چگونه در زمستان از پوست مان مراقبت کنیم؟

پوست چه در تابستان و چه در زمستان، در برابر اشعه فرابنفش (UV) باید محافظت شود، چون اشعه UV سبب پیری پوست و وارد آمدن آسیب به پوست می شود. همچنین با توجه به اینکه جریان خون در دست، پا، گوش، بینی و تمام قسمت های پوست در هوای سرد کاهش می یابد، بازسازی قشر رویی پوست افت می کند و مکانیزم ترمیم و حتی دفاع کاهش می یابد.

به این ترتیب خطر ابتلا به ویروس (زگیل)، قارچ ها و باکتری ها افزایش پیدا می کند. در زمستان بیماری های قارچی، خشکی، خارش، شکننده بودن پوست، شوره سر، پوسته پوسته شدن و تغییر رنگ ناخن ها نسبت به تابستان بیشتر می شود. بخش های بدون پوشش که بیشتر در معرض آسیب قرار دارند از جمله صورت، دست و لب ها به مراقبت های حمایتی بیشتری نیاز دارند و فقدان چربی آنها باید جبران شود.

توجه داشته باشید که مصرف روزانه 1.5 تا 2 لیتر آب، چای، جوشانده های گیاهی، میوه های تازه و سبزی ها، رطوبت و ویتامین ها و عناصر کمیاب را به پوست می رساند. فرآورده های لبنی و ماهی برای پوست بسیار مفید هستند و مرکبات، فلفل و کیوی تقریباً ویتامین C بدن شما را تامین می کند.

در این مقاله شما می توانید با نکات مهم برای مراقبت از پوست خود و مرطوب و سالم ماندن آن در روزهای سرد زمستانی آشنا شوید.

1) بیشتر از مرطوب کننده ها استفاده کنید.

مرطوب کننده ای را بیابید که پایه اصلی آن به جای آب، روغن باشد. زیرا روغن روی پوست لایه ای محافظ ایجاد می کند که نسبت به کرم یا لوسیون، رطوبت بیشتری در خود نگه می دارد.

با این حال روغن ها را نیز باید با احتیاط انتخاب کرد. زیرا همه آنها برای صورت مناسب نیستند. شما می توانید از لوسیون هایی که رطوبت را به خود جذب می کند، استفاده کنید.

2) مصرف مداوم ضد آفتاب را فراموش نکنید.

آفتاب زمستان همراه با تشعشعی که روی برف دارد، می تواند به پوست تان آسیب وارد کند. سعی کنید (اگر در معرض تابش آفتاب هستید) 30 دقیقه پیش از خارج شدن از خانه از ضد آفتابی با تاثیر عمیق برای صورت و دست ها استفاده کنید.

پوست روی دست شما از همه قسمت های بدن، غدد چربی کمتری دارد. این امر سبب به وجود آمدن خارش و ترک می گردد. زمانی که در محیط بیرون هستید از دستکش استفاده کنید. اگر از دستکش های پشمی استفاده می کنید، برای جلوگیری از حساسیت های احتمالی که پشم ایجاد می کند، اول یک دستکش نخی به دست کنید.

3) از پوشیدن جوراب و دستکش مرطوب خودداری کنید.

دستکش و جوراب مرطوب می تواند باعث آسیب های پوستی نظیر خارش، ترک، سوزش یا حتی جوش های ناشی از اگزما گردد.

4) از دستگاه بخور استفاده کنید.

سیستم های گرمایشی مرکزی و بخاری ها، هوای گرم را در سراسر محیط خانه و دفتر کار شما پخش می کند. دستگاه های بخور باعث ایجاد رطوبت بیشتر در هوا می گردد که به جلوگیری از خشکی پوست کمک می کند.

5) مواظب پوست پای خود باشید.

برای از بین بردن پوست های مرده کف پا در فواصل معین از سنگ پا استفاده کنید. زیرا این کار به جذب سریع تر و عمیق تر مرطوب کننده هایی که مصرف می کنید بسیار کمک می کند.

6) لایه برداری را امتحان نکنید.

اگر پوست صورت تان خشک است، از مصرف لایه بردارهای قوی، ماسک ها، پاک کننده های الکلی و تند و تیز و همه چیزهایی که چربی های ضروری پوست را از بین می برند، خودداری کنید. در عوض، از شوینده های ملایم و پاک کننده های غیر الکلی به جای ماسک هایی که رطوبت را از پوست می گیرند، از ماسک هایی که آبرسان عمیق هستند استفاده کنید.

7) با آب داغ حمام نگیرید.

حمام آب داغ سبب از بین رفتن حفاظ چربی پوست می گردد که می تواند باعث کمبود رطوبت آن شود.

سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه در زمستان از پوست مان مراقبت کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا