سوال و جواب های فنی مربوط به موتور اتومبیل

موتور دستگاهی است که نیروی حرارتی را به نیروی مکانیکی تبدیل می کند و در وسائل نقلیه به کمک سایر دستگاه ها باعث حرکت اتومبیل می گردد.

برای روشن شدن این مطلب (تبدیل نیروی حرارتی به مکانیکی) به مثال زیر توجه کنید:
یک اسلحه نظیر توپ های قدیمی یا تفنگ شکاری سر پُر را در نظر بگیرید. باروت را در انبار توپ جمع می کنیم سپس یک گلوله کوچک فلزی در آن قرار می دهیم، اگر باروت را منفجر کنیم؛ در نتیجه به علت فشار زیاد از حجم گاز حاصله از انفجار باروت، گلوله از طریق لوله توپ با سرعت به خارج پرتاب می شود. پس نیروی حرارتی حاصل از انفجار باروت باعث حرکت گلوله گردید.

سوخت در موتور (به جای باروت در توپ) بنزین معمولی، بنزین سوپر، گاز و یا گازوئیل است که با ترکیب هوا در فشار زیاد به صورت پودر منفجر می شود و به جای اینکه گلوله را به خارج پرتاب کند، به کمک قطعات دیگر، میل لنگ را به حرکت در می آورد. با گردش میل لنگ کار موتور شروع می شود.

خب تا حدودی با موتور آشنا شدید. الان شما می توانید سوال و جواب های فنی برای رفع عیب موتور اتومبیل خود را مطالعه نمایید.

1) اجزای موتور را نام ببرید.
موتور از سیلندر، سرسیلندر، کارتر، واشر سرسیلندر، پیستون ها، رینگ ها، میل لنگ، میل سوپاپ، یاطاقان ها، شاتون، سوپاپ ها و متعلقات آنها، پمپ روغن و دنده فلایویل تشکیل شده است.

2) چرخ فلایویل و کار آن را شرح دهید.
در انتهای میل لنگ چرخ فلزی دنده دار و سنگینی تعبیه شده است که از لنگر یا تاب میل لنگ جلوگیری می کند. چرخ فلایویل یا چرخ لنگر از دو قسمت تشکیل شده است:

 • صفحه فلایویل: که خود یکی از قطعات کلاچ می باشد.
 • دنده فلایویل: در اطراف صفحه فلایویل چرخ دندانه داری تعبیه شده که این دندانه ها با دنده استارت هنگام روشن کردن موتور درگیر شده و باعث گردش میل لنگ می شود.

3) روغن کاری موتور برای چیست و به چه وسیله انجام می شود؟
برای جلوگیری از اصطکاک قطعات، سائیدگی، گرم شدن و روان کار کردن موتور، روغن کاری ضرورت دارد. این عمل به وسیله پمپ روغن و گردش میل لنگ در داخل کارتر انجام می شود.

4) علت روغن سوزی موتور را شرح دهید.

 • خوردگی پیستون ها
 • چسبندگی رینگ ها
 • از فنریت افتادن رینگ ها
 • مقابل هم قرار گرفتن شیارهای رینگ روغنی
 • گشاد شدن گیت سوپاپ

5) علت دیر روشن شدن موتور چیست؟

 • میزان نبودن پلاتین
 • نیم سوز بودن کوئل
 • کثیف بودن شمع ها
 • سوختن واشر سرسیلندر
 • روغن سوزی موتور

اگر فشار سوخت کم باشد نیز موتور خوب استارت نمی خورد و شاید اتومبیل روشن نشود. حالا در صورتی که به میزان لازم سوخت دارید اما فشار سوخت پایین است، به احتمال زیاد رگلاتور فشار سوخت و یا نشتی هوا از استپر موتور و حتی خرابی اورینگ های انژکتور یا خرابی پمپ بنزین می توانند عامل آن باشد.

در خودروهای انژکتوری اگر در حالت سرد، موتور به سختی استارت می خورد، علت آن ممکن است از خرابی سنسور دریچه گاز و یا پایین بودن فشار سوخت و خرابی سنسور درجه حرارت آب باشد.

6) علت اینکه در توقف، موتور لرزش دارد چیست؟

 • میزان نبودن دلکو
 • در آمدن یکی از وایرها
 • میزان نبودن کاربراتور

اگر احتراق موتور همراه با صدا و ضربه باشد، به احتمال زیاد از تایمینگ و یا ورود کربن در سیلندر و یا پاشش نامنظم سوخت می باشد.

7) علت جوش آوردن موتور چیست؟

 • پاره شدن تسمه پروانه
 • خرابی واتر پمپ
 • حرکت با دنده های قوی
 • آوانس یا ریتارد بودن دلکو
 • سفت بودن سوپاپ ها
 • باد مخالف مسیر حرکت اتومبیل
 • کم بودن آب رادیاتور
 • گیر کردن ترمز به کاسه چرخ
 • سوخته بودن واشر سرسیلندر
 • گرفتگی لوله های اگزوز
 • خرابی ترموستات
 • خرابی شمع یا حتی وایر شمع ها
 • کم بودن باد لاستیک ها
 • وجود روغن کثیف و غلیظ در موتور

8) چه عللی باعث دیر دور گرفتن موتور می شود؟

 • خرابی ژیگلور کمکی
 • اتصال در سیم کشی اتومبیل

هرگاه موتور شتاب کمی داشت و یا در حین ترمزهای ناگهانی اتومبیل خاموش شد، احتمالاً سنسور مپ ایراد دارد. همچنین اگر در حین رانندگی احساس کردید که اتومبیل شما قدرت کافی را ندارد، از تنظیم بودن فیلر سوپاپ ها مطمئن شده و سپس از کافی بودن فشار کمپرس سیلندر و تنظیم بودن سوخت موتور خود اطمینان حاصل کنید.

همین طور اگر موتور در هنگام فشردن پدال گاز برای شتاب گیری دارای سکته شد و با مکث و ارتعاش حرکت کرد، به احتمال فراوان پاشش انژکتور دچار اشکال شده و یا نشتی هوا به وجود آمده و یا فشار سوخت در سیستم کم است.

9) علائم نقص موتور به وسیله دود را شرح دهید.

 • دود آبی رنگ علامت روغن سوزی موتور است؛ و این روغن سوزی ممکن است از سوپاپ های گاز باشد و یا احتمالاً روغن سوزی از ناحیه رینگ ها و یاطاقان ها است.
 • دود کاملاً سیاه دلیل تنظیم نبودن کاربراتور می باشد؛ در این صورت ترکیب هوا و گاز میزان نیست و بنزین آن زیاد است. در چنین مواقعی اگر شب به اگزوز نگاه کنیم احتمالاً جرقه های آتش مشاهده می شود.
 • دود تقریباً سفید نشانه این است که آب وارد سیلندرها می شود. اگر هوا گرم باشد و موتور نیز در حالت گرم کار کند و دود سفید از اگزوز خارج شود، نشانه این است که آب وارد سیلندرها می شود. اما اگر موتور سرد باشد و در شرایط جوی سرد زمستان کار کند، خارج شدن دود سفید از اگزوز طبیعی می باشد.
 • دود سیاه کم رنگ (شبیه مه غلیظ) دلیل سالم بودن موتور می باشد.

10) چرا موتور روشن نمی شود؟
گاهی مواقع استارت زده می شود ولی موتور روشن نمی شود. در چنین مواقعی علت روشن نشدن یا نقص در مدار سوخت (نه مواد سوخت) می باشد یا نقص در مدار برق است. به یک راهنمایی توجه کنید، اکثراً اگر اتومبیل یک دفعه و ناگهانی از کار بیفتد، عیب از سیستم برق می باشد و اگر به تدریج خاموش شود علت را باید در دستگاه های سوخت رسانی جستجو کرد.

بطورکلی اگر زمانی که استارت می زنید، موتور زور کافی برای چرخش نداشت و نور چراغ های جلو نیز کم بود، باید به اتصالات باتری سر بزنید. حتی ممکن است باتری ضعیف یا معیوب شده باشد. اگر نور چراغ های جلو مطلوب بود، ولی اتومبیل روشن نمی شد، به احتمال فراوان استارت شما زغال تمام کرده و یا سیم پیچی های داخل آن معیوب شده و یا شاید هم سوئیچ شما خراب شده است که باید در همه موارد به باتری ساز مراجعه کنید.

هرگاه موتور قوی چرخش کرد، اما روشن نشد به احتمال قوی شمع ها خیس شده و یا کاربراتور شما از تنظیم خارج شده است. شکستگی درب دلکو، چکش برق، سوختن پلاتین و معیوب بودن خازن دلکو نیز می توانند مزید علت باشند. در اتومبیل های انژکتوری سنسورهای آب، گاز و استپر موتور نقش اساسی در این حالت دارند.

در پایان لازم است، به چند نکته ی مفید نیز اشاره داشته باشیم:

 1. در زمان روشن کردن اتومبیل برای گرم کردن سریع آن هرگز گاز ندهید، زیرا مدت زمانی طول می کشد که روغن به تمام نقاط موتور برسد، بنابراین اجازه دهید موتور اتومبیل آرام آرام گرم شود و روغن به تمام قطعات آن برسد، در غیر این صورت به فرسودگی موتور اتومبیل خود کمک زیادی کرده اید!
 2. در جا گرم کردن خودرو به موتور آسیب وارد می کند، در فصل زمستان و سرما، خودرو باید فقط یک دقیقه در جا کار کند و پس از آن حرکت کرده و با سرعت پایین آن را گرم کرده و به راه خود ادامه دهید.
 3. همچنین گاز دادن خودرو قبل از خاموش کردن موتور برای خودروهای انژکتوری مفید نیست، زیرا زمانی که خودرو را می خواهید خاموش کنید اگر با فشار پدال گاز، سوئیچ را ببندید، مقداری بنزین خام در انژکتور باقی می ماند که این امر موجب آسیب زدن به موتور و انژکتور و بد کار کردن موتور هنگام استارت زدن بعدی می شود.
 4. به روغن ریزی های موتور اتومبیل خود اهمیت زیادی بدهید، زیرا روغن ریزی اطراف آن نشانه کم کردن سطح روغن اتومیل شما و در نهایت کم شدن فشار و افت روغن در قطعات موتور می شود.
 5. یکی از قطعات موتور که باید در هر 50 تا 60 هزار کیلومتر تعویض شود، تسمه تایم موتور است.
 6. در رانندگی با اتومبیل های امروزی این ذهنیت در افراد به وجود می آید، که شاید دمای موتور اتومبیل شان باید مانند اتومبیل های کاربراتوری در محدوده 80 تا 90 درجه باشد، و بالاتر رفتن دمای آن نیز برای اتومبیل شان خطرناک است، که این حالت در زمان استفاده از کولر در فصل تابستان بیشتر دیده می شود. همین اتفاق آنها را مجاب می کند به دنبال راه هایی مانند اضافه کردن سنسور به رادیاتور برای فعال نمودن فن های خنک کننده در دمای 78 درجه و یا یکسره کردن دور فن ها برای دور بالا و یا حذف ترموستات از سیستم خنک کاری و… باشند تا موتور در دمای پایین مشغول بکار شود، که این مساله در بلندمدت جزء افزایش سوخت و رساندن خسارت، نتیجه ی دیگری به همراه نخواهد داشت. موتورهای امروزی با آلیاژهای متفاوت، به شکلی طراحی شده اند که به راحتی تحمل دماهای 100 تا 120 درجه را نیز دارند و هدف از این طراحی جلوگیری از سایش سیلندر و بالا رفتن توان موتور و حتی کم شدن مصرف سوخت می باشد.
 7. شمع ها و وایرهای شمع در سر حال بودن موتور رکن اساسی دارند. بهتر است در هر 10 تا 17 هزار کیلومتر، شمع را تعویض کنید. همچنین هر از گاهی شمع ها را باز کرده و تمیز کنید، زیرا در شتاب اتومبیل شما سهم به سزایی دارند.
 8. هرگاه موتور بطور ناگهانی و یا به هر علتی خاموش و یا کاهش سرعت و ریپ زدن پیدا کرد، قطعات اساسی برای بررسی، استپر موتور، سنسور مپ و سنسور اکسیژن می باشند.

شما می توانید با افزایش اطلاعات خود کمتر به تعمیرگاه بروید و در شرایط اضطراری، آگاهانه در مقابل مکانیک بایستید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «سوال و جواب های فنی مربوط به موتور اتومبیل»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش میدانی، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب های مکانیک عمومی اتومبیل و رانندگی پایه یکم، نوشته ی اعزازالدین مشکوتی از انتشارات کوروش، منتشر شده در 1378 با شابک 4-83-6049-964 و تعمیرکار اتومبیل خود باشید، نوشته ی مهندس سیدامیر موسوی از انتشارات نظری، منتشر شده در مهر 1391 با شابک 0-89-6168-600-978 به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

نمایش بیشتر

‫251 دیدگاه

 1. با سلام خودروی بنده پراید کاربراتوری هست وقتی درب رادیاتورو باز میکنم میبینم کف روغنی قهوه ای رنگ اومده به در رادیاتور علت این مورد چیه؟

 2. سلام
  جسارتا خودروی سمند سورن ای ال ایکسی که قصد تعویض دیسک و صفحهش رو دارم … بین نظرات دوستان موندم و راهنمایی میخوام .
  بعضی از دوستان تعمیرکار گفتن بهترین برند و جنس والئو زانتیایی هستن ولی بعضی میگن لوک بهتره … نظر دوستان و کارشناسان رو میخواستم بدونم .

  جسارتا اگر مقدور در مورد لاستیک هم یه راهنمایی بکنید به نسبت کارایی خودرو ایرانی لاستیک چی از همه لحاظ و حتی اقتصادی بهتره ؟

 3. موتور ماشین زانتیا تمیز بود یهو ترکید از زیر مشکلش از چی بود الان باید کل موتور رو عوض کنم

 4. سلام و خسته نباشید
  ماشین 206تیپ 5 سال 96 دارم که ماشین هر 5هزارتا دو خانه روغن کم میکنه و روغن ماشینم هم بهرامن ۱۰۴۰هستش و ماشین روغن ریزی هم ندارد و ماشین هم شتاب کمه و شمع ماشین رو فاصلش رو زیاد میکنه شمع ماشین رو عوض کردم اما همون مشکل هستش و اگزوز ماشین هم بوی زد یخ میده وقتی ماشین کار میکنه.

 5. سلام علت کم شدن روغن موتور پراید یورو4 بدون روغن سوزی روغن 10w40 تا 2000 هزار تا کار نکرده 1/5 لیتر کم میکنه و میشه روغن 20w50 بریزم ممنون

 6. سلام. پژو پارس سال (۱۸۰۰) مدل ۹۶ دارم. ۴۴۰۰۰ تا کار کرد. اخیرا یه صدایی به صدای موتور اضافه شده مثل هیس هیس یا خس خس شاید به نحوی هم میشه گفت احساس میکنم صدای موتور کمی خفه شده و یا صدای کشیده شده چیزی ….. برای خودم محسوسه، چن تا مکانیک بردم متوجه نشدن. احساسم اینه داخل اتاق از زیر فرمون هم بیشتر احساس میشه و راحت تر تا جلو و جلوی موتور با کاپوت باز، در جا هم گاز میدم میاد اصلا از استارت بلافاصله این صدا احساس میشه فقط در حال خلاص نمیاد. میتونید راهنمایی بفرمایید؟

 7. من یک پراید 88 دوگانه شرکتی دارم. مدتی بود که خودرو وقتی با گاز حرکت میکردم و ناگهان به ترافیک میرسیدم ناگهان خاموش میشد و دیگه روشن نمیشد. حالا خاموش شدنش خیلی مشکلی نیست چون مسئله اصلی من اینه که ماشین دیگه روشن نمیشه و هر چقدر هم باهاش کلنجار میری فایده نداره و خودبخود بعد از چند دقیقه روشن میشه. این موضوع یک وقتایی هم وقتی ماشینو خاموش میکنم اتفاق می افته مثلا وقتی برای سوختگیری میرم و بعد هرچی استارت میزنم ماشین روشن نمیشه. لازمه بگم تو این حالت پمپ بنزینم کار نمیکنه و به همین علنه که ماشین روشن نمیشه. یکماه پیش رله دوبل رو عوض کردم خوب شد ولی دوباره همونجوری شده و امروزم برای اولین بار شروع کرده به ریپ زدن در حرکت. خواهشا کمک کنید چون خیلی اذیت میکنه.

 8. سلام روز بخیر روآ ۸۶ دارم دوگانه فابریک یدفه خاموش میشه هم بنزین و هم گاز هر دو قطع می شوند استارت می خوره آمپرها همه روشن اما چراغ های گاز خاموش میشه دیگه روشن نمیشه! هم فیوز می سوزنه فیوز که عوض می کنم بعد چند دقیقه یا ساعت دوباره همون اتفاق باید بعضی وقتا رله دوبلم عوض بشه ولی کلاً درست نمیشه باطری ساز هم هر کاری می کنه همون اش و همون کاسه کسی می تونه کمکم کنه ممنون میشم

 9. با سلام من ماشینم رو به محض اینکه استارت زدم تسمه تایم رد کرد و خاموش شد. می خواستم ببینم آیا به سوپاپ ها هم آسیب رسیده یا نه؟ ماشینم هم ام وی ام ایکس ۳۳ نیو هست

 10. سلام کسی از مزدا 323 ج ال ایکس سر در میاره؟ مشکل عدم جرقه کوئل 1 و 4 دارم اول صبح و وقتی ماشین سرده. گرم که بشه جرقه میاد ولی ماشین ریپ داره.

 11. با سلام ماشین سمند ای اف سون به محض استارت فن روشن می شود و بلافاصله بعد از استارت ماشین خاموش می شود لطفا راهمایی کنید

 12. سلام من یه ماشین پژو آردی مدل83 دارم مشکلم تو صفحه کیلومتره یعنی وقتی که ماشینم داره راه میره بعد ماشین رو خاموش می کنم و سوئیچ رو باز میزارم عقربه سرعت سنج کار می کنه ولی به محض اینکه استارت می زنم عقربه سرعت سنج پایین میاد و دیگه کار نمی کنه مشکل از چیه سنسور کیلومتر هم عوض شده اما فرقی نکرد
  کیلومترشمار طرح قدیمیه
  لطفا کمک کنید تشکر

 13. یه مشکلی برای 405م افتاده اون اینه که تو این ماه دو بار که خواستم ماشینمو روشن کنم تا می خواستم استارت بزنم ماشینم می افتاد رو گاز چراغ گاز روشن میشد و هرچه استارت می زدم دیگه ماشین روشن نمی شد یعنی می رفت رو گاز دیگه اجازه نمی داد تا رو بنزین روشن کنم اما بعد یه نیم ساعتی مشکلش حل میشد و روشن میشد بردمش تعمیرگاه گفتن باید وقتی خاموش شد بیام ببینیم لطفا یکی راهنمایی کنه

 14. با سلام خورو ۴۰۵ مدل ۸۷ دارم که بعد ۲۰ دقیقه کار کردن آمپر آب بالا میاید چراغ استپ و روغن روشن میشود ولی وقتی ماشین گاز میدهم خاموش می شود
  لازم به ذکر است یاتاقان ها تعویض شده است
  پیچ ثابت سیندر تعمیر و به حالت استاندارد شد توسط تراشکار
  اویل پمپ تعویض و نو شد و حتی دوباره تست فشار انجام دادیم سالم بود
  تا این زمان که دارم به شما دوست عزیز پیام میدهم ۱۵ عدد فشنگی روغن تعویض کردم
  فیلتر روغن ۸ سوراخ گذاشتم نشد فیلتر روغن ۴ سوراخ گذاشتم نشد
  دیاگ گذاشتم نشد از نو برنامه ریختم نشد
  بهترین روغن و گران ترین روغن ریختم نشد روغن ارزان ریختم نشد

 15. سلام ایا میتونه خطای p1614 از خرابی ecu باشه. اخه بعد از ریست کردن تا مدتی هیچ مشکلی ماشینم نداره.
  ماشینم پراید مدل 97 هست. لطفا راهنمایی کنید. ممنون.

 16. با سلام. تیبا دوگانه شرکت 96 تقریبا بعد از یک ماه خرید ماشین در حرکت سر گاز دل دل میزد اکثر سنسور ها تعویض شد بهتر شد ولی عیب همچنان باقی است هم رو گاز هم رو بنزین سر گاز دل میزند حتی تو حرکت موقع برداشتن پا از پدال گاز باز هم ماشین تکان ریز میخوره، در ضمن در حالت درجا روی گاز ماشین پر پر میکنه و خیلی خشک کار میکنه ولی روی بنزین در حالت در جا عادی بنظر میرسه. وایر، شمع، کویل، سنسور میل سوپاپ، سنسور دریچه گاز، مپ سنسور، استپر همه تعویض شده اند. در مورد گاز نیز ریل سوخت آن نیز تعویض شده.

  1. باید کامپیوترش ریست و برنامه ریزی مجدد بشه مشکلش برطرف میشه

 17. سلام دوست عزیز چرا هر موتوری دوتا شیلنگ بخار روغن داره یه به منیفولد وصله یکی به هواکش

 18. سلام به همگى من ديشب دريچه گاز پرايد يورو ٤ باز كردم و كامل شستم بعد از جمع كردن متوجه شدم وقتى كه پدال گازو تا آخر فشار ميدم چراغ چك روشن ميشه توى هر دنده ايى و بعد از ول كردن گاز خودش خاموش ميشه و جالبه كه موتور اصلاً كم نمياره فقط با گاز دادن شديد روشن ميشه و با ول كردن گاز خاموش ميشه برام خيلى جالبه بدونم ايراد از كدوم سنسور ميتونه باشه
  با سپاس و تشكر فراوان

 19. سلام. دیروز ناخواسته موردی برام پیش اومد که حسابی نگرانم کرده لطفا راهنماییم کنید.ماشین تندر صفر(حدود۱۵۰ کیلومتر کارکرد) را از یه نفر خریدم و به پارکینگ خونه بردم و تا ۴ روز بدون روشن کردن در پارکینگ بود.صبح روز پنجم و در سرمای ساعت ۷ صبح استارت که زدم ناگهان ماشین شدیدا گاز خورد و فک کنم تا رد لاین رفت که بلافاصله خاموش کردم و بعد بررسی متوجه شدم که پدال گاز زیر کفپوش سه بعدی گیرکرده(به کف ماشین چسبیده بود).سوالم اینه که بعد چهار روز خاموشی و در سرمای صبح و به محض استارت گاز خوردن تا حداکثر ممکن به موتور ماشین آسیب نرسونده؟

 20. با سلام
  من یه rd دارم مدل 84. برق پشت صفحه کیلومتر نمیاد و ماشین استارت نمیخوره ولی لامپ سقف و دزدگیر چهار کنتاکتش روشن میشه فیوزا رو چک کردم سالم بود کلید اینورسی هم درست بود فیشهای مربوط به سویچ هم درست بود باطری هم سالم ولی برق پشت صفحه کیلومتر نمیاد و سویچ هم می چرخونی عکس اعمالی نشون نمیده مشکلش چی می‌تونه باشه؟

 21. سلام
  یه پراید مدل 94 دارم که تبدیل به گاز مایع کردم
  رگلاتور باز کردم تمیز کردم ولی بعد از آن وقتی یکدفه پدال تا آخر فشار میدم ماشین میخواد کم بیاره و خاموش بشه قبل از باز کردن رگلاتور مشکلی نداشت
  بعضی وقتها خیلی کم هم یدفعه خاموش میشه
  روی بنزین مشکلی نداره ولی شتاب ماشین کم هست
  لطفا کمکم کنید مشکل از کجاست

 22. سلام و خداقوت به شما. میشه نحوه دسترسی به موتور برقی آنتن پراید رو توضیح بدین؟ چون آنتن از داخل ستون بیرون اومده و تهش هم پشت یا زیر آمپرها نیست چون صدای موتورش از داخل گلگیر بیرون میاد. ممنون

 23. به نام خدا
  سلام من یک ۲۰۶ مدل سال ۸۴ دارم مدتی که الارم انژکتور ۳ میاد سیم کشی چک شده و ای سی یو را هم عوض کردم مشکل حل نشد لطفا راهنمایی کنید
  باتشکر

 24. با سلام. ماشین من پارس تیوفایو مدل 92 هستش. چند روز پیش در حرکت یهو بهد از توقف پشت چراغ قرمز ماشین دچار افت دور موتور شد و ریپ میزد و چراغ چک چشمک میزد چند بار گاز دادم چراغ چک خاموش شد اما ماشین ریپ میزد بعد ماشینو خاموش کردم دوباره روشن کردم درست شد. بردم تنظیم موتور دیاک زد خطا عدم جرقه زنی سیلندر 2 و 3 داد رفتم شمعارو عوض کردم یه دوری زدم درست نشد کوئل عوض کردم بعد از 2 تا 3 روز دوباره همون طوری شد و همون خطارو داد. ماشین آب کم نمیکنه و صبح با تک استارت روشن میشه و ایراد ذکر شده در حالت گرم و سرد یهو اتفاق میوفته و ادامه دار نیست اما هرچند مدت اینطوری میشه. لطفا راهنمایی کنید الکی پول شمع و کوئل دادم!!!

   1. ecu ریست شود در صورت درست نشدن ای سی دهنه ۲ و ۳ ب احتمال زیاد در حال خراب شدن هستن ب تعمیرگاه تست ecu مراجعه کن و جهت رفع عیب و تست تمامی ای سی سیلندرها اقدام کن

  1. سلام و عرض ماشین بنده مدتیه مشکلی داره که خیلی اذیتم کرده پراید ۸۵ ساژم صب چه زمستون چه تابستون اهواز روشن میکنم استارت اول روشنه ولی ماشین کلا خاموش میشه دوباره برمیگرده و کارمیکنه و صدای اگزوز هم تغییرکرده، بعد که راه میوفتم در تابستون اهواز ماشین انگار چجوری کاربراتور بنزین فلوت کنه و خفه باشه نمیشه گاز بدی و انگار ماشین رو از پشت گرفتن زور میزنه راه میره و انگار از پشت ماشینو گرفتن نمیزارنش راه بره ممنون میشم منو خلاص کنید

 25. سلام
  خودرو سمند lx مدل 88 دارم گاز ماشین رو تنظیم کردم ولی فقط روی گاز قدرت ماشین پایین هست ولی روی بنزین که میزنم قدرت موتور زیاد میشه.
  بردم پیش چند نفر مکانیک، گفتند چون روی بنزین موتور تنبل نیست و فقط روی گاز تنبل میشه نیازی به شیم گیری نیست. لطفا راهنمای کنید.

  1. با ادب و احترام ماشین ۲۰۶ مدل ۸۳ دارم بعد از تعویض چراغ صندوق عقب (زمان تعویض احتمال اتصال میدم) دیگه روشن نمیشه سوییچ رو که رو ماشین میذارم و آماده استارت میکنم چراغ کیلومتر و چراغ های کوچیکه ماشین روشن میشه و ماشین حتی با اینکه استارت میخوره روشن نمیشه

 26. با سلام ایا بعد از تعویض باتری ماشین مجدد دیاک لازم است یا نه؟ تشکر

 27. سلام وقت دوستان بخیر، 206 اس دی مدل 94، یکدفعه رادیاتورش دچار نشتی شدید شد و مایع آن با فشار بیرون زد، البته آمپر بالا نرفت و سریع در یک تعمیرگاه رادایاتور رو تعویض کردم، به نظر شما دلیل نشتی یکدفعه ای برای ماشین 3 سال کارکرده چی میتونه باشه؟ و اینکه آیا ممکنه دوباره اتفاق بیوفته؟ ممنون

 28. سلام من برلیانس مدل 220 دارم فشنگی دنده عقب آن خراب شده آیا فشنگی دنده عقب لیفان به آن می خورد متشکرم

 29. سلام من یه ۴۰۵ ای ال ایکس ۹۶ دارم چند روز پیش بردمش نمایندگی گفتن باید برنامه ایسیو آپدیت بشه امروز بردمش برا آپدیت وسط کار یه دفعه قطع شد هر کاری کردیم دیگه ایسیو رو نتونست بخونه و به اصطلاح قفل کرد حالا گفتن برو تا فردا ببینم چکارش میکنیم کسی اگه راهنمایی داره ممنون میشم

 30. سلام. میخواستم بدونم چه مدل پرایدهایی با پاره شدن تسمه تایم سوپاپ کج میکنند. آیا مدل های جدید مثلاً 96 و یا 97 هم این مشکل را دارند؟

  1. پرایدهای بالای ۹۱ک سیستم سرسیلندر آنها تغییر کرده است با پاره شدن تسمه تایم آسیب می‌بینند بموقع اقدام ب تعویض شود

 31. سلام. من پراید 111 دارم. زمانی که موتور سرد است و استارت میکنم صدای شق شق میشنوم ولی به مرور که موتور گرم میشه صدا کمتر میشه ولی قطع نمیشه. میخواستم راهنمایی کنید علت از چه چیزی میتونه باشه؟

 32. سلام من یه خانومم از ماشینم سر در نمیارم تازه یه برلیانس خریدم. از پارگینگ جایی داشتم رد میشدم یه سنگ بزرگ دیدم اما جا نبود که از کنارش رد شم انداختم از وسطش رد شدم اما کشیده شد به زیر ماشین قشنگ ماشین رفت رو بلندی مشکلی براش پیش میاد به نظرتون؟

 33. سلام من یه پراید دارم مشکلش کمپرس موتورشه طوری که روغن از لوله هواکش به داخل هواکش میریزه واشر سر سیلندر هم عوض کردم منتها هنوز مشکل حل نشده ممنون میشم بتونید راهنمایی کنید

 34. سلام یه پژو ۴۰۵ دارم مدل ۱۸ روز مونده به ۹۴ تنهاترین ایرادی که داره سرعتش از ۱۴۰ تا به بالاتر نمیره ولی ماشینای قدیمی خیلی میان راحت از کنارم رد میشن

  1. دوست گرامی ecu پژوهای جدید از سال نود ب بعد ب طریقه ای توسط شرکت تنظیم شده اند ک شتاب ماشین بیشتر از سرعتی ک گفتی نباشد فشار الکی ب ماشین نیار

 35. سلام. mvm 110 چهار سیلندر دارم. مشکلی که الان داره وقتی ماشین گرم میشه و آمپر آب میاد وسط فن شروع به کار میکنه. ولی دیگه فن خاموش نمیشه و بعضی وقتها فن کند تبدیل به دور تند میشه و دوباره بعد چند دقیقه دور کند میشه. در 2 صورت خاموش میشه. 1_ اگه به ماشین گاز بدم فن خاموش میشه. 2_ اگه درب منبع انبساط و باز میکنم فن خاموش میشه. آمپر هم از وسط بالا نمیره. کارهایی که انجام شده. بازدید ترموستات. بازدید کل شلنگها و مسیر آب. بازدید رادیاتور آب و بخاری. هواگیری سیستم. آب هم کم نمیکنه و آب روغن هم قاطی نکرده. واترپمپ هم نه صدا میده نه ریزش آب. موندم ایراد از چیه

  1. سلام من یه علاقه مندم و مکانیک نیستم، ولی :
   رله فن، مقاومت فن و ic مرتبط در ecu و سنسور دمای آب رو هم چک کنید. ( دیاگ و تست ecu فراموش نشود)

 36. سلام مدتی که بوی خام سوزی یا بوی اگزوز داخل ماشینم میاد تنظیم موتورم بردم همه سرویسهارو انجام داد خوب نشد. هرجا هم که میبرم دستگاه میزارن میگن همچی خوبه. امروز رفتم معاینه فنی گفت سنسور اکسیژن خرابه. رفتم تنظیم موتور گفت اگه سنسور خراب باشه باید چراغ چک روشن بشه دوباره دستگاه گذاشت گفت خطای نشون نمیده. گفت اگه بخوای من برات عوض میکنم ولی از نظر من سالمه. حالا نمیدونم چکار کنم لطفا راهنمایی کنید

 37. سلام دوست عزیز احتمال زیاد داره که سیلندر ماشینت ترک داشته باشه یا خود سرسیلندر باید بررسی بشه

 38. یه سوال؟
  در هر دور سیکل سیلندر شمع چند جرقه میزند؟ چرا؟

 39. سلام
  من پراید 132 دارم. صبح ها که میخوام حرکت کنم فرمان رو که به چپ یا راست می پیچونم صدا تق تق میاد بعد از یکی دو بار صدا دادن دیگه صدا نمیده. بیشتر هم تو پاییزو زمستون که هوا سردتر میشه این حالت پیش میاد. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام چون هوا سرد هستش جنسای پلاستیکی منبسط میشن و خشک برای همین صدا میدن

 40. سلام وقتتون بخیر
  بنده یه سمند ۸۱ دارم که بیشتر در سربالایی ها چه در هوای سرد و چه در هوای گرم وقتی یه مقدار بیشتر گاز میدم ماشین ناک میزنه و صدای چق چق دنده مرده میده در حالی که من با دنده قوی و مناسب میرم و تا به حال توش بنزین سوپر خیلی زدم همراه با مکمل ژاپنی و المانی و حتی شیم گیری و فیلر گیری هم کردم و اتفاقا سوپاپ هاش یه مقدار نامیزون بود و خب شیم گیری بی فایده نبود اما هنوز هم صدای چق چق از داخل موتور میاد و بنزین معمولی هم که میزنم بیشتر میشه
  و در حال حاضر واقعا پیدا کردن علت این مشکل سخت شده و مشکل دیگه هم این هست که این ماشین قبلا دوگانه سوز بوده ولی الان سیستم دوگانه شو برداشتن و وقتی خریدمش روی اون شمع دو پلاتینه نصب بود و من وقتی شمع معمولی مارک بووش انداختم روش تو دنده ۲ ماشین دو یا سه تا ریپ میزد که وقتی شمع دوپلاتینه نو خریدم و دوباره عوض کردم این مشکل حل شد و این هم یک موضوع عجیب شده که چرا شمع معمولی به این ماشین نمیخوره می خواستم ببینم شما کمکی میتونید به من بکنید؟ ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز صدای ناک از دوچیزه یکی اکتان بنزین و دیگری آوانس دلکو. در ماشین های انژکتور اون قطعه مربوط به اوانس اتوماتیک رو عوض کن حل میشه. در مورد شمع هم شما کویل و وایر و کلاً وسایل برقیتو نو بنداز مطمئن باش حل میشه

  2. یه مشکل دیگه هم هست اگه رینگ و پیستون ضعیف باشه روغن میاد تو سیلندر میسوزه و از سوختنش کربن جا میمونه همون کربن باعث خودسوزی یا همون صدای ناک میشود. کربن زدایی بکنی کمک میکنه. موفق باشی

 41. سلام خسته نباشید من خانم هستم و زیاد از مکانیکی و مسائل مربوط به ماشین سردرنمیارم یه پارس دارم که پخش ماشین حالت یکسره پیدا کرده و حتی وقتی سوییچ باز نیست روشنه و باعث شده دوبار باطری ماشین خالی بشه و منم چون ممکنه چند روزی از ماشین استفاده نکنم یکبار سر مثبت باطری رو باز کردم تا خاموش شد. سوالم اینه که باید پخش رو چیکار کنم که همیشه روشن نمونه و باطری رو خالی کنه؟؟

  1. سلام. برق پخش خودروی شما مستقیم وصل شده که باید با برق سویچ وصل بشه. باید ببرید درستش کنن یا اگه پنل جداشدنی هست، جدا کنین یا دکمه SRC بزنید تا خاموش بشه. اگه دیسپلی روشن میمونه در پخش های برند میتونید دمو رو خاموش کنید. که باز مراجعه کنید به خدمات صوتی ماشین بهتره.

  2. سلام خانم مهسا
   احتمال بسیار زیاد برق پخش ماشین شما مستقیم از باطری گرفته شده.
   تمامی ماشین ها برق پخش یا فندک از پشت سوییچ گرفته میشه. شما باید ماشین رو پیش یه باطری ساز یا شخصی که سیستم پخش و باند و دزدگیر نصب میکنه ببرید تا پخش شمارو باز کنه و برق ورودی پخش رو از سویچ بگیره تا مشکل شما حل بشه

  3. تو جعبه فیوز یک فیوز مخصوص پخش هست که سه تا جای پای داره اگر فیوز رو جابجا بزنی پخش یکسره کار میکنه فیوز رو پیدا کن و جابجاش کنید اگر خوب نشد بعد سراغ باطری سازی برید

 42. سلام ماشین پراید دارم دنده ازاد هست ماشین رو نمیشه حرکت داد ولی وقتی روی کلاچ پا می زارم ماشین حرکت می کنه با هول دادن و یه جورای پاییر ماشین قفل کرده مشکل از چی هست لطفا کمک کنید؟ تمام دنده ها جا میره بجز 3؟ ایا از بلبرنگ صحفه هست؟ لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام دوستان عزیرم و اهل فن دوستان پرایدساڗم ۸۵ دارم و همونجوریکه میدونید فن رادیاتور تک دور هستش و تابستون اهواز و دما ۶۰ درجه ماشین خیلی اذیته و باید امپر بیاد وسط بالا فن بزنه حالا میخام سوال کنم ایا راهی هست که فن زودتر بزنه مس پراید زیمنس که فن ۲ دور هستش درسته که میگن ایسیوساژم رو برنامه ریزی میکنن که هر دمایی مورد نظرت باشه برات میزارن و فن رو همون دما میزنه واقعیت داره

 43. سلام من ماشینم پارس تندره
  من دیشب میخاستم تیکاف بکشم ولی یادم رفت ترمز دستی رو بدم پایین بعد که حرکت کردم یه صدای بلند انگار یچی داشت خرد میشد اومد الانم ترمز دستی خیلی ضعیفه بهتره بگم کار نمیکنه و ماشین لرزش داره انگار صداش گرفته میشه بگید به نظرتون چه اسیب هایی بهش وارد شده؟

 44. پژو مدل ۸۹ ایسیو‌بوش. یک ماه پیش خطای سنسور اکسیژن داد و تعویضش کردیم بنا ب گفته مکانیک مارک gisp نصب کردیم روش. بعد از گذشت دو هفته چراغ چک روشن شد و باز خطای سنسور اکسیژن نشون داد. خطا رو پاک‌کردیم. بعد دو هفته بازم این اتفاق افتاد. ایسیو رو هم تست کردیم تا مطمئن شیم سالمه ک سالم بود. البته سنسور خریداری شده گارانتی داره و میشه تعویضش‌کرد. میتونین راهنمایی کنین که ایراد از چی میتونه باشه؟ ایا با اپدیت کردن ایسیو حل میشه؟ مچکرم

 45. با سلام و خسته نباشید من خودرو چانگان دارم حدود یک ساله تا حالا مشکلی نداشتم. ولی الان 2 روزه وقتی توی پارکینگ پارک می کنم صدایی فکر می کنم از جعبه دنده باشه به صورت پیسسس یا (به صورت نوشابه ای که درش بسته باشه) و گاز ازش خارج بشه میاد حتی زمانی که ماشین خاموش میشه هم صدا هست که بعد از چند ثانیه صدا قطع میشه. توی حرکت چنین صدایی نمیاد. کسی میدونه دلیلش چیه ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام
   من نظرم رو بطور قطعی نمیدم ولی احتمال میدم قبلا سیستم اگزوز ماشین شما سالم و نو بوده و به مرور زمان که کار کرده انباری اگزوز شما ریختگی یا سوراخ ریز پیدا کرده
   چون در حال حرکت دور ماشین بالا هست شما صدایی نمیشنوید ولی وقتی پارک میکنید و موتور خاموش میشه فشار گاز خروجی اگزوز باعث میشه چند ثانیه ای اون صدا رو بده یا ریختگی انباری و حرارت اگزوز تا خنک شدن اون کمی باعث صدا میشه. که فکر نکنم مهم باشه

 46. با سلام عرض خسته نباشید
  من یک ۲۰۶ تیپ ۵ سال ۹۶ دارم که وقتی ماشی رو روشن میکنم میخوام حرکت کنم پام رو کلا از روی کلاچ بر میدارم بعد گاز میدم انگار ماشین هنگ کنه اصلا جلو نمیره بعد یکدفعه جلو میره و خیلی هم ماشین داغ میکنه و همش فنش در حال کار کردنه و وقتی هم کولر رو روشن میکنم میخوام حرکت کنم ماشین خاموش میشه اول باید حرکت کنم بعد کولر روشن کنم نمایندگی ترموستات وایر و کوئل و واشر درب سوپاپ که گفت ماشین شاید هوا میکشه رو عوض کرد اما درست نشده لطفا اگه میشه سریع راهنمایی کنید. با تشکر

 47. باسلام من یک خودروی ساندرو اتومات دارم که پانزده هزار کارکرد داره، چند وقتی هست که وقتی موتور ماشین سرد هست ترمزها اصلا خوب کار نمیکنه بوستر ماشینو چک کردم مشکلی نداره حتی با وجود حتی بیست درصد ساییدگی لنت یه دست لنت اصلی فرانسه به پیشنهاد نمایندگی تعویض کردم بازهم مشکل سرجاشه چندین بوستر ساز نشون دادم و یکی گردگیر پدال رو سوراخ کردو خلاصه نشد که نشد میخواستم بونم دوستان کسی مشکل مشابه من براش پیش نیومده و چیکار باید بکنم کافیه موتور ماشین گرم بشه اون موقع ترمزها در بهترین کیفیت خود قرار میگیره ضمنا چون ماشین کارکرد زیادی نداشته تمامی لوازم بوستر و چرخ و دیسک و کاسه چرخ های عقب تقریبا نو هست و مشکلی نداره

 48. سلام خسته نباشین، من یه پارس tu5 دارم که بعضی وقتا تو حرکت برای یه لحظه چراغ های پشت آمپر روشن و خاموش میشه به نظر شما مشکل از کجاست؟

 49. باسلا یه پژو پارس تیوفایو دارم مدل ۹۴ چند روزیه که دنده دو به بعد وقتی دور موتور از سه و نیم رد میکنه دود از اگزوزش میاد بیرون علتش چیه ؟

 50. سلام و عرض خسته نباشید خدمت مهندس…
  ماشینم بنزین و گاز ال پی جی هستش… وقتی صبح میندازم رو بنزین و استارت میزنم ماشین روشن میشه ولی وقتی گاز میدم ماشین تا یک دقیقه پت پت میکنه و رو به خاموش شدن میره… لطفا راهنمایی کنید…
  در ضمن مدل پراید۹۶ هست.

 51. سلام پژو 405 فنش کار نمیکرد بردم باطری سازی گفت رله هاش خرابه رله فن هارو هر 3تاشو عوض کرد فن یه سره شده بعد اومد فیش سر کپسولی کولر را دراورد فن قطع شد گفت فشنگی کپسولی فن خرابه عوض کرد ولی ایراد برطرف نشد و باز یه سره است لطفا اگر میدونید علت چیه کمک کنید. ممنون

 52. سلام و تشکر از مدیر سایت
  من یک آردی۸۳ دارم که ازوقتی خریدمش مقدار خیلی کمی پیستون ۲ روغن سوزی داشت اما هیچ دودی از اگزوز بیرون نمیداد.
  یک بار سرسیلندرش سوخت و مجبوربه تعویض واشرسرسیلندر شدم اما نکنه ی عجیبی که وجود داره الان ماشین مثل لوکوموتیو دود میکنه و رنگ ش خاکستری .. وقتی روشن میکنم چند دقیقه ای طول میکشه تابه دود بیافته و وقتی هم که حرکت میکنم تا دنده چهار وحشتناک اگزوز دود میکنه و وقتی سرعت بالاتر میره و دنده پنج میرم مقدار دود خیلی کمتر میشه .. وقتی هم همون لحظه بایستم ماشین دیگه در جا هم دود نمیکنه .. !
  ممنون میشم اگر راهنماییم کنید واسه چیه و آیا باید حتما تعمیر موتور کلی کنم یا با مقداری هزینه مشکلش حل میشه؟
  خیلی ممنون

 53. با سلام، من ده روزه تیبا ۲ صفر گرفتم، همون روز دوم چراغ چکش روشن شد، نمایندگی که بردم دستگاه مشکل سنسور اکسیژن پایین رو نشون داد، عوض کردم، دوباره چراغ چک روشن شد و همون مشکل، دوباره سنسور اکسیژن پایین رو عوض کردم، چراغ چک بازم روشن شد و دستگاه عیب یابم باز مشکل سنسور اکسیژن پایین رو نشون میده، خطا رو با دستگاه پاک میکنن، بعد چند ساعت باز چراغ چک روشن میشه!!!!! گفتن سیم کشی هم مشکلی نداره
  بنظرتون مشکل کجاس؟

 54. سلام وقت بخير
  من 207 اتوماتيك مدل 96 دارم، جديدا كولر كه روشن مي كنم ماشينم گاز نمي خوره بايد چندين بار پدال گاز فشار بدم تا دوباره شتاب بگيره تو حالتي كه كولر خاموشه اين اتفاق نمي افته
  اگرم بخوام به راهم ادامه بدمم صداي لرزش شديد ايجاد ميشه و چراغ چكم چشمك زن ميشه كه خاموش روشن مي كنم دوره حل ميشه
  ايران خودرو هم ميگه چون چكش روشن نمي مونه كاريش نمیشه كرد
  يه بار امداد اومد چك كرد گفت از سنسور اكسيژنه؟ درسته بنظر شما؟

 55. در زمان دنده عقب، ناگهان دنده خلاص کرد و دود از کاپوت بلند شد پدال کلاچ تا انتها به راحتی حرکت می کند انگار پدال کار نمی کنه و به جایی وصل نیست چون دنده جا نمی رود.

  1. صفحه نداره ماشینت داداش
   دیسک و صفحه میخواد
   اول ببرش یکم ریگلاژش کنن اگه خوب نشد باید یه دیسک و صفحه عوض کنی

 56. با سلام پژو پارس دارم بتازگی توی سر بالایی آمپر اب تا نزدیک خط وسط می رسه بعد در سرازیری بر میگرده روی خط اول. لطفا نظرتون را بدید. با تشکر.

 57. با سلام وقت بخير ميخواستم بدونم صبحها ك ماشين سرده استارت ميزنم از اگزوز دود ابي حدود ٢٠ثانيه مياد بيرون وقتي ك گرم شد ديگه دودي ديده نميشه علت چيست؟

  1. با سلام ماشین شما گیت و کاسه نمد سوپاپ خراب هست وقتی سرده خلاصی داره روغن میره توش دود میکنه بعد که گرم شد قطع میشه

 58. سلام ماشین من اپتیما هست ماشین تو دور موتور مشخص یعنی 2500 میره یه صدای قیز قیز مانند یا مثل زنجیر یا ذرات میده میخاستم بدونم دلیلش چیه

 59. سلام. ماشین من سمند مدل 90ست. دقیقاً دو سال پیش واشر سرسلیندر تعویض کردم الان مدت دو سه هفته ست آب رادیاتور نسبتاً زیاد ست ولی آب رادیات چرب و لجن ندارد و توی درب روغن کف سفید نیست به سه مکانیک مختلف مراجعه کردم هر کدام نظر خودشان را داشتن میخوام ماشین رو بفروشم ولی بعد از رفع عیب

 60. سلام من یه ماشین l90 دارم موقعی که کلاچ میگیرم گاز زیاد میشه و وقتی ترمز میگیرم به حالت عادی برمیگرده مشکل از کجاست؟

  1. مال دریچه گازته، استپر موتور و چک کن، با یه ماشین دیگه عوض کن ببین مشکلت حل میشه یا ن بعد اگه اینجوری درست شد قطعه رو بخر،

 61. سلام ماشین ۴۰۵ مدل ۸۳ هستش موقع شتاب گیری کم میاره میگیره ول میکنه وقتی سرده مشکلی نداره وقتی گرم میشه این مشکل پیش میاد تمام قطعات برقی خودرو رو عوض کردم
  یعنی شمع وایر دلکو کویل ولی متاسقانه درست نمیشه راهنمایی کنید لطفا

  1. کاش میگفتی کی موتور ماشینو تعمیر کردی میشد عیبشو دقیقتر گفت

  2. سلام دوست عزیز شما پمپ بنزین و فیلتر بنزین و انژکتورهاتو چک کن کثیف نباشن. احتمال پمپ بنزین بیشتره که ضعیف باشه

 62. سلام من روا دارم صبح ها به اتیش نمیره با یه هول روشن میشه تا شب با یه استارت روشن میشه سنسور دور موتور را عوض کردم درست نشد واشر گذاشتن واسه دور موتور درست نشد فشنگی اب را عوض کردم درست نشد سنسور میل سوپاپ را عوض کردن درست نشد خلاصه هر چی به ذهن تعمیرکارا (تعمیر کار که چه عرض کنم اکثرا تعویض کارن) دنده فلایبر را نگا کردن باز درست نشده موندم چیکار کنم تا حال کلی هم خرج گذاشته دستم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   علی آقا منم دقیقا همین مشکل رو دارم. صبح ها ماشین حدود 15 تا استارت می خوره تا روشن میشه ولی در طول روز با تک استارت روشن میشه شمع – وایر – فشنگی آب – سنسور عوض کردم ولی هنوز درست نشده.

 63. سلام ماشینم هنگام شتاب گیری در دور موتور زیر 2.5 ریپ میزنه ولی هنگامی که دور موتور بالا میره ریپ نمیزنه و اینکه هنگامی هم که درجا با کولر روشن کار میکنه هر چند ثانیه موتور یه ضربه کوچیک میزنه مشکل از کجاست ؟؟ موتور tu5

  1. سلام دوست عزیز بعضی وقتا ضربه ماشین بخاطر شمع ها یا وایرهاس باید بررسی بشن مدار سوخت رسانیتو کلا چک کن

 64. سلام پراید ۸۶ دارم انگشتی فابریک خودش رو عوض کردم به جای انگشتی جدید که به پراید مدل بالا میندازن انداختم و روغن 10 40 ریختم شتاب و مصرف ماشین عالی شده فقط موقع استارت ماشین زمانی که ماشین سرده بو و صدای بدی از اگزوز ماشین میده بعد اینکه ماشین گرم میشه خوب میشه ممکنه مشکلی برای ماشین پیش بیاد؟

 65. سلام. ۴۰۵ تک سوز ۸۷ دارم که تو سرعت بالای ۱۰۰تا تو جاده آمپر رو خط یک چهارم پشت سر هم فن میکنه ولی داخل شهر آمپر نرسیده به دو خط وسط عادی فن میکنه ? ترموستات رو عوض کردم فشنگی آب رو همینطور سیم کشی موتور هم ایرادی نداشت تعمیرکاران هم که ماشالله همه خبره نمیدون مشکلش چیه از دوستان ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. احتمالا سنسور آبی که میاد پشت صفحه کیلومتر داره غلط میخونه وگرنه ماشینت احتمالا داره درست فن میده

 66. سلام من يه پژو پارس معمولي مدل ٨٧ دارم زماني كه موتور سرد است و زياد گرم نشده در دور موتور كم يه صدايي مث غرش ميده انگار دو فلز با هم برخورد ميكنه يا اينكه ميخواد ماشين دور توي دور پايين اين صدارو ميده اگ بيشتر گاز بدي خوب ميشه ولي فقط تو سردي ماشين اينجوره!!!؟ بيشتر از سمت كوييل و پشت موتور اس
  مشكل ب نظر شما چيه!؟

  1. سلام دوست عزیز اون صدا بخاطر اینه که موتور سرده روغن بالا نیامده وقتی گرم میشه روغن میاد بینشون صدا قطع میشه. روغن روانتر بریز حل میشه

 67. سلام، ماشينم چند وقتي كه وقتي فيلتر هوا رو ميزارم خاموش ميكنه و مجبورم بدون فيلتر هوا ماشين كار كنه، علت چيه؟؟؟ ماشين هوندا مدل ٩٢ كاربراتور

  1. سلام دوست گرامی شما کانال هواکش رو چک کن احتمالا کیپ شده

 68. سلام من يك سمند ال ايكس 92 دارم كه موتور XU7 است و فكر كنم سيستم برق زيمنس داره پارسال كه خريدم در حالت درجا عقربه دور موتور روي يك نوسان كمي به پايين داره و باعث يك لرزش ريتميك در اتاق ميشه البته خوب استارت ميخوره و روشن ميشه بلافاصله بعد از روشن شدن عقربه كمي بالاي يك مي ايسته و گاز ميخوره كمي بعد مياد روي يك و حالت نوسان درجا مشاهده ميشه، چند وقت پيش استپر خراب شد عوض كردم اما همچنان اين حالت باقي است، شمع و واير ها را وقتي خريدم عوض كردم و از اون موقع نزديك 23 هزار تا كار كرده. البته در هنگام گاز دادن پر شتابه و خيلي خوب سرعت ميگيره در اينباره دوستان ميتونن راهنمايي كنن؟

  1. فداتشم سنسور میل سوپاپ هست و وسلام. ولی باز هم تحقیق کن
   از من همین عیب و داشت سنسور میل سوپاپ عوض کردم اوکی شد

  2. سلام دوست عزیز مشکل نوسان بیشتر از برق ماشینه شما شمع هاتو در بیار تمیز کن فیلر بزن وایراتو چک کن برق ندزدن حل میشه

 69. سلام من یه 405 صفر خریدم وقتی ماشینو خاموش میکنم تا 4 – 5 دقیقه صدای تق تق میده؟ حالا نمیدونم مال اگزوزه یا مال موتوره کسی میتونه کمکم کنه

 70. چرخ جلو سمت راننده از سرعت 60 با بالا صدا میدهد، (هایما توربو شارژ) همه کارشناسان به اتفاق نظر گفتند از بلبرینگ است، بلیرینگ تعویض شد مساله حل نشد، میخواهند دوباره بلبرینگ عوض کنند آیا می تواند علت دیگری داشته باشد؟

 71. سلام من پولی پراید و باز و بسته کردم وکمی هم بهش فشار اوردم و بستم بعد که ماشین روشن کردم صدای عجیبی میداد و‌خاموش میشد و البته به زور روشن میشد که با گاز دادن روشن میموند ولی‌دور‌موتور پایینتر از موتور بود مشکل چی میتونه باشه؟

 72. من 3 ماه پیش یه پژو 206 تیپ 3 مدل 83 گرفتم و اون موقع اصلا روغن ریزی گیربکس نداشت و فقط یکم صدای زوزه میداد که به مکانیکم گفتم، گفت روغن 75w80 توتال بریزم که از وقتی ریختم دنده ها توو 1 و 2 سفت تر جا میره مخصوصا در هوای سرد و هم اینکه روغن ریزی پیدا کرد و هم صدای زوزه برطرف نشد که علتش رو میگن این روغن یکم روان تره. حالا باید چه روغنی بریزم که یه خرده سفت تر باشه تا جلوی روغن ریزیش گرفته بشه؟ بعضیا میگن
  روغن گیربکس خودرو آیسین مدل GL5 75W-90 رو ریختن بهتر شد. البته در مورد روغن ریزی نه. حالا یه راهنمایی میخوام. چون ماشینم قبلا روغن ریزی نداشت به محض تعویض روغن به این مدل روغن شروع به روغن ریزی کرد. ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

 73. سلام وقت بخیر
  یه پارس tu5 مدل ۹۱ دارم
  یه چند وقتی هست که یه خط بنزین نشون میده ولی باک خالیه چراغشم روشن نمیشه علتش چی میتونه باشه
  تورو خدا جواب بدید چند بارم تو راه گذاشته منو امپرشم تنظیم کردیم ولی فرق نکرد

 74. سلام وقت بخیر من یه 206 مدل 96 خریدم تا الان 2000 تا کارکرده ولی متاسفانه مصرف سوخت بالایی داره خواستم بدونم با تعویض سنسور اکسیژن می شه سوخت رو کم کرد یا خیر. ممنون

 75. با عرض سلام و خسته نباشید من یه پراید دارم از همین جدیدا مدل ۹۴ خداوکیلی جیبم رو خالی کرده اینقد بنزین مصرف میکنه مصرف سوختش خیلی بالاس چه بلایی سرش بیارم که مصرفش کمتر بشه لطفا راهنمایی کنید؟

 76. سلام علت صدای سمت دینام چیست یه صدای شبیه صدای تراکتور Volkswagen polo 2003؟

 77. سلام. من یک پژو 405 دارم. مدل 83. وقتی ماشین سرده در هنگام حرکت صدای خر خر (انگار داره یخ خورد میشه) از ماشین میاد و بعد 1-2 دقیقه درست میشه. تسمه تایم رو 30 هزارتاس عوض کردم. لطفا راهنمایی کنید

 78. با سلام
  من یک پژو 405 مدل 85 دارم از وقتی هوا سرد شده صبح که ماشین را روشن میکنم چراغ استوپ و چراخ آمپر و همزمان فن روشن می شه و حدود 1 تا 2 دقیقه که مسافتی را طی می کنم چراغ ها و فن خاموش میشه این مشکل فقط فقط در زمان صبح که میخوام ماشین را روشن کنم هست در مواقع دیگه روز مشکلی نداره خواهشا راهنمایی بفرمائید با تشکر

 79. سلام. قربان بنده یه سوالی داشتم. من یک پراید دارم که نزیکیای دینام روغن میریزه و بعضا روی دینام هم روغن میریزه و تا الان چند بار هم دینام سوزونده، چهار بار هم کاسه نمد عوض کردم و فایده ای نداشته. میخواستم بدونم علت روغن ریزی چیه و از کجاس. ممنون

 80. سلام ماشین من سمنده یه یک ماهی تقریبا هست وقتی میخام دنده عوض کنم انگار ماشین گازش گیر کرده و گاز میخوره دنده های سه چهار هم درست پر نمیشن و سرعت ماشین انگار کمه و ماشین خفه کرده باشه یه صدای ناراحتی از موتور میاد اگه میشه یه راهنمایی بکنید ممنون میشم

 81. سلام. ماشین 405 را که روشن می کنم فن ها روشن نمی شود؟ علت چیست؟ به نظر شما چه کنم؟

 82. سلام و خسته نباشه من یک سوال دارم یک 206 تیپ دو دارم که مدل 83 فقط 85000 را رفته که صبح ها با 3 تا چهار استارت روشن میشه علت رو بهم میگن بنزین باعثشه ولی چرا در طی روز این مشکل رو ندارم در طی روز با اولین استارت روشن میشه ممنون

  1. احتمال بسیار زیاد واشر سر سیلندر ترسونده. زمانی که خودرو تا صبح بدون فعالیت است احتمالا آب داخل شمع ها میره. که با چند استارت دوباره بخار میشه. علایم کم کردن آب رادیاتور . دادن بخار سفید در هنگام روشن کردن و فشردن پدال ماشین.

 83. با سلام خدمت سروران… من پیکاپ مدل ۹۰ طرح رونیز دارم ی مدتی راه نمیره اصلا قدرت نداره گفتم دیسک صحفه عوض کردم ولی فایده نداشت جدیدا خیلی امپر میزنه بعدم هر کی چکش میکنه میگه نمیدونیم چشه اخه همشو نیگا کردیم عیبی نداره… خواهش میکنم کمکم کنید. یاعلی

  1. با سلام خدمت شما دوست گرامی:
   اگر مدت زمان تعویض شمع ها و وایر شمع ها میگذره بدون کوچکترین شک و تردیدی هر دو رو تعویض کن و یک مدته ۴ الی ۵ روزه فقط بنزین سوپر بزن، در آخر چیز بسیار مهم این که بعد از انجام کارهای بالا عجله نکن به هیچ وجه چون به گفته خودت یک مدتیه که موتور درحالته کپ کردن هست. توکل بخدا که %×۱۰۰ درست میشه وقت بخیر

 84. با سلام من ماشینم ال نود هست همیشه روغن الف میریزم اینبار رفتم تعویض روغنی چهار لیترش رو الف ریخت ولی چون دیگه نداشت الباقیش رو که یک لیتر بود کاسترول جی تی ایکس ریخت بهش گفتم ایراد نداره گفت چون هردو 10_40 هست ایراد ندارد؟ ایا درست است؟

 85. سلام خدمت اساتید عزیز
  من پژو 405 تی یو 5 خریدم 6000 تا را رفته جوش نمیاره آب هم کم نکرده اما صبحها وقتی استارت میزنم از اگزوز آب خارج میشه حتی وقتی ماشین گرم میشه آب میاد ولی نمی دونم تو حرکت هم همینطوری هست یا نه البته تو سرما و زمستان طبیعیه اما الان تو هوای تیر ماه نمی دونم چرا اینجوریه خوب هم روشن میشه ممنون میشم کمک کنید و اطلاعات در اختیارم بگذارید.

 86. با سلام
  من ماشینم پرایده و مشکل دود آبی داشت بردم تعمیرگاه الان ک آوردمش چراغ چک ماشینم خاموش و روشن میشه. الان چیکار کنم؟؟

  1. مهسا جان با دستگاه دیاگ پاک میشه چراغ چک یا با درآوردن قطب منفی باطری البته 15 دیقه باس وایسی

 87. سلام. خودرو ام وی ام من مدتی است که بعضی اوقات بخصوص زمانی که از دنده یک و دو خلاص میکنم دور موتور پایین نمی یاد و شروع به بالا رفتن دور آن هم میکند با مراجعه به نمایندگی، ابتدا دیاگ زدن هیچ خطایی اعلام نکرد بعد استپر را عوض کردن ولی عیب مرموز رفع نشده حالا باید چه بررسی‌های انجام شود؟

 88. سلام.
  وقتتون بخیر ماشین زانتیا مدل ۸۱ با موتور ۱۸۰۰ دارم که در هر دو هزار کیلومتر نیم لیتر روغن کم میکرد، که بعد از سرویس سرسیلندر و فردای تحویل گرفتن از تعمیرگاه، سیلندر ماشین از جای پیچها حدود ۳۰ سانت ترک خورد، به نظر شما علت چیه، البته این را هم بگم مکانیک ترکمتر برای سفت کردن پیچهای بلند سرسیلندر را روی ۱۰ کیلو گذاشته بود.

 89. آیا اگر پیستون پراید بالا باشد میتوان لاستیک گیت سوپاپ را بدون باز کردن سرسیلندر تعویض کرد

 90. سلام
  پراید انژکتور مدل85 دارم…موتور به پدال گاز حساس نیست و شتابش ضعیفه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 91. سلام دوستان عزیز میخواستم بدونم که شیم گذاری برای سرسیلندر پژو اندازش چیه دوم اندازه ای شیمی که برای سر سیلندر های تازه میزاریم با سرسیلندر های کار کرده و گاز سوز فرق داره یا نه تشکر

 92. سلام روغن موتور ماشینم یخ زده بلکل (206) علت و راه حل؟ ممنون

 93. سلام خسته نباشید ماشین 405 جی ال ایکس مدل 87 دارم مدتی است امپر اب درست کار نمیکنه دیاگ هم بردم همه چیز رو چک کرده میگه مشکلی نداره اما باز امپر اب درست نشان نمیده با اینکه رادیاتورش هم ابداره امپر خود ب خود پایین یا بالا ب سمت چراغ خطر میره لطفا راهنمایی بفرمایید ایراد ماشینم از چیه

  1. چک کن ببین شلنگ ترموستات باد میکنه یا نه اگر باد کرد و دمای ماشین بالا و پایین شد، اول رادیاتور رو چک کن ک جرم نگرفته باشه مرحله دوم ترسوندن واشر، اما اگر دما تغییری نداره امپر خرابه

 94. سلام، راستش من از وقتی بخاری ماشینو عوض کردم ماشینم اب کم میکنه، مثلا امروز آب توی رادیاتور رو فول کنی، دو سه روز بعد حدود دو سه لیوان اب کم میکنه. نشتی هم ندارم، خلاصه آبی رو زمین نیست، ماشینم هیچ ایرادی نداره نسبت ب گذشته، صبح ها اصلا تک کار نمیکنه، هیچ دود مشکوکی هم از اگزوز بیرون نمیاد، درب موتور رو هم که در میارم هیچ اثری از آب نیست، در ضمن اب توی رادیاتور هم کاملا تمیز و بدون حالت گل و لای ماننده، لطفا راهنمایم کنید ممنونم

  1. از واشر گیشه، از رادیاتور بخاری میشه، از بست ها هم میشه همرو چک کن چون کم نم میده، خانواده پژو میتونن واشر بترسونن و هیچی بروز ندن بجز اب کم کردن

 95. سلام یک 405 دارم. تازه واشر سرسیلندر شو عوض کردم ولی بعد از اینکه هواگیری میکنم شلنگ رادیاتور پر فشار میشه و از سوراخی کوچکی که زیر درب رادیاتور هست ضد یخ بالا میاره درب رادیاتور رو عوض کردم ترموستات شو رو عوض کردم الان نمی دونم چکار کنم خواهشا راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. سلام. شیلنگ های ورودی به میکسر گاز سی ان جی تا مدتی کورکن اگه حل نشد ببر پیش مکانیک دوباره پیچ سرسیلندر سفت کن. آخرین راه خرابی واشر

  2. رادیاتورت رو چک کن احتمال 70درصد جرم گرفته و باعث پس زدن اب میشه

   1. سلام دوست عزیز وقتی لوله های رادیات پف میکنن کمپرس موتور وارد مجرای اب میشه حالا علتاش یکی واشرسرسیلندره که نو انداخته دومیش ترک خوردن سیلندر یا سرسیلندره وسلام

 96. سلام ماشینم پراید مدل 77 تازه تعمیره از سر سیلندر گرفته تا رینگ پیستون یاتاقان و غیره… ولی الان چند روزی ی صدای از زیر موتور میاد ی وقتای صداش خیلی کمه. به هر کسیم نشون دادم گفت چیزی نیست. چند روز قبل بردم کاربراتمو با دلکو دادم تنظیم کرد این صدا اومد رو موتور. ماشینم 2گانه است گاز lpg. لطفا راهنمایی کنید ؟ صدایی یاتاقان که نیست؟! از یاتاقانه یا نه؟

  1. بنزین ها مشکل دارن بنزین سوپر بزن اون صدا میوفته ولی با بنزین معمولی صدا میده

 97. سلام وقتتون بخیر ماشین پژو آردی دارم دو سال پیش پولک پشت سربلند نشر آب میدادن بردمش برای یک استادکار حرفه ای گفت نشر کم میدهد چون آب بندی شده فابریک است برات چسب دوقلو حسابی میزنم و پلمپش میکنم و اینکار را انجام داد تا حالا نشر نداده حتی چند دفعه هم راه دور مسافرت رفتم باش مشکلی نداشت ولی امسال میخواهم برم مشهد گفتم چکار کنم مرا راهنمایی کنید نظرها متفاوتند یکی میگه درستش کن ولی یکی میگه وقتی نشر نمی چکارش داری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا