یخچال طبیعی Sólheimajökull ایسلند، منبع بزرگ تولید گاز متان

متان یکی از مهم‌ترین گازهای گلخانه‌ای است و دانشمندان متوجه شده‌اند این ماده شیمیایی در مقیاسی عظیم بوسیله یک یخچال طبیعی در ایسلند به وجود می‌آید.

به گزارش پورتال یو سی (شما می‌توانید)، یخچال Sólheimajökull از آتشفشان Katla جریان می‌یابد که با یخ پوشیده شده است. همچنین طی تابستان روزانه 41 تن گاز متان تولید می‌کند. این میزان معادل متانی است که 136 هزار گاز تولید می‌کنند. گروهی از محققان دانشگاه لنکستر (Lancaster University) پژوهشی در این باره انجام داده‌اند. این اولین تحقیق درباره انتشار چنین مقدار عظیمی از متان از یخچال‌ها است.

دکتر پیتر وین (Dr Peter Wynn) یکی از مولفان این تحقیق می‌گوید: «این مقدار زیادی متان است که از آب شدن یخچال‌ها وارد اتمسفر می‌شود. متان در مقایسه با دی اکسید کربن 28 برابر پتانسیل بیشتری برای دامن زدن به گرمایش جهانی دارد. بنابراین شناسایی منابع انتشار آن اهمیت زیادی دارد.»

البته پیش از این نیز گمانه‌زنی‌های زیادی درباره انتشار گاز متان از یخچال‌ها وجود داشت. بستر یخچال‌ها حاوی ترکیباتی مانند میکروب‌های مختلف، اکسیژن کم، مواد طبیعی و آب است که شرایط برای تولید متان را فراهم می‌کنند. محققان نمونه‌هایی از آب‌هایی را جمع‌آوری کردند که از یخچال Sólheimajökull آب شده بود. آنها در مرحله بعد غلظت متان را سنجیدند. اطلاعات بدست آمده با میزان متان رسوبات رودخانه‌های اطراف مقایسه شد تا مشخص شود متان از محیط وارد آب نشده باشد.

وین در این باره می‌وید: «این بیشترین میزان غلظتی است که در آن نقطه از رودخانه از زیر یخچال بیرون می‌آید.»

منابع

  1. ScienceDaily
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا