حس تعادل چیست؟

پنج حس کلاسیک انسان (بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی و بساوایی) حواسی هستند که ما در تعاملات خودآگاه با دنیای اطراف مان بیشتر روی آنها تکیه داریم؛ اما در کنار آنها چندین حس دیگر هم وجود دارند که در پس زمینه مشغول فعالیت هستند.

حس تعادل (Equilibrioception)، حسی است که بوسیله دستگاه دهلیزی گوش داخلی ایجاد می شود و بازخوردهای حیاتی مرتبط با موقعیت سر و حرکات بدن را فراهم می آورد.

درون گوش، سه مجرای نیم دایره ای وجود دارد که هر کدام از آنها با مایع پُر شده است. در انتهای هر یک از مجراها، یک برآمدگی با مجموعه ای از مژک های حساس وجود دارد. همزمان که سرتان را حرکت می دهید، مایع درون مجرا هم حرکت می کند، مژک های ریز خم می شوند و اطلاعاتی را درباره چرخش سر به مغز ارسال می کنند.

دو اندام دیگر به نام سنگ گوش (Otolith) در هر سمت سر وجود دارد. سنگ گوش شامل مژک های حسی ای است که با بلورهای کلسیمی به سمت پایین کشیده شده اند و به ما کمک می کنند بتوانیم جهت پایین و بالا را تشخیص دهیم.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «حس تعادل چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا