نیازی به گرم کردن خودرو پیش از حرکت نیست

احتمالاً شما هم شنیده‌اید که می‌گویند در زمستان و هوای سرد، بهتر است قبل از حرکت، موتور خودرو را گرم کنید. به عبارتی پس از روشن کردن مدتی خودرو را به حال خود رها کنید. اما تاریخ اعتبار این موضوع گذشته است! و انجام این کار امروزه صرفاً موجب افزایش مصرف سوخت و آلودگی هوا (گازهای گلخانه‌ای) می‌شود.

ریشه این صحبت به دوران خودروهای کاربراتوری باز می‌گردد. این خودروها در فصل‌های سرد واقعاً نیاز به گرم کردن داشتند. علت آن هم این بود که کاربراتور به خاطر سرد بودن هوا نمی‌توانست ترکیب مناسبی از سوخت و هوا را به داخل موتور تزریق کند. به این ترتیب بهتر بود موتور ابتدا کمی گرم شود تا به سطح بهره‌وری مناسب خود برسد.

در این میان، سه دهه پیش وقتی که خودروهای انژکتوری وارد خط تولید شدند، شرایط تغییر کرد. در این خودروها حسگرهای مخصوصی وجود دارد که وظیفه آنها تنظیم درست مخلوط سوخت و هوا است. به این ترتیب گرم کردن خودرو دیگر تاثیر چندانی در این فرآیند ندارد.

در این حالت تنها کافی است خودرو بین 10 تا 30 ثانیه روشن باشد تا موتور به بیشینه بهره‌وری معمول خود برسد. یعنی همان مدت زمانی که طول می‌کشد تا کمربندتان را ببندید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا