سوال و جواب های فنی مربوط به موتور اتومبیل

موتور دستگاهی است که نیروی حرارتی را به نیروی مکانیکی تبدیل می کند و در وسائل نقلیه به کمک سایر دستگاه ها باعث حرکت اتومبیل می گردد.

برای روشن شدن این مطلب (تبدیل نیروی حرارتی به مکانیکی) به مثال زیر توجه کنید:
یک اسلحه نظیر توپ های قدیمی یا تفنگ شکاری سر پُر را در نظر بگیرید. باروت را در انبار توپ جمع می کنیم سپس یک گلوله کوچک فلزی در آن قرار می دهیم، اگر باروت را منفجر کنیم؛ در نتیجه به علت فشار زیاد از حجم گاز حاصله از انفجار باروت، گلوله از طریق لوله توپ با سرعت به خارج پرتاب می شود. پس نیروی حرارتی حاصل از انفجار باروت باعث حرکت گلوله گردید.

سوخت در موتور (به جای باروت در توپ) بنزین معمولی، بنزین سوپر، گاز و یا گازوئیل است که با ترکیب هوا در فشار زیاد به صورت پودر منفجر می شود و به جای اینکه گلوله را به خارج پرتاب کند، به کمک قطعات دیگر، میل لنگ را به حرکت در می آورد. با گردش میل لنگ کار موتور شروع می شود.

خب تا حدودی با موتور آشنا شدید. الان شما می توانید سوال و جواب های فنی برای رفع عیب موتور اتومبیل خود را مطالعه نمایید.

1) اجزای موتور را نام ببرید.
موتور از سیلندر، سرسیلندر، کارتر، واشر سرسیلندر، پیستون ها، رینگ ها، میل لنگ، میل سوپاپ، یاطاقان ها، شاتون، سوپاپ ها و متعلقات آنها، پمپ روغن و دنده فلایویل تشکیل شده است.

2) چرخ فلایویل و کار آن را شرح دهید.
در انتهای میل لنگ چرخ فلزی دنده دار و سنگینی تعبیه شده است که از لنگر یا تاب میل لنگ جلوگیری می کند. چرخ فلایویل یا چرخ لنگر از دو قسمت تشکیل شده است:

 • صفحه فلایویل: که خود یکی از قطعات کلاچ می باشد.
 • دنده فلایویل: در اطراف صفحه فلایویل چرخ دندانه داری تعبیه شده که این دندانه ها با دنده استارت هنگام روشن کردن موتور درگیر شده و باعث گردش میل لنگ می شود.

3) روغن کاری موتور برای چیست و به چه وسیله انجام می شود؟
برای جلوگیری از اصطکاک قطعات، سائیدگی، گرم شدن و روان کار کردن موتور، روغن کاری ضرورت دارد. این عمل به وسیله پمپ روغن و گردش میل لنگ در داخل کارتر انجام می شود.

4) علت روغن سوزی موتور را شرح دهید.

 • خوردگی پیستون ها
 • چسبندگی رینگ ها
 • از فنریت افتادن رینگ ها
 • مقابل هم قرار گرفتن شیارهای رینگ روغنی
 • گشاد شدن گیت سوپاپ

5) علت دیر روشن شدن موتور چیست؟

 • میزان نبودن پلاتین
 • نیم سوز بودن کوئل
 • کثیف بودن شمع ها
 • سوختن واشر سرسیلندر
 • روغن سوزی موتور

اگر فشار سوخت کم باشد نیز موتور خوب استارت نمی خورد و شاید اتومبیل روشن نشود. حالا در صورتی که به میزان لازم سوخت دارید اما فشار سوخت پایین است، به احتمال زیاد رگلاتور فشار سوخت و یا نشتی هوا از استپر موتور و حتی خرابی اورینگ های انژکتور یا خرابی پمپ بنزین می توانند عامل آن باشد.

در خودروهای انژکتوری اگر در حالت سرد، موتور به سختی استارت می خورد، علت آن ممکن است از خرابی سنسور دریچه گاز و یا پایین بودن فشار سوخت و خرابی سنسور درجه حرارت آب باشد.

6) علت اینکه در توقف، موتور لرزش دارد چیست؟

 • میزان نبودن دلکو
 • در آمدن یکی از وایرها
 • میزان نبودن کاربراتور

اگر احتراق موتور همراه با صدا و ضربه باشد، به احتمال زیاد از تایمینگ و یا ورود کربن در سیلندر و یا پاشش نامنظم سوخت می باشد.

7) علت جوش آوردن موتور چیست؟

 • پاره شدن تسمه پروانه
 • خرابی واتر پمپ
 • حرکت با دنده های قوی
 • آوانس یا ریتارد بودن دلکو
 • سفت بودن سوپاپ ها
 • باد مخالف مسیر حرکت اتومبیل
 • کم بودن آب رادیاتور
 • گیر کردن ترمز به کاسه چرخ
 • سوخته بودن واشر سرسیلندر
 • گرفتگی لوله های اگزوز
 • خرابی ترموستات
 • خرابی شمع یا حتی وایر شمع ها
 • کم بودن باد لاستیک ها
 • وجود روغن کثیف و غلیظ در موتور

8) چه عللی باعث دیر دور گرفتن موتور می شود؟

 • خرابی ژیگلور کمکی
 • اتصال در سیم کشی اتومبیل

هرگاه موتور شتاب کمی داشت و یا در حین ترمزهای ناگهانی اتومبیل خاموش شد، احتمالاً سنسور مپ ایراد دارد. همچنین اگر در حین رانندگی احساس کردید که اتومبیل شما قدرت کافی را ندارد، از تنظیم بودن فیلر سوپاپ ها مطمئن شده و سپس از کافی بودن فشار کمپرس سیلندر و تنظیم بودن سوخت موتور خود اطمینان حاصل کنید.

همین طور اگر موتور در هنگام فشردن پدال گاز برای شتاب گیری دارای سکته شد و با مکث و ارتعاش حرکت کرد، به احتمال فراوان پاشش انژکتور دچار اشکال شده و یا نشتی هوا به وجود آمده و یا فشار سوخت در سیستم کم است.

9) علائم نقص موتور به وسیله دود را شرح دهید.

 • دود آبی رنگ علامت روغن سوزی موتور است؛ و این روغن سوزی ممکن است از سوپاپ های گاز باشد و یا احتمالاً روغن سوزی از ناحیه رینگ ها و یاطاقان ها است.
 • دود کاملاً سیاه دلیل تنظیم نبودن کاربراتور می باشد؛ در این صورت ترکیب هوا و گاز میزان نیست و بنزین آن زیاد است. در چنین مواقعی اگر شب به اگزوز نگاه کنیم احتمالاً جرقه های آتش مشاهده می شود.
 • دود تقریباً سفید نشانه این است که آب وارد سیلندرها می شود. اگر هوا گرم باشد و موتور نیز در حالت گرم کار کند و دود سفید از اگزوز خارج شود، نشانه این است که آب وارد سیلندرها می شود. اما اگر موتور سرد باشد و در شرایط جوی سرد زمستان کار کند، خارج شدن دود سفید از اگزوز طبیعی می باشد.
 • دود سیاه کم رنگ (شبیه مه غلیظ) دلیل سالم بودن موتور می باشد.

10) چرا موتور روشن نمی شود؟
گاهی مواقع استارت زده می شود ولی موتور روشن نمی شود. در چنین مواقعی علت روشن نشدن یا نقص در مدار سوخت (نه مواد سوخت) می باشد یا نقص در مدار برق است. به یک راهنمایی توجه کنید، اکثراً اگر اتومبیل یک دفعه و ناگهانی از کار بیفتد، عیب از سیستم برق می باشد و اگر به تدریج خاموش شود علت را باید در دستگاه های سوخت رسانی جستجو کرد.

بطورکلی اگر زمانی که استارت می زنید، موتور زور کافی برای چرخش نداشت و نور چراغ های جلو نیز کم بود، باید به اتصالات باتری سر بزنید. حتی ممکن است باتری ضعیف یا معیوب شده باشد. اگر نور چراغ های جلو مطلوب بود، ولی اتومبیل روشن نمی شد، به احتمال فراوان استارت شما زغال تمام کرده و یا سیم پیچی های داخل آن معیوب شده و یا شاید هم سوئیچ شما خراب شده است که باید در همه موارد به باتری ساز مراجعه کنید.

هرگاه موتور قوی چرخش کرد، اما روشن نشد به احتمال قوی شمع ها خیس شده و یا کاربراتور شما از تنظیم خارج شده است. شکستگی درب دلکو، چکش برق، سوختن پلاتین و معیوب بودن خازن دلکو نیز می توانند مزید علت باشند. در اتومبیل های انژکتوری سنسورهای آب، گاز و استپر موتور نقش اساسی در این حالت دارند.

در پایان لازم است، به چند نکته ی مفید نیز اشاره داشته باشیم:

 1. در زمان روشن کردن اتومبیل برای گرم کردن سریع آن هرگز گاز ندهید، زیرا مدت زمانی طول می کشد که روغن به تمام نقاط موتور برسد، بنابراین اجازه دهید موتور اتومبیل آرام آرام گرم شود و روغن به تمام قطعات آن برسد، در غیر این صورت به فرسودگی موتور اتومبیل خود کمک زیادی کرده اید!
 2. در جا گرم کردن خودرو به موتور آسیب وارد می کند، در فصل زمستان و سرما، خودرو باید فقط یک دقیقه در جا کار کند و پس از آن حرکت کرده و با سرعت پایین آن را گرم کرده و به راه خود ادامه دهید.
 3. همچنین گاز دادن خودرو قبل از خاموش کردن موتور برای خودروهای انژکتوری مفید نیست، زیرا زمانی که خودرو را می خواهید خاموش کنید اگر با فشار پدال گاز، سوئیچ را ببندید، مقداری بنزین خام در انژکتور باقی می ماند که این امر موجب آسیب زدن به موتور و انژکتور و بد کار کردن موتور هنگام استارت زدن بعدی می شود.
 4. به روغن ریزی های موتور اتومبیل خود اهمیت زیادی بدهید، زیرا روغن ریزی اطراف آن نشانه کم کردن سطح روغن اتومیل شما و در نهایت کم شدن فشار و افت روغن در قطعات موتور می شود.
 5. یکی از قطعات موتور که باید در هر 50 تا 60 هزار کیلومتر تعویض شود، تسمه تایم موتور است.
 6. در رانندگی با اتومبیل های امروزی این ذهنیت در افراد به وجود می آید، که شاید دمای موتور اتومبیل شان باید مانند اتومبیل های کاربراتوری در محدوده 80 تا 90 درجه باشد، و بالاتر رفتن دمای آن نیز برای اتومبیل شان خطرناک است، که این حالت در زمان استفاده از کولر در فصل تابستان بیشتر دیده می شود. همین اتفاق آنها را مجاب می کند به دنبال راه هایی مانند اضافه کردن سنسور به رادیاتور برای فعال نمودن فن های خنک کننده در دمای 78 درجه و یا یکسره کردن دور فن ها برای دور بالا و یا حذف ترموستات از سیستم خنک کاری و… باشند تا موتور در دمای پایین مشغول بکار شود، که این مساله در بلندمدت جزء افزایش سوخت و رساندن خسارت، نتیجه ی دیگری به همراه نخواهد داشت. موتورهای امروزی با آلیاژهای متفاوت، به شکلی طراحی شده اند که به راحتی تحمل دماهای 100 تا 120 درجه را نیز دارند و هدف از این طراحی جلوگیری از سایش سیلندر و بالا رفتن توان موتور و حتی کم شدن مصرف سوخت می باشد.
 7. شمع ها و وایرهای شمع در سر حال بودن موتور رکن اساسی دارند. بهتر است در هر 10 تا 17 هزار کیلومتر، شمع را تعویض کنید. همچنین هر از گاهی شمع ها را باز کرده و تمیز کنید، زیرا در شتاب اتومبیل شما سهم به سزایی دارند.
 8. هرگاه موتور بطور ناگهانی و یا به هر علتی خاموش و یا کاهش سرعت و ریپ زدن پیدا کرد، قطعات اساسی برای بررسی، استپر موتور، سنسور مپ و سنسور اکسیژن می باشند.

شما می توانید با افزایش اطلاعات خود کمتر به تعمیرگاه بروید و در شرایط اضطراری، آگاهانه در مقابل مکانیک بایستید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «سوال و جواب های فنی مربوط به موتور اتومبیل»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش میدانی، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب های مکانیک عمومی اتومبیل و رانندگی پایه یکم، نوشته ی اعزازالدین مشکوتی از انتشارات کوروش، منتشر شده در 1378 با شابک 4-83-6049-964 و تعمیرکار اتومبیل خود باشید، نوشته ی مهندس سیدامیر موسوی از انتشارات نظری، منتشر شده در مهر 1391 با شابک 0-89-6168-600-978 به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

نمایش بیشتر

‫251 دیدگاه

 1. سلام خوبید؟
  رانا LX دارم اول مشکلی نداشت و امپر بالا میرفت و روزی ۱۱۰ فن کار میکرد و خنک می شد
  بعد مدتی روی ۹۰ از درب منبع انبساط با فشار زیاد اب بیرون میومد و بعد مدتی که فن کار میکرد به پایین ۹۰ می امد که با تعویض فشنگی این موضع برای ۱۰ روزی حل شد
  دیروز دوبار روی ۱۱۰ فن با شدن روشن و کار کرد بجای پایین امدن درجه امپر در عرض ۱۰ ثانیه امپر بالا رفت و چراغ خطر روشن شد که بعد از ۱ دقیقه با سرعت امپر به نزدیکی ۹۰ درجه امد. یعنی روی ۱۱۰ فن روشن شد اما بجای پایین امدن در عرض ۵ ثانیه بالا رفت و چراغ روشن شد و بعد از ۱ دقیقه دوباره نزدیک ۹۰ برگشت.ممنون میشم راهنمایی کنید چکاری باید انجام بدم و مشکل کجاست مدل ماشین ۹۴ و کارکرد ۸۲۰۰۰ است

 2. سلام وقتتون بخیر
  ماشین ۴۰۵ دارم مدل ۸۲
  یه ماه هس که خریدم به کارشناس وقتی نشون دادم هیچ ایرادی نداشت موتور الان هم خودم لوله بخار روغن رو چک کردم دیدم از اونجا بخار در میاد به ماشین گاز میدیم هیچ دودی هم از اگزوز در نمیاد علت این بخار چیه از کجا ایراد داره
  راهنمایی کنین لطفا

 3. سلام من یه ۲۰۶ اس دی تیپ ۵ مدل ۹۲ دارم، موتور ماشین تا ۲۰۰۰ کارکرد روغن بعد از تعویض هیچی روغن کم نمیکنه، همینکه روغن کمی کثیف میشه از ۲۰۰۰ کارکرد به بالا روغن کم میکنه، هیچ دود آبی نداره، میشه راهنمایی بفرمایید، باید چکار کنم؟؟ ضمنا داخل دریچه گاز را باز کردم روغن بود، ضمنا موتور هیچ گونه نشتی روغن ندارد.!!!!!!

 4. سلام خسته نباشید من ی پراید مدل۸۳ دارم سیلندر کامل نو کردم روغن سوزی داشتم
  تمام قطعات نو خریدم
  اما همچنان روغن سوزی داره دوبار رفته تراشکاری سوپاپ واشرها هم دوبار مجدد عوض شده ایا کسی علت مجدد روغن سوزی کم کردن دود ماشین میدونه چیه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 5. سلام سرسیلندر پراید عوض کردم به واشر هم کمی چسب زدم متوجه شدم گردش اب ندارم اایراد از واتر پمپ هستش یا سوراخهای اب گرفته ولی فوت میکنم اب میاد ممنون میشم کسی کمکم کنه

 6. سلام وقت بخیر من میخوام یه پژو 508 جدید مدل 2018 بخرم خاستم ببینم آیا شما از بابت کار کرد و خوب بودنش تایید میکنید؟

  دیزل
  140 اسب بخار
  فول آپشن
  ماشین مال خود نمایندگی پژوه و تو آلمانه چون خودم ساکن آلمان هستم.

  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 7. یکی از دوستانم پراید ۸۸ دوگانه داره میل سوپاب قیچی کرد من خودم مکانیک نیستم ولی چون علاقه دارم یکم کاراش بلدم خلاصه برد مکانیکی طرف هم گفت باید سرسیلند عوض بشه حرفشم من قبول دارم چون جا گشاد کرده بود بهش گفتم ببریم تراشکاری گفت قابل تعمیر نیست خلاصه میل سوپاب نو رو جا زد بعد دو روز دوباره به صدا افتاد بعضی مکانیکا واردن ولی یک عده گوش نمیکنن دوستم گفت وارد نیست برد پیش یکی دیگه طرفم فیلر زد دستکاری کرد گفت برو روغن نو بریز اویل پمپ ضعیف شده کثیف شده ۱۵۰ هزار داد به روغن که یک ماه نمیشد عوض کرد طرف مکانیکه برداشت اسبکا رو سنگ گرفت کارای میکنن بعضیا با خودش نمیگه با مسل سوپاب ست نمیشه ماشین صداش بدتر شد (یکبار هزینه کنی بهتر ده بار خرج کنی) من خودم تصمیم دار در آینده بطور جدی وارد کار مکانیکی بشم الیته اگر خدا بخاد

  1. سلام. یه ۲۰۶ sd صفر گرفتم. بعد از یه مدت رانندگی ماشینو خاموش کردم. به فاصله ۵ دقیقه بعد که روشن کردم آمپر آب به نزدیکی خط قرمز رسیده بود. به محض حرکت سریع دما پایین اومد. آیا این مسئله غیر عادیه و اگر هست از چی می دونه باشه؟

 8. سلام علیکم. خسته نباشید. علایم خرابی واشر درب سوپاپ چیست؟ و چه عواملی باعث خرابی واشر سرسیلندر، جنت بخاری و جنت های رادیاتور میشوند؟ چون من چند روز پیش جنت ها، واترپمپ، فشنگی آب و ترموستات را عوض کردم و واشرسرسیلندر هم رفت برای تراشکاری.
  باتشکر

  1. بستگی داره ماشین چی باشه. اگه پژو یا سمند معمولی باشه سوختگی واشرسرسیلندر باعت میشه کمپرس از محفظه احتراق به کانال آب و به داخل رادیاتور بره. برای همین وقتی موتور گرم هست جنت ورودی آب از موتور به رادیاتور نبایس باد کرده باشه.. سوختن واشر به خرابی سرسیلندر و خرابی کف بلوک سیلندر بستگی داره

 9. با سلام
  بنده پرایدمو دادم تعویض روغن کردند فیلتر روغن را خوب نبسته بودند که در جاده روغن را خالی کرده موقعی که صدای ماشین عوض شد و چراغ روغن روشن شد ماشین را کنار زده و خاموش کردم و همون جوری بکسر کردیم آوردیم روغن ریختیم و روشن کردیم دیدیم از بالای موتور صدا میده به نظر شما چه ایرادی پیدا کرده

 10. درود بر همگی سوالی داشتم من یک ۴۰۵ داشتم یاتاقان زده بردمش تعمیر بعد از تحویل خودرو ۱۰ روزی کار کرد بعد شاتون زد خاستم ببینم مقصر تعمیر کار هست یا خیر؟ ممنون میشم جواب بدید

   1. سلام من پراید مدل ۸۰ دارم یه هفته هست روشن میکنی با گاز دادن ماشین روشن میشه وتو هواکش بنزین یا روغن میده بیرون باک بنزین باز میکنی آدم فکر میکنه درنوشابه باز میکنی
    اگه خاموش کنی باید یه ساعت وایسی بعد استارت بزنی

 11. سلام. من یک سوالی داشتم لطفا پاسخ بدهید. برای استفاده روزمره آیا موتورهای توربوشارژدار کاربردی تر هستند یا سوپرشارژدار؟

 12. سلام خدمت همه دوستان
  کوتاه بگم پژو ۹۳ دارم موتور Xu7 سرعت ماشین به ۱۲۰ که میرسه صدای زوزه موتور بدجور روی اعصاب راه میره خواستم ببینم عادی یا که نه ایراد داره و اگر ایراد داره مشکلش چیه؟ ممنون میشم از دوستانی که راهنمایی میکنند

 13. سلام، پارس تیوفایو مدل ۹۳ با ۹۲هزار تا کارکرد چقدر باشه خوبه؟ فروشنده میگه ۸۶میلیون تومان؛ آیا خوب گفته؟؟

 14. سلام و خسته نباشید ماشین من ۲۰۶ t5 هست بعضی وقتا تو دنده ۴ صدای فلز به فلز از پایین و بنظرم از زیر دنده به گوش میرسه بنظر شما از چیه ۳۰۰۰تا بیشتر کار نکرده، باتشکر

 15. با عرض سلام. حدود یک هفته پیش روغن ماشین پراید را عوض کردم روز بعد دود ابی از اگزوز خارج شد. بعد متوجه شدم حدود یه لیتر روغن اضافه ریختند و روغن اضافه را کم کردم اما بعد از دو روز فقط صبحها دوباره دود ابی رنگ را دیدم. ایا روغن اضافه به موتور اسیب رسانده. در صورتی که من بیست روز قبل معاینه فنی برتر گرفته بودم. با تشکر

 16. با سلام چراغ امپر اب و امپر روغن و اون زرده که ماله موتوره بعد از داغ شدن موتور خاموش و روشن میشه گاهی کم رنگ گاهی پررنگ مال چیه

  1. معمولا بله. ولی صدای بسیار گوشخراشی از داخل موتور به گوش خواهد رسید و احتمال شکستن شاتون و میل لنگ و رسیدن آسیبهای بزرگتر به موتور وجود داره.

 17. سلام بنده سمند موتور ملی دارم میل سوپاپ و استکان تایپت رو همشو عوض کردم ولی اون صدای که در چند ثانیه اول از موتور میاد انگار موتور خشک کار میکنه چند ثانیه هم چراغ استوپ روشن میشه بعد اینکه روغن به سرپوتور میرسه صداش قطع میشه موتور هم گاهی قدرت کافی نداره

 18. با سلام
  سوزوکی گرند ویتارا مدل 88 دارم ترموستات وقتی ماشین در جا کار میکند درست عمل می کند و حتی فن ها هم بموقع عمل می کنند ولی در حرکت مخصوصا در اتوبان ترموستات عمل نمی کند لوله پایین سرد است و ماشین جوش می آورد ترموستات را تعویض کردم (فابریک) فرقی نکرد واتر پمپ را بازکرده و از نظر کارکرد تست کردم ولی فرقی نکرد در حال حاضر 50% اب و 50% ضد یخ دارد با توجه به راهنما هواگیری هم انجام دادم. لازم به ذکر است موقع بستن ترموستات به فلش روی بدنه دقت شده است. لطفا راهنمایی کنید با تشکر

 19. سلام برادر بزرگوار شرمنده مزاحم وقت عالی شدم من یه سانتافه 3500 دارم وقتی ماشین سرده یه صدای غر غر درحد چند ثانیه ازش میاد و قطع میشه انقد صداش زیاده انگار دوتا فلز به هم میخورن و شهر من مکانیک خوب پیدا نمیشه همه گفتن صدای cvt ست و یه مکانیک cvt ها رو واسم تمیز کرد و دوباره بست cvt ها رو قطعه شویی کردیم تعویض نکردیم باز خوب نشد و همون صدا رو داره ولی یه دوستی گفت که این صدایه سفت کن زنجیرشه و اونو تعویض کن خواستم نظر حضرتعالی رو جویا شم ببینم این صدا با تعویض سفت کن زنجیر بر طرف میشه

 20. سلام. من یه پیکان انژکتور دارم که دوگانه ال پی جی هستش. وقتی تو بنزین کار میکنه گاهی وقتا یهو خاموش میشه و به کل کار نمیکنه و مجبور میشم با گاز رانندگی کنم تا بعد یه مدت خودش دوباره درست بشه. پمپ بنزینشم چک کردم مشکلی نداره و بنزین تا موتور میاد. مشکل از کجا میتونه باشه؟ در ضمن روی گاز این مشکلو نداره. مرسی

  1. سلام
   منم این مشکل رو داشتم دسته کابل منتهی به پمپ بنزین رو بررسی کنید

  1. با سلام احتمالا سنسور دریچه گاز شما مشکل پیدا کرده یه دیاگ بزنید.

 21. سلام ماشینمو تازه تعمیر کردم اما هر بار در رادیاتور را باز میکنم داخل رادیاتور روغن میبینم میکانیکم میگه روغن از قبل داخل رادیاتور و موتور بوده الان بالا میزنه وگرنه اب هم باید قاتی روغن بکنه به نظرتون درست میگه؟

 22. سلام من برای تعمیر اساسی خودرو ام مکانیک میگوید باید حتما اویل پمپ عوض شود ولی اویل پمپ که روی ماشین است فقط شستن میخواهد چه کنم

 23. سلام من یه ۴۰۵ مدل ۹۰ دارم دوگانه کارخانه… مصرف بنزینش بالاس چه قطعاتی از موتور عوض کنم مصرفش میاد پایین

  1. تنظیم بودن باد تایرها، تنظیم بودن موتور، شمع ها و وایرها، دیسک و صفحه، فیلتر هوا، سوخت و روغن موتور مناسب، عدم اضافه بار روی ماشین، رانندگی اصولی، باز نبودن شیشه ها در سرعت های بالای هشتاد کیلومتر از جمله عوامل موثر در میزان مصرف سوخت هستن.

 24. سلام ی پراید ۹۷ دارم دور موتور پایین نمی اومد بردمش تعمیرکار ب قول خودش ریستش کرد اوردمش فرداش دیدم دور موتور پایین نمیاد هیچ تازه گاز هم میخوره چی کار کنم ممنون

 25. سلام یه ماشین پارس (یگانه) یک هفته میشه که خریدم کامل موتور ماشین باز کردن می خواستم بدانم که باید هر سال یا ماهانه باید واشر سرسیلندر تعویض کرد
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. ماشین یک علت داره ک واشر عوض میشه اونم سوختن واشر هست. دلیلش کم کردن اب ماشین بدلیل نشتی یا از کار افتادن فن رادیات. آب داغ میشه و آمپر میاد بالاتر از وسط اونوقت واشر میسوزه. ماشین پژو. 405 و پارس موتورش یکیه. هر وقت فن از کار افتاد سریع کولر روشن کن ک فن کولر اب خنک کنه اگرم آب کم کرد آب بریز. فقط شما مراعات کنی ده سال هم عمر میکنه واشر و بیشتر. دیگه بستگی ب شما داره.

  2. فقط اجازه نده موتور ماشینت جوش بیاره تا چند سال عمر میکنه.

 26. با سلام
  ساندرو اتومات مدل ۹۶ با کارکرد ۱۳۰۰۰ کیلومتر خریدم، مصرفش در نمایشگر خودرو ده و نیم لیتر در صد کیلومتر ثبت میشه که مصرفش بالاست در صورتیکه در مشخصات فنی خودرو، مصرف زیر نه لیتر درج شده
  این ایراده خودروست یا مصرفش همینقدره؟؟
  چه اقدامی انجام بدم مصرفش بیاد پایین؟؟
  ربطی به اببندی خودرو نداره؟؟

 27. سلام، من روغن موتور ماشینم رو عوض کردم و زیاد ریختم الان هرچی پیچ زیر موتور رو برای تخلیه باز می کنم هیچی نمیاد!!!!! چجوری باید روغن اضافه روو خالی کنم؟

 28. سلام اکثرا که ما روغن ماشین رو عوض میکنیم بعلت استفاده ماشین در شهر ممکنه تا موقع تعویض روغن موتور چند ماه بگذرد آیا ماندن روغن چند ماهه در موتور از کیفیت روغن کاسته نمیشه نظر شما چیه ملاک تعویض روغن موتور کیلومتر باشد یا بعد از چند ماه تعویض شود

  1. سلام، من خودم بر اساس کیلومتر عوض می کنم چون ماشینم زیاد کار نمی کنه اما سالی یک بار رو حتما باید عوض کنی.

 29. لطفا به من كمك كنيد
  ماشين من پرايد مدل 87 زیمنس هستش وقتي ماشين خنك هست خوب روشن ميشه اما بعد از يك ربع بيست دقيقه كه موتور گرم شد اگر ماشين رو خاموش كنم و بلافاصله استارت بزنم روشن ميشه اما اگر بعد از 5 دقيقه بخوام روشن كنم ديگه روشن نميشه تا نيم ساعت بعد. استارت هم خوب مي خوره اما روشن نميشه بعد بوي بنزين شديدي هم مياد مثل وقتي كه ماشين خفه كرده باشه بايد نيم ساعت صبر كنم تا بعد از گذشت اين زمان ماشين روشن شه (مثل اينكه يك قطعه اي بايد خنك بشه تا كار كنه). وقتی هم روشن میشه یک دود سیاه از اگزوز میاد بیرون.
  مشكل ديگري هم هست و اون اينكه بعد از اينكه موتور گرم شد دور موتور هم بالا ميره و براي خودش گاز ميخوره يكي دو دقيقه بعد خوب ميشه بعد دوباره تكرار ميشه مخصوصا وقتي كه با سرعت برم اين مساله بيشتر تكرارميشه…
  استپر رو عوض کردم، سنسور دور موتور عوض کردم مشکل حل نشده.

  میتونید کمکم کنید؟
  ممنون

 30. سلام لطفا راهنمایی کنید پژو پارس داریم مدل ۸۸ تعویض روغن بردیم چند رو بعد موتور ماشین هوا می گیره صدای تراکتور میده در موتور را باز می کنیم هواش میره تا یه ساعتی دیگه صدا نمیده البته همون اول ماشین روشن میشه صدا نمیده موتور که داغ میشه صدا میده

 31. سلام
  بنده پژو 405 دارم مدل 83 و این ماشین خیلی سرحاله و شتاب بالایی هم داره ولی الان چند وقتی است که در شتاب گیری دچار یر میشه انگار یه نفر از پشت ماشینو نگه میداره و تا حالا پمپ بنزین عوض کردم کوئل عوض کردم سوزن ها (سوزن تپل) را رو عوض کردم ولی باز مشکلش حل نشده و کسی هم متوجه مشکلش نمیشه ایا میتونید کمکم کنید؟

  1. سلام میخوام کاسه نمد عوض کنم چرخ دنده سر میلنگ‌ سفت شده در نمیاد نمیدونم چکار کنم

  2. با سلام مصرف سوختتون بالا هم رفته؟ اگر جوابتون مثبته که شما سنسور اکسیژن ماشینو چک کن.

 32. از تسمه تایم صدای تق تق میاد وقتی گاز میدم دلیلش چیه؟

 33. سلام
  اگر برای پژو بخواهم افزایش شتاب انجام دهم
  باید موتور خودرو در سلامت کامل باشد.
  اگر موتور خودرو در سلامت کامل نبود و افزایش شتاب انجام دادم برای موتور چه اتفاقی می افتد.

  ممنون می شم راهنمایم کنید

  1. با سلام پیکان بار مدل 85 دارم ۳ماه پیش رادیاتور را سیخ زدم واترپمپ را نو کردم ترموستات را باز کردم اما هنوز امپر کمی از وسط بیشتر میره به سمت قرمز اما تا به حال جوش نیاورده ایا طبیعی هست یا راهی هست که از وسط بیشتر نیاد سوال دوم ماشین همیشه خالیه و من فقط باهاش مثل سواری کار میکنم اما احساس میکنم شتاب و زور نداره یعنی من که تو شیب کم با دنده 2 باید برم یه پیکان بار مثل ماشین من اونم با بار خیلی راحت از من سبقت میگیره خیلی هم بهش میرسم اما نمیدونم ایراد از کجاست موتورش هم خیلی تمیزه با تشکر راهنمایی کنید

    1. با سلام مجدد واشر سرسیلندر ماشین 3 ماه نو شده با توجه به سوال بالا دیگه به کجا مشکوک هستید صفحه کلاچش هم بدنیست با تشکر

   1. شما ماشینو خاموش کن و چند دقیقه صبر کن و سوییچ را باز کن (بطوریکه که موتور روشن نشود)، اگر متوجه بالا رفتن آمپر آب در حالت خاموش بودن موتور شدید، واشر سرسیلندر تاب برداشته است و سریع درستش کن.

 34. سلام اگه تو یه دنده اخرین توان دنده رو بری و دور موتور ثابت باشه و دنده ندی چی میشه

   1. سلام پیکان وانت انژکتور مدل 83 با تک استارت روشن میشه ولی باحالت ریپ زدن انگار یکی از وایرشمع ها رو کشیده باشی کار میکنه که ی کم کار میکنه هم خاموش میشه؛ پمپ بنزین رو عوض کردم نو شده شمع ها همینطور عوض کردم و نو انداختم ولی بازم همینجوره ضمنا شمع سیلندر چهار خیلی داغ میشه طوری که به قسمت سرامیکیش نمیشه دست بزنی و دستت میسوزه
    تشکر فراوان که وقت میزارین جواب میدین.

 35. سلام خدمت دوستان گرامی
  چندتا سوال داشتم درباره سیلندر خودرو
  یکی یکی بریم جلو
  اول اینکه ماشین ۴۰۵ که سیلندر‌ش ترک خورده و بعد دوختنش چقد میشه به این سیلندر اطمینان کرد؟ آیا برا چند سال کار میده یا نه؟
  خواهشا عامیانه توضیح بدین
  سوال دوم اینکه بخوام سیلندر تعویض کنم حدودا چقد هزینه داره؟ کار اداری گیر زیاد داره یا راحته؟؟ تا چند هفته که راحته
  مرسی از جوابتان
  کامل توضیح بدین

 36. سلام برای تعویض سپر عقب پراید صبا خودرو را کجا باید برد که درست کنه؟

  1. سلام… خسته نباشید
   میخواستم بپرسم رانندگی با دستی نخوابیده ب مدت ۲۰ یا ۳۰ دقیقه با دنده ۱ و ۲ مشکل حادی واسه ماشین ایجاد میکنه؟ چجوری بفهمیم لنت ها و صفحه دیسک اسیب دیده یا نه؟

 37. سلام ماشین من ولکس c30 اتوماته کولر ماشینم تو دور عالیه ولی تو شهر آف میکنه باد گرم میاره بخصوص وقتی میخوام دور پشت مانه کم کنم و حرکت کنم چند ثانیه گرم ولی بعد خوب تو شهری همین مشکل دارم ولی تو جاده برون شهری کولر عالیه. تازه هم گاز گیری کردم بخدا دارم کلافه میشم کسی میدونه ایراد چیه لطفا راهنمایی کنه فن کار میکنه همچی اوکی ولی توشهری اذیتم ترموسات کولر هم تست کردم سالمه وقتی دریچه رو بسمت بخاری میچرخونم آف میکنه و کولر خاموش میشه تو شهر همش باد گرم بعد سرد گرم بعد سرد
  ممنونم میشم راهنمایی کنیین

 38. سلام عزیزان سمند 83 دارم ماشین با تک استارت روشن میشه ولی وقتی خاموش میکنم و فنها کار میکنند ماشین دیر روشن میشه باید چند بار استارت بزنم با تشکر

 39. سلام، ماشین پژو پارس ۸۴، دستی دوگانه سی ان جی شده، دود سیاه زیاد داره و در حالت سرعت پایین و ترافیک خاموش میشه مخصوصا روی گاز، سنسور مپ عوض شده، سنسور دریچه گاز عوض شده، شمع و وایر و صافی بنزین عوض شده و سوزن های انژکتور هم شسته شده، اما همچنان مشکل خاموش شدن و دود سیاه زیاد رو دارم مخصوصا رو بنزبن مقدار دود خیلی بیشتره ممنون میشم راهنماییم کنید، اصلا کجا نشون بدم دیگه تنطیم موتور یا مکانیکو…

  1. سلام
   خودرو من تیبا هست
   در فصل گرما پس طی کردن 100 تا 200 کیلومتر مقداری کمتر یا بیشتر در سرعت 120
   ناگهان با افت دور موتور و کاهش سرعت مواجه میشم طوری که ماشین هم گاز نمی خوره
   مجبور میشم بزنم کنار ماشین رو خاموش کنم دوباره استارت کنم و راه بیفتم
   پمپ بنزین و صافی رو هم عوض کردم
   سوزن ها رو شستم، شمع هم عوض کردم ولی مشکل هنوزم هست ؟
   اگر امکان داره راهنمایی کنید

 40. من ماشین اف جی کروزر ۲۰۸ دارم ماشینمو خاموش کردم حالا که میخوام روشنش کنم نشون میده دنده تویه D هستش با اینکه دنده تویه حالت پارکینگه واسه همین کلن ماشین استارت نمیزنه و هرچی دنده رو جا به جا میکنم جا به جا میشه میاد تو R و N و D اما تو یه صفحه جلو فقط نشون میده که دنده تویه D مونده واسه همین ماشین استارت نمیخوره باطریو هم به مدت ۳ یا ۵ دقیقه از ماشین جدا کردم باز گذاشتم سر جاش ولی باز هم درست نشد نمیدونم باید چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید گاراج هم نمیتونم ببرم فردا جمعست همه جا تعطیله

 41. سلام. یه پژو 405 دوگانه شرکتی دو روزه روشن نکردم الان اومدم اب و روغنشو چک کنم در رادیاتور رو باز کردم اب بیرون زد علت چیه.

  1. سلام اگر خودروی شما روشن بوده باید حداقل یک ساعت بعد درب رادیاتور را باز بکنی اگر بعد از این باز هم درب رادیاتور را باز کردی و آب رادیاتور بالا زد به احتمال زیاد خودروی شما کمپرسور معکوس دارد یعنی زمانی که پیستون در مرحله تراکم قرار گرفت و انفجار صورت گرفت مقداری از کمپرس از لای رینگهای پیستون وارد مدار سیستم رادیاتور میشود که یکی از علائم آن جنت رادیاتور کمی متورم میشود

 42. سلام. وقتی که ماشین داغ میشه رو بنزین کار نمیکنه. به نظر شما دلیلش چیه؟

 43. سلام ، من میخواستم توسان ۲۰۱۸ فول بخرم، بنظر شما ۲.۴ GDI بخرم یا ۱.۶ Turbo. ممنون میشم اگه جواب بدید

 44. سلام موتور ماشینم c5 سیتروئن دمای اب به ۹۰ درجه میرسه افت فشار روغن پیدا میکنه و سرسیلندر صدای لق لق میده و ارور استپ رو صفحه میاد فشار اویل پمپ بالا بردم نشد فشنگی عوض کردم الان مکانیک میگه شاید از CVT سر میل سوپاپ باشه میشه راهنمایی کنید چرا توی دمای ۹۰ درجه ماشین افت فشار روغن پیدا میکنه یاطاقان ماشین هم هیچ مشکلی نداره

  1. واشر درب سوپاپ را عوض کن. دندانه های آن بطورکلی از بین رفته اند.

 45. سلام خرابی و خلاصی داشتن شیر فرمان پژو ۴۰۵ میتواند روی سر و صدا در بخش جلوبندی تاثیر بگذارد

  1. سلام یه سوال دارم جوابشو فوری میخوام. ایا دیسک ترمز 206 به چرخ 405 میخوره

   1. سلام سمند مدل 94 دارم تازه نیم موتور تعمیر کردم و کل مصرفی ها و کل اگزوز تعویض کردم سوزن شستم اما بیشتر از 140 نمیره

    1. سلام یه فشار بنزین بگیرید از ماشین اگر از نرمال کمتر بود مغزی پمپ بنزین نیم سوز شده و احتیاج به تعویض دارد. هنگام تعویض مغزی حتما صافی تگروی پمپ و صافی بنزین بیرون باک رو حتما تعویض کنید.

    2. احتمالا شیم گیری درست نبود یا همون فیلرگیری تا جای که میدونم باید دقیق محاسبه بشه وگرنه همین مشکلات داره قدرت موتور کم میشه همه خرجا رو کردی اصل کاری رو درست نکردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا