لوزه سوم در کجا قرار دارد؟

آدنوئیدها که به لوزه سوم نیز معروف هستند، توده ای از بافت شبه غده ای هستند که بطور طبیعی در قسمت بالای گلو و دقیقاً پشت حفره های بینی قرار گرفته اند.

همیشه میزان کمی از این بافت در گلوی کودکان تازه متولد شده دیده می شود. با گذشت زمان، وقتی که بچه به سن ده سالگی می رسد این غده بتدریج کوچک می شود و از بین می رود. گاهی اوقات فرآیند کوچک شدن انجام نمی شود و در عوض حجم لوزه سوم در ابعاد مختلف افزایش می یابد و یک توده بزرگ را تشکیل می دهد. این همان توده رشد یافته است که عموماً مردم به آن لوزه سوم می گویند.

این لوزه ها حلقه های پیوسته ای از بافت لنفی را در عقب گلو تشکیل می دهند. اگر بافت لوزه در معرض عفونت های مکرر قرار گیرد، پزشکان ممکن است آن را توسط عمل جراحی موسوم به جراحی لوزه بردارند.

دانشمندان علوم پزشکی معتقدند که لوزه ها از دستگاه گوارش و تنفس در مقابل عفونت حفاظت می کنند. لوزه ها از یک نوع بافت به نام بافت لنفاوی تشکیل شده اند. این بافت گلبول های سفیدی به نام لنفوسیت ها را تولید می کند که با میکروب ها مبارزه می کنند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «لوزه سوم در کجا قرار دارد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا