن بر شما چیره نمی شود و برای چیزهای بی اهمیت پولی هزینه نمی کنید. اما بعضی وقت ها هم سر کیسه را شل می کنید و دست و دل باز می شوید. به هر حال پول برای داشتن زندگی بهتر است.

4) مادامی که ساختار مجله تغییر نکرده مطالب را به همان سبک همیشگی می خوانید؟
شما برحسب عادت خرج می کنید و توجهی به تغییراتی که در زندگی تان رخ می دهد، ندارید. اگر بلیط بخت آزمایی تان برنده شود باز هم برای خرید به حراجی ها می روید و بالعکس اگر ورشکسته شوید باز هم اصرار به خرید لباس های مارک دار دارید. شما خود را نگران نوسانات بازار نمی کنید و ترجیح می دهید کسی را داشته باشید که این گونه کارها را به عهده بگیرد.

منابع

آزمون روانشناسی «کوکولوژی در بین صفحات یک مجله»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب کوکولوژی، نوشته ی تاداهیکو ناگائو و ایسامو سایتو و ترجمه چکاد سرامی و شاهین دهقان از انتشارات ترفند، منتشر شده در 1388 با شابک 2-84-7332-964-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا