کوارک چیست؟

تمامی عناصر از ذرات ریزی به نام اتم تشکیل شده اند. اتم ها ذراتی بسیار ریز هستند که آنها را با چشم غیر مسلح نمی توان دید. اتم ها نیز از ذرات کوچکتری به نام الکترون، پروتون و نوترون به وجود آمده اند که به آنها ذرات بنیادی می گویند. فیزیکدانان صدها ذره بنیادی دیگر مثل مزون، موئون، نوترینو و پوزیترون را نیز کشف کرده اند. آیا می توانید تصور کنید ذره ای کوچکتر از ذرات بنیادی نیز وجود داشته باشد؟

چندین سال پیش دانشمندان متوجه شدند که ذرات بنیادی نیز از ذرات بی نهایت ریزی به نام کوارک تشکیل شده اند. البته کوارک ها ذراتی فرضی هستند و در آزمایش دیده نشده اند. ایده وجود کوارک ها در سال 1964 میلادی توسط دو فیزیکدان آمریکایی ارائه شد.

احتمالاً چهار نوع کوارک وجود دارد که هر یک بار الکتریکی اندکی دارند. هر کوارک دارای یک ضد ذره به نام آنتی کوارک است. بار الکتریکی آنتی کوارک ها متضاد بار الکتریکی کوارک ها است.

از به هم پیوستن کوارک ها، ذرات بنیادی مختلف به وجود می آید. بطور مثال پروتون ها از سه نوع کوارک تشکیل شده اند. احتمالاً هر مزون نیز از به هم پیوستن یک کوارک و یک آنتی کوارک به وجود آمده است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «کوارک چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا