معرفی و خلاصه کتاب شارژ

کتاب شارژ: 10 انگیزاننده اصلی انسان (The Charge: Activating the 10 Human Drives That Make You Feel Alive) نوشته برندون بورچارد (Brendon Burchard) در سال 2012 منتشر شده است و روش هایی را آموزش می دهد که انسان ها به زندگی متوسط، کسالت بار و آشفته تن ندهند.

تنها با به چالش کشیدن خودمان است که می توانیم احساس زنده بودن کنیم، پُر انرژی باشیم و به سمت آینده ای روشن حرکت کنیم، آینده ای که قلب و روحمان را با اشتیاقی سوزان روشن می کند. چنین اشتیاقی برای افرادی که در زندگی اسیر و دربند یا بیش از حد راحت و بی دغدغه هستند ناآشنا است.

می خواهیم از خودمان بپرسیم چرا در این سطح انرژی کنونی خود هستیم؟ می خواهیم خودمان را به چالش بکشیم تا یک زندگی آگاهانه و طراحی شده را تجربه کنیم، نقش فعال تر و تعیین کننده تری در زندگی خود داشته باشیم و با انرژی و اشتیاق بیشتری روزهای خود را سپری کنیم.

امروزه با وجود اینکه در تمام جنبه های زندگی (غذا، پول، تحصیل، سلامتی، امنیت و…) فراوانی زیادی وجود دارد، اما 10 برابر گذشته افسردگی میان افراد مختلف مشاهده می شود. برندون بورچارد از ما می خواهد که از خودمان و زندگی مان توقع بیشتری داشته باشیم و بر اساس اهدافی که در سر می پرورانیم مسیر خود را در دنیا آگاهانه انتخاب کنیم، به تجارب خود معنای دوباره ای ببخشیم و نشان دهیم که موجودی خارق العاده هستیم.

برندون بورچارد نویسنده کتاب شارژ یک سخنران انگیزشی مشهور است و در ادامه شما می توانید خلاصه کتاب شارژ او را مطالعه نمایید.

تمام آنچه نیاز داریم.

برندون بورچارد می گوید: «من اعتقاد دارم 10 انگیزاننده اصلی انسان تمام چیزی است که در زندگی نیاز داریم. اگر تلاش های شما در راستای رسیدن به این 10 مورد باشد، به سطح فوق العاده ای از انرژی، تاثیرگذاری و اشتیاق و شادی خواهید رسید؛ بطوریکه خودتان شگفت زده خواهید شد.

در این کتاب نه تنها با 10 انگیزاننده اصلی انسان آشنا می شویم، بلکه برندون سه استراتژی را به ما می آموزد تا با کمک آنها این انگیزاننده ها را فعال کنیم. این استراتژی ها اقدامات قدرتمند اما ساده ای هستند که به ما کمک می کنند تا سطح انرژی و دستاوردهای خود را، در تمام زمینه های زندگی بطور چشمگیری افزایش دهیم.

دسته اول، انگیزاننده های پایه هستند که به احساس هویت و تعلق اجتماعی ما کمک می کنند:

1) کنترل: کنترل دیدگاه، شخصیت، تجارب جدید، جریان کار و…

2) شایستگی: ارزیابی میزان اشتیاق خود و هدایت آن در جهت یادگیری، ایجاد چالش واقعی، برنامه ریزی برای موفقیت و داشتن مربی، و تبدیل موفقیت به بخشی از هویت خود.

3) هماهنگی: تعیین استانداردهای جدید برای خود، پایبندی به حرف ها و تعهدات خود و دنبال کردن آنها.

4) مراقبت: مراقبت از خود، آسیب پذیر بودن و اینکه اجازه بدهیم دیگران از ما مراقبت کنند، داشتن حضور فعالانه تر، با اشتیاق و علاقه بیشتر و توجه به دیگران.

5) ارتباط: تعریف و طراحی ارتباطات ایده آل خود، تمرین برای داشتن تصویر مثبت، پیدا کردن و پرورش دوستی هایی که به رشد ما کمک می کنند.

این انگیزاننده های پیش رونده بیشترین تاثیر را در سطح شادی ما دارند:

6) تغییر: در میزان بردها و دستاوردهای خود، و نه باخت هایتان، تغییر ایجاد کنید، به وضوح برسید، بزرگ فکر کنید، جسارت و شجاعت داشته باشید و انتخاب های واقعی انجام دهید.

7) چالش: چالش های موفقیت آمیز و رضایت بخش انتخاب کنید، بر سفرتان تمرکز کنید و از طرد شدن نترسید، چالش های 30 روزه برای خود تعریف کنید.

8) ابراز وجود خلاقانه: در تمام زمینه های زندگی خود را بطور خلاقانه ای ابراز کنید، مردم را مطالعه کنید، بیشتر خلق کنید و بیشتر با دیگران سهیم شوید.

9) مشارکت داشتن: در تجارب عمیق و معنادار مشارکت داشته باشید، به دیگران آموزش دهید.

10) خودآگاهی: روی خودآگاهی خود تمرکز کنید، از سطح خودآگاهی فراتر روید و در حیرت و شگفتی زندگی کنید.

برندون بورچارد اعتقاد دارد این انگیزاننده ها تمام احساسات، افکار و اعمال شما را در زندگی تغییر می دهند. به همین دلیل برای موفقیت حتماً باید آنها را درک کرده و به آنها تسلط کامل داشته باشید.

برای خودتان استانداردهای جدید تعیین کنید.

سرانجام، تصویری که از خودتان دارید، مانند یک پیشگویی، به واقعیت تبدیل می شود.

در توصیف مهارت و انگیزاننده «هماهنگی» برندون تمرینی بسیار اثربخش و مهم را مطرح می کند. 3 کلمه ای را که توصیف کننده شخصیت شما هستند انتخاب کنید. به عنوان مثال برای من این کلمات هستند: کنجکاو، مشتاق و الهام بخش. سپس 3 کلمه ای که رفتار شما را با دیگران توصیف می کنند انتخاب کنید. به عنوان مثال با محبت، مراقبت کننده و علاقه مند. حالا هر بار که شخصی را ملاقات می کنید یا با کسی تعاملی دارید این کلمات را به خاطر بیاورید. می بینید اگر از قبل برای خود استانداردهایی تعیین نکرده باشید، تنها انگیزه های لحظه ای هدایت کننده رفتارهای ما خواهند بود و طبق غریزه های حیوانی رفتار خواهیم کرد. در مقابل می توانیم رفتار و شخصیت خود را آگاهانه انتخاب کنیم و به بالاترین سطح توانایی بالقوه خود برسیم.

برای همیشه روابط تان را تغییر دهید.

فانوس خوش بینی را همیشه در زندگی همراه داشته باشید؛ این بهترین کاری است که می توانید انجام دهید تا درباره انسانیت احساس بهتری داشته باشید.

آیا می خواهید برای همیشه روابط تان را تغییر دهید؟ برندون بورچارد توصیه می کند همیشه تصویر مثبت در ذهن داشته باشیم و به یاد داشته باشیم «همیشه آن چیزی را پیدا می کنید که به دنبالش هستید.» در روابط تان، از همسر گرفته تا دانشجو، اگر انتظار بهترین را از آنها داشته باشید و بهترین ها را در آنها ببینید، بهترین ارتباط را با آنها خواهید داشت. وقتی به فرزندان خود بگویید که چقدر جذاب، دقیق و دوست داشتنی هستند، آنها همین گونه رفتار خواهند کرد. به این ترتیب رفتارهای ناخوشایند و نامطلوب را هماهنگ با شخصیت خود نمی یابند و آنها را کنار می گذارند. اگر اعتقاد داشته باشید که انسان ها دوست داشتنی و جالب هستند، همیشه در افرادی که ملاقات می کنید جنبه های دوست داشتنی و مثبت شان را خواهید دید. برای این منظور باید بی همتا بودن تک تک انسان ها را ببینید و قدر بدانید خلاصه اینکه باید عاشق انسان ها باشید.

باید پنج برابر آنچه انتقاد می کنید، از دیگران تعریف و تمجید کنید. در تحقیقی ثابت شد در زوج هایی که سال های سال با هم زندگی خوبی داشتند نسبت انتقاد به تعریف یک به پنج بوده است. همین دو مورد به تنهایی، یعنی داشتن تصویر مثبت و تمرکز روی تعریف و تمجید از دیگران، به جای انتقاد می تواند ارتباطات تان را متحول کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا