اولین جانوری که اکسیژن تنفس نمی کند

تاکنون فرض بر این بود که همه جانوران، اکسیژن تنفس می کنند اما پژوهشگران دریافته اند یکی از خویشاوندان ریز جثه عروس های دریایی و مرجان ها بدون تنفس اکسیژن، زنده می ماند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، پژوهشگران در حال بررسی نوعی انگل میکروسکوپی ماهی ها به نام Henneguya salminicola بودند که متوجه شدند این انگل فاقد ژنوم میتوکندری است. میتوکندری، اندامکی است که به تعداد زیاد در بیشتر سلول ها یافت می شود و مسئول جذب اکسیژن با هدف تامین انرژی است.

عدم وجود میتوکندری در این انگل بدان معنی بود که این جانور، اکسیژن تنفس نمی کند. هر چند ارگانیسم های دیگری مانند آمیب ها و قارچ ها هم اکسیژن تنفس نمی کنند اما این اولین بار است که این پدیده در جانوری دیده می شود؛ البته نباید فراموش کرد که این انگل، جانور واقعی نیست و با کمتر از 10 سلول ساخته شده است.

به نظر می رسد تطبیق پذیری شگفت انگیر و بی نظیر آن به خاطر زندگی اش در ماهیچه ماهی های آزاد باشد، جایی که به خاطر فعالیت های بی هوازی، ذخایر اکسیژن کمی وجود دارد.

سوال مهم اینجا است که این انگل چگونه انرژی مورد نیازش را تامین می کند؟ ممکن است که انگل، انرژی را از سلول های ماهی که گرداگردش را فراگرفته اند، بگیرد یا نوع دیگری از تنفس را انجام دهد که نیاز به اکسیژن نداشته باشد. یافته جدید، پرسش های فراوانی را در مورد روند فرگشت و نیای مشترک مطرح می کند.

منابع

خبر علمی «اولین جانوری که اکسیژن تنفس نمی کند» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به Science Mag و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا