قدرتمندترین ابرکامپیوتر جهان با یک میلیون پردازشگر

دانشمندان بزرگترین مغز جهان را فعال کرده اند. این مغز در حقیقت یک ابرکامپیوتر با یک میلیون هسته پردازشگر و 1200 صفحه مدار متصل به یکدیگر است که مانند مغز انسان عمل می کنند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، ساخت این ابرکامپیوتر 10 سال طول کشیده است. این کامپیوتر می تواند عملکرد نورون های مغز انسان را تقلید کند.

کامپیوتر مذکور که Dubbed Spiking Neural Network Architecture یا SpiNNaker نام گرفته در دانشگاه منچستر واقع در انگلستان ساخته شده است. شیوه عملکرد آن انقلابی در کامپیوترهای فعلی به حساب می آید.

استیو فوربر یکی از استادان مهندسی کامپیوتر در دانشگاه می گوید: SpiNNaker نه تنها مانند مغز فکر می کند بلکه نورون های مغزی را مدل سازی می کند و حتی در مقایسه با هر کامپیوتر دیگری روی زمین تعداد نورون های بیشتری را شبیه سازی می کند. وظیفه اصلی این کامپیوتر پشتیبانی از مدل های مغزی است، به عنوان مثال پشتیبانی از مدل های کورتکس مغزی.

از آوریل 2016 میلادی این کامپیوتر با 500 هزار هسته پردازشگر مشغول شبیه سازی فعالیت های نورون ها است. اما از آن زمان تاکنون ظرفیت کامپیوتر دو بار ارتقا یافته است.

این کامپیوتر با پشتیبانی پروژه مغز انسان در اتحادیه اروپا انجام شده و به دانشمندان کمک می کند مدل هایی دقیق تر از مغز انسان بسازند.

منابع

خبر علمی «قدرتمندترین ابرکامپیوتر جهان با یک میلیون پردازشگر» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به NBC UNIVERSAL و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا