عنکبوت ها به روشنایی شهری عادت می کنند

نورهای مصنوعی شهرها رفتار عنکبوت ها را تغییر داده است. دکتر تامر کزاکرز (Tomer Czaczkes) زیست شناس آلمانی از دانشگاه رگنسبورگ هنگامی متوجه این تغییر شد که انبوهی از تارهای عنکبوت را در فاصله نزدیکی از چراغ های خیابانی در محله سکونت خود دید.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، عنکبوت ها بطور معمول از نور دوری می کنند. به همین دلیل تامر کزاکرز مطالعات خود را آغاز کرد تا متوجه شود آیا عنکبوت های گونه steatoda triangulosa در شهر و حومه رفتارهای مختلفی دارند یا خیر؟

او کیسه های تخم عنکبوت از مناطق شهری و حومه را جمع آوری کرد و در مرحله بعد 783 بچه عنکبوت را در برابر رفتار یکسانی قرار داد. بچه عنکبوت ها درون جعبه های کوچکی قرار داده شدند که بوسیله یک دیواره در وسط جعبه به دو قسمت تقسیم شده بود. در یک طرف دیوار نور زیادی وجود داشت و طرف دیگر در تاریکی بود.

سوراخ هایی در دیواره جعبه به عنکبوت ها اجازه می داد تا بین دو محیط تردد کنند. در نهایت این پژوهش نشان داد حدود دو سوم عنکبوت های شهری ترجیح می دادند در نیمه روشن جعبه تار بسازند. از سوی دیگر فقط یک سوم عنکبوت های حومه ای این روش را پیش گرفتند.

به گفته این زیست شناس آلمانی رفتار جدید عنکبوت های شهری دلیلی است که نشان می دهد چرا رفتار شب پره ها در شهر نیز تغییر کرده است. شب پره های شهری کمتر از همتایان شان که در حومه شهرها زندگی می کنند، جذب نور می شوند. به عبارت دیگر شب پره ها خود را با محیط انطباق می دهند تا طعمه عنکبوت ها نشوند.

منابع

خبر علمی «عنکبوت ها به روشنایی شهری عادت می کنند» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به ZME Science و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا