برچسب انرژی چیست؟

در انتخاب و خرید وسائل برقی، اطمینان از بازدهی و مصرف انرژی دستگاه های مورد نظر برای مصرف کنندگان دارای اهمیت و ضرورت بسیاری است، که ایجاد این اطمینان از طریق تست لوازم انرژی بَر و تعیین رتبه کارآیی آنها در آزمایشگاه های ملی صرفه جویی انرژی و نیز الصاق برچسب انرژی اعمال می شود.

لوازم برقی خانگی از عمده ترین مولفه های مصرف انرژی الکتریکی در هر خانواده می باشند که طبعاً عامل اصلی در هزینه های انرژی الکتریکی خواهند بود. بکارگیری و استفاده از این لوازم، بخش عمده ای از مصرف انرژی الکتریکی هر خانواده را تشکیل می دهد. بنابراین با انتخاب مناسب و استفاده درست از لوازم برقی خانگی می توان به میزان قابل توجهی در مصرف انرژی این وسائل و در نتیجه هزینه های تحمیل شده، صرفه جویی کرد.

نکات قابل توجه در انتخاب و تهیه وسائل برقی

 1. شکل ظاهری
 2. مدل دستگاه
 3. کارخانه سازنده دستگاه
 4. تکنولوژی ساخت دستگاه
 5. نشان استاندارد دستگاه
 6. برچسب انرژی دستگاه

تمام موارد اشاره شده، جزء شرط های مهم در انتخاب یک کالا محسوب می شوند. اما توجه به نشان استاندارد و برچسب انرژی از شرط های ضروری در انتخاب و تهیه وسائل برقی خانگی می باشند. زیرا این علائم اطلاعات بسیار مفید در زمینه ایمنی و بازدهی وسائل برقی در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند.

برچسب انرژی

برچسب انرژی در اغلب کشورهای جهان وجود دارد و مصرف کنندگان را با میزان مصرف انرژی هر یک از وسائل خانگی انرژی بَر آشنا می کند. همچنین اطلاعات مشترک در همه وسائل و اطلاعات اختصاصی مرتبط به وسیله انرژی بَر را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.

مصرف کننده می تواند با توجه به این اطلاعات در هنگام خرید، دستگاهی را انتخاب کند که در مقایسه با سایر مدل های مشابه دارای مصرف انرژی کمتر و بازدهی بیشتر باشد.

برچسب انرژی از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که هر قسمت نمایانگر اطلاعاتی است. شکل زیر یک نمونه برچسب انرژی را نشان می دهد.

اولین بخش برچسب انرژی، آرم موسسه استاندارد را نشان می دهد.

بخش دوم برچسب انرژی بوسیله 7 حرف لاتین از A تا G در هفت طیف رنگی درجه بندی شده است که هر یک از حروف و رنگ ها معرف درجه ای از مصرف انرژی و کارآیی دستگاه می باشد. حرف A نشانگر کمترین مصرف انرژی و بیشترین بازدهی دستگاه و حرف G نشانگر بیشترین مصرف انرژی و کمترین بازدهی دستگاه است. بنابراین هرچه رتبه برچسب دستگاه بیشتر باشد، کارآیی آن نسبت به میزان انرژی که مصرف می کند، بیشتر است.

بخش سوم، نمایانگر مصرف انرژی دستگاه بر اساس استاندارد ملی تدوین شده در بخش آزمون استاندارد می باشد و سایر بخش ها بیانگر اطلاعات اختصاصی در مورد هر یک از وسائل می باشد. بطور مثال این بخش ها در ماشین لباسشویی نشانگر میزان قدرت پاک کنندگی، قدرت خشک کن، ظرفیت و میزان مصرف آب و در یخچال نیز نشانگر حجم قسمت یخچال و فریزر دستگاه می باشد.

بخش انتهایی برچسب، به ترتیب نمایانگر علامت تجاری، نام کارخانه سازنده و مدل دستگاه می باشد. (توجه داشته باشید که جای این بخش ها ممکن است در برچسب ها متفاوت باشند اما معنا و مفهوم شان مطابق توضیح فوق می باشد.)

فواید استفاده از برچسب انرژی

استفاده از برچسب انرژی مزایای گوناگونی برای مصرف کنندگان این گونه وسائل دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. انتخاب درست و آگاهانه مردم در هنگام خرید وسائل برقی خانگی
 2. آشنا ساختن مصرف کنندگان با میزان کارآیی و بازدهی وسائل برقی خانگی
 3. بهینه سازی و کاهش مصرف انرژی
 4. کاهش هزینه انرژی مصرفی در خانواده ها
 5. کاهش آلودگی محیط زیست
 6. ارائه اطلاعات اختصاصی ویژه هر وسیله برقی

منابع

مقاله علمی و آموزشی «برچسب انرژی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا