دسیبل چیست؟

دسیبل (dB) یکی از واحدهای SI است که برای اندازه گیری بلندی صدا یا سطح فشار صوتی آن مورد استفاده قرار می گیرد و نام آن از الکساندر گراهام بل اقتباس شده است.

صدایی با شدت 30db، ده برابر قوی تر از صدایی است که شدت آن به 20db می رسد. صدای فردی که در فاصله یک متری ایستاده و با شما صحبت می کند، شدتی برابر 50 دسیبل دارد، اما صدای ترافیک موجود در یک خیابان، برابر 75 دسیبل است.

افرادی که شدت صدای موجود در محیط آنها بیش از 80 دسیبل است و برای دوره ای طولانی و ساعات متمادی در چنین محیطی به سر می برند، در معرض خطر ضعف شنوایی قرار دارند. اگر شدت از 140 دسیبل فراتر رود، احتمال پارگی پرده گوش وجود دارد.

آستانه پایین شنوایی انسان معمولاً در محدوده صفر تا 10 دسیبل قرار می گیرد. گفتگوی معمولی به 50 دسیبل نیز می رسد و صدایی مانند عطسه (اگر بینی گرفته نشود) تقریباً شدتی برابر صدای آلات موسیقی دارد. صداهای بالاتر از 120 دسیبل به گوش انسان صدمه می زنند.
آستانه پایین شنوایی انسان معمولاً در محدوده صفر تا 10db قرار می گیرد. گفتگوی معمولی به 50db نیز می رسد و صدایی مانند عطسه (اگر بینی گرفته نشود) تقریباً شدتی برابر صدای آلات موسیقی دارد. صداهای بالاتر از 120db به گوش انسان صدمه می زنند.

منابع

  1. کتاب Kingfisher Science Encyclopedia. تالیف Catherine Headlam. ترجمه محمود سالک. نشر Kingfisher Books. سال 1991.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا