مفاهیم اساسی بودجه ریزی با رویکرد عملیاتی

کتاب مفاهیم اساسی بودجه ریزی با رویکرد عملیاتی تالیف خسرو اسفندیاری صفا، برای اولین بار در تیر 1393 توسط انتشارات نظری چاپ شد. نویسنده در پیشگفتار کتاب بیان می کند:

این را همه می دانیم که منابع در اختیار بشر محدود است و در مقابل ما انسان ها به کم راضی نبوده و خواسته ها و نیازهای نامحدود داریم. برای حل این مشکل باید به دنبال راهی باشیم تا از منابع محدود، بیشترین استفاده ی ممکن مقدور شود. تصور بر آن است که تنها راه موجود اولویت بندی خواسته ها و اهداف می باشد؛ تا ابتدا آنها که از همه واجب تر هستند را انجام دهیم. ما به این عمل اولویت بندی، بودجه نویسی یا بودجه ریزی می گوییم.

بودجه ریزی نوعی برنامه ریزی برای آینده است که در آن قبل از شروع هر کاری هدف های مهم و راه های رسیدن به این اهداف مشخص می شوند.

بودجه بندی از موضوعاتی است که هم دولت ها از آن استفاده می کنند و هم تمامی مردم و سازمان ها برای آینده ی زندگی و کسب و کار خود از آن بهره می برند؛ و با مطالعه ی پیشگفتار کتاب مفاهیم اساسی بودجه ریزی با رویکرد عملیاتی، به نظر می رسد که مخاطب کتاب همه ی مردم جامعه می باشند. اما اینطور نیست و این کتاب تنها به بودجه دولت ها می پردازد.

همانگونه که نویسنده در ادامه پیشگفتار کتاب می گوید:

در کتاب مفاهیم اساسی بودجه ریزی با رویکرد عملیاتی به تشریح بودجه دولت ایران می پردازیم.

بله، و البته ما هم باید اضافه کنیم، هر چند که این کتاب می تواند مورد استفاده ی کارکنان برنامه و بودجه سازمان ها و دولت باشد اما در اصل رویکرد کتاب و سبک نگارش آن، با در نظر گرفتن نظام دانشگاهی و دانشجویان می باشد.

کتاب مفاهیم اساسی بودجه ریزی با رویکرد عملیاتی توسط خسرو اسفندیاری صفا و با ویراستاری علمی حمیدرضا خداپرست در قطع وزیری تالیف شده است و انتشارات نظری با کیفیت متوسط آن را با شابک 2-153-289-600-978 منتشر کرده است.

کتاب مفاهیم اساسی بودجه ریزی با رویکرد عملیاتی شامل فصل های زیر می باشد:

فصل اول: دولت و بودجه
فصل دوم: تاریخچه بودجه
فصل سوم: مفاهیم و تعاریف بودجه
فصل چهارم: اصول بودجه
فصل پنجم: کسری بودجه و مدیریت قرضه ی عمومی
فصل ششم: گردش بودجه در ایران
فصل هفتم: طبقه بندی بودجه
فصل هشتم: روش های تنظیم بودجه
فصل نهم: بودجه عملیاتی

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا