جنگل های استوایی گرمسیری در چه مناطقی پرورش می یابند؟

جنگل های استوایی گرمسیری در نزدیکی خط استوا، جایی که آب و هوا در طول سال گرم و مرطوب است، رشد می کنند. بزرگترین این جنگل ها در آبگیر رودخانه آمازون در آمریکای جنوبی و آبگیر رودخانه کنگو در آفریقا و همچنین در سراسر مناطق جنوب شرقی آسیا می رویند.

در این جنگل های انبوه استوایی انواع گوناگونی از درختان یافت می شوند. می توان گفت بیش از 100 گونه درختی در مساحتی به وسعت 2.6 کیلومتر مربع در این جنگل ها می روید. تقریباً همه درختان در جنگل های استوایی پهن برگ و همیشه سبز هستند و تعدادی از درختان نخل و سرخس را نیز می توان در آنجا یافت. درختچه ها و بوته ها به صورت پراکنده دیده می شوند زیرا نور کمی از میان انبوه شاخه های درختان به آنها می رسد. اما بسیاری از گیاهان بالا رونده، شاخه های خود را در قسمت بالای درختان (جایی که بیشترین نور را دریافت می کند) جمع می کنند.

بسیاری از حیوانات جنگل های استوایی بالای شاخه های بلند، جایی که غذای فراوان یافت می شود، زندگی می کنند. این حیوانات شامل موجوداتی هستند که قادر به پرواز و بالا رفتن از درخت می باشند مانند خفاش، پرندگان، حشرات، مارمولک ها، موش، میمون ها، صاریغ ها (جانور کیسه دار)، تنبل ها (جانور پستانداری که شباهت فراوانی به خانواده خرس ها دارد، اما خرس نیست) و مارها.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «جنگل های استوایی گرمسیری در چه مناطقی پرورش می یابند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا