پایدارساز ژیروسکوپی چیست؟

پایدارساز ژیروسکوپی قطعه ای است که برای پایدار و یکنواخت کردن حرکت طراحی شده است و در دستگاه ها و وسائل مختلف نصب می شود. این وسیله را بر اساس خاصیت پایداری ژیروسکوپ طراحی کرده اند. ژیروسکوپ، وقتی به چرخش در می آید، در برابر هر نیرویی که سعی در کج کردن آن دارد، مقاومت می کند.

از پایدارسازهای ژیروسکوپی معمولاً برای مقابله با غلتش کشتی ها استفاده می شود تا مسافرین احساس راحتی و آرامش کنند. این وسیله شامل دو پره گردان است که در دو طرف بدنه کشتی نصب می شوند و به یک ژیروسکوپ موتوردار متصل هستند. اگر کشتی میل به غلتش داشته باشد، پره ها نیز میل به چرخش نشان می دهند، اما ژیروسکوپ که تمایلی به تغییر جهت حرکت خود ندارد، در برابر این حرکت مقاومت می کند. همین مقاومت، مانع از غلتش کشتی می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «پایدارساز ژیروسکوپی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا