CPR چیست؟

سی پی آر (CPR) یکی از مهم ترین کشف های پزشکی نوین برای جلوگیری از مرگ ناگهانی است. در سال 1960، محققان بالتیمور به این نتیجه رسیدند که فشار آوردن روی سینه قربانی باعث گردش خون می شود و اگر با تنفس مصنوعی همراه باشد می تواند فرد را زنده نگه دارد. به عبارتی اگر CPR (مخفف Cardiopulmonary resuscitation) به درستی و قبل از مرگ بیولوژیکی انجام شود به قربانی فرصت می دهد که تا رسیدن کمک های پزشکی تخصصی زنده بماند.

در کنفرانس سال 1973 انجمن قلب آمریکا، CPR به عنوان یکی از اصول کمک های اولیه که همه مردم باید آن را یاد بگیرند، معرفی شد.

عملکرد CPR

سی پی آر ترکیب تنفس مصنوعی و ایجاد فشار خارجی روی سینه است. CPR اگر درست انجام شود فرصت زمانی را برای از راه رسیدن کمک های پزشکی تخصصی ایجاد می کند.

CPR سه بخش اصلی دارد: 1) ورودی جریان هوا 2) تنفس مصنوعی 3) گردش هوا. برای آنکه CPR را بهتر درک کنید این دو تعریف از مرگ را در نظر بگیرید: «مرگ طبیعی مرگی است که در آن قلب و تنفس از کار می افتد. مرگ ناگهانی، مرگ طبیعی غیر منتظره و ناگهانی است و می تواند برگشت پذیر باشد. مرگ بیولوژیکی مرگی است که به علت کمبود اکسیژن، شخص دچار مرگ مغزی می شود و برگشت ناپذیر است.»

در دقایق اولیه مرگ طبیعی، CPR باعث می شود مرگ بیولوژیکی به تعویق بیفتد. طبق تحقیقات انجمن قلب آمریکا اگر در عرض 4 دقیقه، سی پی آر انجام شود، شانس زنده ماندن قربانی 4 برابر زمانی است که سی پی آر بعد از گذشت آن 4 دقیقه انجام شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «CPR چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا گزارش یاسمن طاهریان در روزنامه شهروند، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا