یک ثانیه چقدر است؟

تبلیغات

دو روش اصلی برای اندازه گیری زمان وجود دارد: زمان دینامیکی و زمان اتمی.

روش نخست برای اندازه گیری زمان بر حرکت اجرام آسمانی استوار است. این حرکت می تواند زمان چرخش ستاره ای دوردست همانند یک تپ اختر، حرکت ستاره ای در میانه آسمان شب یا حتی گردش زمین باشد. با وجود این، این روش ها همیشه کاملاً دقیق نیستند.

تعریف قدیمی ثانیه بر اساس مدت زمان چرخش زمین بود. از آنجا که یک «روز» طول می کشد تا خورشید از شرق طلوع و در غرب غروب کند و دوباره از نو پدیدار شود؛ روز را به شکلی تقریباً دلخواه به ۲۴ ساعت، ساعت را به ۶۰ دقیقه و دقیقه را به ۶۰ ثانیه تقسیم کرده بودند. اما از آنجا که چرخش زمین یکنواخت نیست و به دلیل عواملی همچون اصطکاک کشندی، با آهنگ ۳۰ ثانیه در هر ۱۰ هزار سال کُند می شود، مقیاس دقیقی نبود.

ساعت های اتمی بر انتقال انرژی درون اتم یک عنصر مشخص استوار هستند؛ عنصری که معمولاً سزیم است. با تعریف ثانیه به صورت تعداد دفعاتی که این انتقال انرژی انجام می گیرد، می توان زمان را با دقتی به اندازه از دست رفتن کسری از ثانیه طی میلیون ها سال اندازه گیری کرد.

تبلیغات کتاب کدینگ تصویری ۱۱۰۰ واژه انگلیسی که باید دانست

در حال حاضر، تعریف ثانیه به این صورت است: «۹,۱۹۲,۶۳۱,۷۷۰ انتقال انرژی در یک اتم سزیم».

منابع

مقاله علمی و آموزشی «یک ثانیه چقدر است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

برچسب ها
نمایش بیشتر
تبلیغات میزبانی وب و ثبت دامنه - های یو کمپانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا