رنگ با موهایتان چه می کند؟

برخی افراد اعتقاد دارند رنگ کردن موها عوارض متعددی از قبیل خشکی ساقه مو، سفیدی مو یا ریزش موها را به همراه دارد و برخی معتقد هستند رنگ کردن یک درمان قطعی برای مبارزه با نازکی مو محسوب می شود و حتی می تواند با کنترل چربی پوست مانع ریزش موی سر شود.

در این مقاله شما می توانید با صحت این ادعاها آشنا شوید.

آیا رنگ به موها صدمه می زند؟

رنگ کردن موها در طول سال آن هم به دفعه های محدود آسیبی به مو نمی زند. کارشناسان زیبایی می گویند رنگ کردن موها 5 تا 6 بار در سال اختلالی در سلامت مو ایجاد نمی کند اما اگر در رنگ کردن موها افراط و تفریط کنید به مرور جنس موهای شما خراب می شود. در واقع عارضه اصلی رنگ مو، خراب شدن جنس موها است و چندان باعث ریزش مو نمی شود مگر اینکه آنقدر موهایتان را طی سال رنگ کنید که ریشه موها دچار آسیب شوند.

رنگ، موهای نازک را ضخیم می کند؟

تجربه بسیاری از خانم ها ثابت کرده که بعد از رنگ کردن موهایشان، با ضخیم شدن تارهای نازک و سست موها روبرو می شوند. در حالی که رنگ کردن موها به مرور خشکی را به موها تحمیل می کند که همین مسئله شما را گمراه می کند. باید بدانید که رنگ کردن مو، باعث کلفتی موها نمی شود. اگر موهای فوق العاده نرم و بدون حالت دارید، باید ابتدا علت این نرمی و نازکی بیش از حد را پیدا کنید و با توجه به آن علت، موهای خود را درمان کنید. بعضی افراد به دلیل زمینه ژنتیکی موهای بسیار نازک دارند. درمان در این صورت بسیار مشکل است، نازکی مو در بعضی افراد نیز به خاطر بیماری هایی مثل کم خونی، بیماری های تیروئید، کمبود تغذیه و… است.

دکلره پُر خطرتر است یا رنگ؟

اگر تعادل را حفظ کنید دکلره کردن موها هم بی خطر است. دکلره کردن نیز مثل بقیه فاکتورهای شیمیایی است یعنی نمی توان گفت دکلره کردن برای موها ضرر بیشتری نسبت به رنگ دارد. دکلره نیز همانند رنگ در صورتی می تواند به موها آسیب بزند که در سال بیش از 5 یا 6 بار انجام شود. البته مهم است که آرایشگرتان از مواد سالم و استاندارد دکلره استفاده کند. اگر دفعات استفاده از دکلره زیاد باشد، می تواند باعث خرابی جنس مو شود.

موها را سفید می کند؟

سفید شدن موها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد از عوامل ژنتیکی و ارثی بگیرید تا سبک زندگی و ابتلا به برخی بیماری ها. حتی مصرف برخی داروها هم می تواند به سفید شدن موها منتهی شود. اما رنگ کردن موها ممکن است روی رنگدانه های ساقه مو تاثیر بگذارد اما نمی تواند رنگ موهای تازه رسته از ریشه مو را تغییر دهد بنابراین نباید نگران این موضوع باشید.

از آنجایی که یکی از خطرات استفاده از رنگ مو، احتمال حساسیت است، از خریدن رنگ های غیر استاندارد یا مارک های متفرقه خودداری کنید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «رنگ با موهایتان چه می کند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله مجله سیب سبز، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا