آلوده ترین وسائل منزل

هر بار که از سرویس بهداشتی استفاده می کنیم، دست های خود را خوب می شوییم و فکر می کنیم باید تمیز شده باشند؛ در صورتی که اینطور نیست! حالا نکته ی جالب تر این است که بسیاری از وسائل در منزل هایمان وجود دارد که لانه میکروب ها هستند و شاید بعد از تماس با آنها، فکر هم نکنیم که نیازی به شستن دست های خود داریم.

شما می توانید در ادامه با چند مورد از این وسائل آشنا شوید.

جامسواکی
همه ما می دانیم که همواره باید سر مسواک را بپوشانیم، مخصوصاً اگر آن را در فضای نزدیک به سرویس بهداشتی نگهداری می کنیم. اما جامسواکی را چطور؟ این ظرف کوچک می تواند محل زندگی بسیاری از میکروب های خطرناک، قارچ ها و باکتری ها باشد. خوشبختانه مشکل قابل حل بوده و کافی است دو بار در هفته جامسواکی را با آب داغ و صابون بشویید تا تعداد میکروب ها به حداقل برسد.

پادری جلوی حمام
پادری های خیس که روی زمین پهن شده و در طول روز خشک می شوند، فضایی تاریک و محیطی مرطوب برای رشد باکتری و قارچ را فراهم می کنند. روشی ساده برای دور نگه داشتن آنها از میکروب این است که آنها را پس از هر بار استفاده، روی یک میله آویزان کنیم تا کاملاً خشک شوند. همچنین می توانید جوش شیرین روی آنها بپاشید و بعد از گذشت 30 دقیقه، با جاروبرقی این پودر را از روی آنها جمع کنید.

راه آب سینک (روشویی) آشپزخانه
آیا می دانید روشویی آشپزخانه بیشتر از سرویس بهداشتی باکتری دارد؟ فکر کنید روشویی جایی است که شما در آن مرغ می شویید، خرده های غذا را خالی می کنید، باقی مانده مواد غذایی را آنجا می ریزید و روزهایی که تنبلی می کنید، ظرف های کثیف را همانجا روی هم جمع می کنید. بدیهی است که چنین مکانی برای تولید مثل موجودات خطرناک، مناسب است. برای تمیز نگه داشتن راه آب، تنها استفاده از آب و صابون کفایت نمی کند. باید حداقل هفته ای یکبار با استفاده از یک مسواک، محلول آبلیمو و سرکه سفید را روی آن بکشید و سپس کاملاً آبکشی کنید.

دستگیره یخچال
تمیز کردن یخچال و بیرون ریختن مواد غذایی مانده و حتی کپک زده، شروع خوبی است اما از درب یخچال غافل نشوید. دستگیره در یخچال نیز می تواند محل رشد قارچ باشد و این قارچ ها هر بار که در یخچال را باز می کنید، به فضای داخل آن راه پیدا می کنند. دستگیره در یخچال را هفته ای یکبار با محلول سرکه سفید و آب (به مقدار مساوی) تمیز کنید. این محلول را اسپری کرده و پس از گذشت 5 دقیقه، با یک دستمال تمیز، پاک کنید. همچنین می توانید برای دستیابی به قسمت هایی که به سختی در دسترس شما هستند، از یک مسواک استفاده کنید. پس از پایان کار از خشک بودن کامل دستگیره درب یخچال مطمئن شوید؛ چرا که رطوبت، عامل تولید مثل قارچ است.

موبایل (تلفن همراه)
پنج دقیقه خودتان را جای موبایل بگذارید! موبایل با کف کیف شما، با دست های نشسته تان، با سطح زمین (زمانی که از دست تان رها می شود) و… تماس دارد و بعد هم آن را به صورت خود می چسبانید. موبایل ها حامل باکتری هستند.

عروسک ها
بهترین راه تمیز کردن عروسک های پارچه ای این است که آنها را در ماشین لباسشویی بیندازید و هنگام آبکشی، جوش شیرین و سرکه سفید به آن اضافه کنید. اگر عروسک ها سخت و محکم هستند، آنها را در سطلی حاوی آب و سرکه بیندازید و با پارچه ای تمیز بسایید و سپس با آب گرم آبکشی کنید.

سلامتی شما آرزوی ما است.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «آلوده ترین وسائل منزل»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله سولماز فروتن از مجله موفقیت به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا