کدام فلز به حالت مایع است؟

تبلیغات
HiU Company

جیوه تنها فلزی است که حالت مایع دارد. سایر فلزات از جمله آهن، مس، آلومینیوم و… همه جامد هستند. جیوه با اینکه به حالت مایع است، تمام خصوصیات یک فلز را دارا است.

این فلز هادی گرما و جریان الکتریسیته است. درجه انجماد آن ۳۹- درجه سانتیگراد و درجه جوش آن ۳۵۹ درجه سانتیگراد است. جیوه هرگز به دیواره ظروف شیشه ای نمی چسبد. این فلز نقره ای رنگ ۱۳.۶ برابر سنگین تر از آب است. جیوه به خاطر داشتن این خصوصیات، کاربردهای فراوانی دارد.

جیوه در طبیعت به شکل خالص یافت نمی شود. سنگ معدن این فلز، شنگرف نام دارد. این سنگ، قرمز رنگ است و تقریباً در صخره های سراسر جهان یافت می شود. در گذشته از این سنگ برای تهیه رنگ قرمز استفاده می شد. امروزه از جیوه برای ساختن انواع رنگ ها، کلورین و لوازم الکتریکی استفاده می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «کدام فلز به حالت مایع است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
نمایش بیشتر
تبلیغات
HiU Company

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا