بلندگو چگونه کار می کند؟

بلندگو دستگاهی است که جریان الکتریکی را به صدا تبدیل می کند. خروجی رادیو، تلویزیون و دستگاه های صوتی، یک جریان الکتریکی است که تغییرات آن متناسب با اصوات تولید شده است. این جریان الکتریکی متغیر، به سیم پیچ درون بلندگو انتقال می یابد و میدانی مغناطیسی به وجود می آورد که با همان آهنگ تغییر می کند. این میدان متغیر، بطور تکراری آهنربایی را به سمت خود می کشد و یا از خود می راند، طوری که آهنربا به ارتعاش در می آید.

آهنربا به یک مخروط کاغذی یا پلاستیکی متصل است و آن را همراه خود مرتعش می کند. ارتعاشات به هوا منتقل می شوند و جریانی از امواج فشاری تولید می کنند که در گوش هایمان صداها را به وجود می آورند. وقتی علائم صوتی از آمپلی فایر (تقویت کننده) به سیم پیچ می رسند، سیم پیچ متناسب با علائم به حرکت در می آید و مخروط را مرتعش و صدا را تولید می کند.

امروزه بیشتر نوارهای موسیقی و بسیاری از برنامه های رادیویی و تلویزیونی به شکل استریو ضبط می شوند (صدای استریو) و برای پخش آنها به دو بلندگو نیاز است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «بلندگو چگونه کار می کند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا