بیگ بن چیست؟

بیگ بن (Big Ben) نام بزرگترین ساعت وست مینستر لندن است. این ساعت روی یک برج بلند نصب شده است. بیگ بِن 13 تُن وزن دارد. در واقع این زنگ به افتخار سِر بنجامین هال که مسئول نصب آن بود، بیگ بن نام گرفت.

در آغاز فقط زنگ به این نام خوانده می شد؛ ولی بعدها مردم به ساعت نیز بیگ بن می گفتند. امروزه اکثر مردم انگلستان نیز بیگ بن را نام ساعتی در لندن می دانند.

این ساعت در 31 مه 1859 میلادی، شروع به کار کرد. در ابتدا ساعت هفته ای یکبار توسط دو نفر کوک می شد؛ ولی امروزه بطور الکتریکی کوک می شود. پاندول این ساعت حدود چهار متر طول دارد. یکی از خصوصیات جالب توجه این ساعت دقت بسیار بالای آن از زمان نصب تاکنون است. در واقع، بیگ بن مشهورترین زنگ ساعت جهان است؛ زیرا صدای رسا و پُر طنین آن بطور مرتب توسط رادیو BBC در سراسر جهان پخش می شود.

برای رسیدن به این زنگ باید از پلکان مارپیچی که 374 پله دارد، بالا رفت.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «بیگ بن چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا