جانوران آبزی با چه سرعتی شنا می کنند؟

در آب دریاها، اقیانوس ها و رودخانه ها موجودات آبزی مختلفی همچون ماهی ها، لاک پشت ها، تمساح ها، مار ماهی ها، دلفین ها، وال ها و… زندگی می کنند. آیا می دانید هر یک از این جانوران با چه سرعتی شنا می کنند؟

بادبان ماهی سریع ترین موجود آبزی است. این جانور می تواند با سرعتی بیش از 110 کیلومتر بر ساعت (68 مایل بر ساعت) شنا کند. شمشیر ماهی در جایگاه دوم قرار دارد. حداکثر سرعت این جانور 95 کیلومتر بر ساعت است. ماهی های تن و رنگین کمان می توانند با سرعت 75 کیلومتر بر ساعت شنا کنند. سرعت دلفین ها بیش از 65 کیلومتر بر ساعت است.

حداکثر سرعت کوسه 45 کیلومتر بر ساعت، قزل آلا 35 کیلومتر بر ساعت و ماهی آزاد 25 کیلومتر بر ساعت است. مار ماهی ها، وال ها و اردک ماهی ها می توانند با سرعت 15 کیلومتر بر ساعت شنا کنند. سرعت ماهی خاردار، هشت پا، ماهی کپور و سایر ماهی ها کمتر از 10 کیلومتر بر ساعت است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «جانوران آبزی با چه سرعتی شنا می کنند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا