با زندگی تمساح ها آشنا شویم

تمساح یا کروکودیل (Crocodile) جانوری خزنده و سخت پوست است که دارای چهار دست و پا بوده و در آب به راحتی شنا می کند، اما همیشه در آب زندگی نکرده و تخم هایش را در خشکی می گذارد.

این حیوان آب و خشکی (دوزیست) به خانواده کروکودیلیان تعلق دارد و در رودخانه ها، دریاچه و آب های شیرین و گاهی کمی شور مناطق استوایی، آفریقا، آسیا، آمریکا و استرالیا زندگی می کند.

بدن تمساح خط های ناصافی دارد که به کمک آنها می تواند به سرعت در آب شنا کند. همچنین در زمان شنا، پاهای خود را در کنار بدن جمع می کند تا با کاستن از مقاومت آب، سریع تر شنا نماید. انگشتان پای تمساح بهم چسبیده است و اجازه برگشت سریع و حرکت های ناگهانی را به تمساح در آب می دهد. البته تمساح در مسافت های کوتاه خارج از آب نیز بسیار تند و سریع است.

تمساح فک و آرواره های فوق العاده قوی و دندان های تیز دارد و جالب است بدانید که اگر دهان تمساح را ببندیم، قادر به باز کردن آن نیست. به همین دلیل است که برای مطالعه یا حمل تمساح، معمولاً آرواره های او را می بندند.

تمساح ها سابقه ماقبل تاریخ دارند و می توانند تا بیش از صد سال عمر کنند. گونه های بزرگ آنها، 5 تا 6 متر طول و 1200 کیلوگرم وزن دارند. البته تمساح ها زمانی که سر از تخم بیرون می آورند، حدود 20 تا 25 سانتیمتر بیشتر ندارند. با این حال بزرگترین خزنده روی زمین تمساح آب شور است که در استرالیای شمالی و آسیای جنوب شرقی زندگی می کند.

تمساح ها شکارچیان کمین کننده هستند و به عنوان دوزیستان خونسرد، می توانند به مدت طولانی بدون غذا زنده بمانند. آنها از دندان های قوی خود برای گرفتن و کشیدن طعمه به درون آب استفاده می کنند، زیرا تمساح ها نمی توانند در خشکی غذا بخورند.

از آنجایی که از پوست این حیوان (بخصوص تمساح های آب شور و تمساح های نیل) برای ساخت بسیاری از وسائل چرمی مانند کیف و کفش استفاده می شود، پرورش تمساح یکی از پُر سودترین نوع پرورش حیوانات در جهان است.

گاندو (تمساح پوزه کوتاه)
گاندو تنها کروکودیل بومی پاکستان و ایران و همچنین پُرشمارترین کروکودیل در کشور هندوستان است.

گاندو گوشتخوار است و رژیم غذایی متنوعی شامل انواع ماهی ها، خزندگان و پستانداران دارد. در واقع بیشتر مهره دارانی که به آب های محل زندگی گاندو نزدیک می شوند ممکن است به درون آب رفته و خوراک این تمساح شوند.

گاندوها به ندرت حمله های خفیفی در حد گاز گرفتن دست و پا به انسان ها داشته اند که آن هم به نظر می رسد اشتباه در تشخیص شکار باشد.

به گاندو در ایران، تمساح ایرانی نیز گفته می شود. زیستگاه اصلی این تمساح، در چابهار و شهرستان ایرانشهر قرار دارد.

این تمساح دارای پوزه ای پهن است که فک بالایی 19 دندان و فک پایینی 15 دندان دارد. در قسمت پشت سر و در ناحیه گردن دو جفت صفحه شاخی بزرگ دیده می شود. دارای پاهای کوتاه بوده و رنگ عمومی بدنش زیتونی تا قهوه ای می باشد. شکمی بدون فلس و به رنگ سفید متمایل به زرد دارد.

میانگین طول این کروکودیل در نرها 3 متر و در ماده ها 2.45 متر است و وزن آنها حدود 550 کیلوگرم می باشد. با افزایش سن کروکودیل های نر ممکن است به 4 تا 5.5 متر نیز برسند. البته بزرگترین گاندو مشاهده شده در ایران، 3.6 متر طول داشته است.

دم این حیوان که نیمی از طول بدن آن را تشکیل می دهد، آنقدر قدرتمند است که می تواند استخوان بدن پستاندار بزرگی را با یک ضربه قوی، خرد کند و آرواره های وی آنچنان محکم می باشد که می تواند بزرگترین استخوان ها را خرد کند.

از دیگر ویژگی های گاندو، اسید معده بسیار قوی است که این جانور را قادر به هضم اشیاء سخت و سفت می کند و همچنین وجود پرده ای که راه ورود آب به معده را حتی در زمانی که دهان حیوان باز است، می بندد.

فصل جفت گیری گاندو در اسفند ماه و تخم گذاری آن در ماه خرداد است. گاندو با کندن گودال عمیقی در مکانی که از رطوبت کافی برخوردار باشد، حدود 20 تا 35 تخم می گذارد. 60 درصد تخم ها پس از 65 روز تبدیل به نوزاد می شوند. تغذیه نوزادان از حشرات و لارو آنها، و بچه ماهی ها است. با این حال تنها 5 تا 10 درصد نوزادان به سن بلوغ 5 تا 10 سالگی می رسند و مابقی خوراک پرندگان شکاری و ماهی خوار، روباه، شغال، سگ و بزمجه می شوند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «با زندگی تمساح ها آشنا شویم»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا