استریوسکوپ چیست؟

استریوسکوپ یا برجسته بین یا سه بعدی نما دستگاهی است که فردی به نام چارلز ویتسون (Charles Wheatstone) آن را در 1838 اختراع کرد تا بتواند بطور همزمان دو تصویر را جداگانه (هر یک با یک چشم) ببیند. این دو تصویر، یک صحنه را نشان می دهند، اما با زوایایی که کمی تفاوت دارند.

وقتی تصویرها را در استریوسکوپ می بینیم، مغز دو تصویر تخت را به یک تصویر تبدیل می کند که سه بعدی به نظر می آید. این خاصیت، ناشی از دید دو چشمی انسان است. به دلیل موقعیت قرار گرفتن چشم ها، هر چشم اشیاء را از زاویه ای که اندکی متفاوت است می بیند. تفاوت بین این دو تصویر را اختلاف منظر می نامند و مغز آن را به صورت عمق تعبیر و تفسیر می کند. چنین به نظر می آید که نقاط مختلف، در تصویر ترکیبی، با ناظر فاصله های متفاوت دارند.

عکس های هوایی را بعضی وقت ها به شکل زوج های استریوسکوپی تهیه می کنند تا در مقایسه با عکس های معمولی، اطلاعات و جزئیات بیشتری را به نمایش بگذارند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «استریوسکوپ چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا