سشوار چگونه کار می کند؟

مردم اغلب برای خشک کردن موهایشان از وسیله ای به نام سشوار استفاده می کنند. این وسیله در آرایشگاه ها کاربرد بسیاری دارد. آرایشگران از آن برای خشک کردن یا حالت دادن موی مشتریان شان استفاده می کنند.

سشوار همانند بخاری برقی، لامپ الکتریکی، آب گرمکن برقی و بسیاری از دستگاه های دیگر بر اساس خاصیت گرمایی جریان الکتریسیته کار می کند.

سشوار دارای یک پوشش پلاستیکی یا فلزی است. داخل این پوشش سیم پیچی قرار دارد که وقتی جریان الکتریکی از آن عبور می کند، گرم می شود. سیم پیچ از موادی که دارای مقاومت خاصی هستند، ساخته شده است. در پشت سیم پیچ یک پنکه کوچک قرار دارد که جریان هوا را از خارج می مکد و آن را به سمت سیم پیچ می راند. جریان هوا پس از عبور از روی سیم پیچ، گرم و سپس به بیرون رانده می شود.

سشوارها اغلب دارای دو کلید هستند. یکی از آنها فقط پنکه را بکار می اندازد. به این ترتیب هوای خنک از سشوار خارج می شود. کلید دوم باعث می شود که هم پنکه روشن شود و هم جریان برق از سیم پیچ عبور کند.

وقتی موهایمان را به کمک سشوار خشک می کنیم، عبور جریان هوای گرم از روی موها باعث بخار شدن رطوبت آنها و در نتیجه خشک شدن شان می شود.

از سشوار در آزمایشگاه ها نیز برای خشک کردن برخی از مواد استفاده می کنند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «سشوار چگونه کار می کند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا