ایمن ماندن از حوادث

اتفاق ها و رویدادهای بسیار بدی می تواند در اطراف ما رخ بدهد؛ تا جایی که جهان مکانی ترسناک و خطرناک به نظر برسد. خبر خوش این است که برخی از اقدام های احتیاطی می تواند به کاهش خطر کمک کند.

در حالی که هیچ چیزی بطور کامل نمی تواند شما را از خطر حفظ و محافظت کند؛ با این حال شما می توانید با رعایت برخی گام های ساده از خطرهای بالقوه جلوگیری یا با آنها مقابله کنید.

ایمن ماندن در شب

1) مانند یک قربانی رفتار نکنید. قربانی مناسب برای افراد شکارچی، ترسو، ضعیف، بی توجه و یا حاضر به انجام هر کاری می باشد.

 • با اعتماد به نفس عمل کنید و با مردم اطراف خود تماس چشمی داشته باشید.
 • فراموش نکنید مودب و مفید بودن به معنای خود سازش نیست. گاهی اوقات شکارچیان برای فریب مردم سعی می کنند درخواست کمک کنند. به عنوان مثال فردی در اتومبیل خود از شما آدرس می پرسد. در این شرایط لازم نیست به پنجره ی اتومبیل نزدیک شوید. از فاصله ای دورتر و امن نیز می توانید به او کمک کنید.

2) با دوستان یا یک جمعیت باشید. افراد تنها بیشتر طعمه و قربانی می شوند. در جمع بودن یا در کنار یک گروه از افراد بودن، احتمال وقوع جرم را کاهش می دهد.

3) از محیط اطراف خود آگاه باشید. البته لازم نیست با وسواس مراقب کوچکترین جزئیات اطراف خود باشید و یا به توهم پارانوئید (اختلال شخصیت بدگمان) بروید. با این حال آگاه بودن، شما را از حوادث حفظ خواهد کرد.

 • استفاده مداوم از موبایل، شما را از اطراف غافل می کند.
 • هدفون هایی که از صدای موسیقی در حال انفجار هستند! نیز شما را از اطراف غافل می کند. به عنوان مثال اگر فردی در خیابان در حال فحاشی باشد، اگر شما متوجه شوید، می توانید با دور شدن از آن شخص از مشکل احتمالی جلوگیری کنید.

4) لباس های رنگ روشن و یا لباس های بازتابنده (منعکس کننده) بپوشید. این لباس ها به شما کمک می کنند تا:

 • قابل مشاهده باشید. لباس های بازتابنده به کاهش خطر تصادف های رانندگی کمک می کنند. پوشیدن لباس های تیره در شب می تواند عملاً شما را نامرئی کند و در این شرایط احتمال تصادف از هر جرم و جنایتی بیشتر است.
 • همچنین احتمال انتخاب شما به عنوان طعمه و قربانی را کاهش می دهد. چون شما قابل مشاهده هستید.
 • رنگ روشن با اعتماد به نفس نیز همبستگی دارد.

5) از راه رفتن در مناطق تاریک مانند کوچه ها و یا پارک ها خودداری کنید. در حالی که هر اتفاق تاسف باری می تواند حتی در مناطق خوب و روشن هم رخ بدهد، با این حال در منطقه تاریک حمله به افراد راحت تر و کمک به آنها بسیار سخت تر خواهد بود.

 • اگر شما مجبور به گذشتن از محلی در شب هستید، مطمئن شوید یک فرد مورد اعتماد از زمان و مسیر شما خبر دارد. به این ترتیب اگر اتفاقی بیفتد، آن فرد می داند از کجا شروع کند و به دنبال تان بگردد.

6) شماره تلفن های ضروری را حفظ کنید. در این روزها که موبایل ها حاوی اطلاعات بسیاری هستند، به خاطر سپردن اعداد وسوسه انگیز است. اما به روزی فکر کنید که موبایل خود را از دست بدهید، دزدیده شود و یا باتری آن تمام شود.

 • شماره های اضطراری مانند پلیس یا آتش نشانی و تلفن یک فرد مورد اعتماد را به خاطر بسپارید.

7) اگر شما در حال نوشیدن هستید و مجبور به رفتن مانند دستشویی شُدید، ابتدا نوشیدنی خود را تمام کنید. شما نمی توانید تضمین کنید که کسی نوشیدنی شما را دستکاری نمی کند.

8) سعی کنید همیشه پول برای حمل و نقل داشته باشید. مطمئن شوید یک مقدار مناسب پول کرایه تاکسی یا اتوبوس و مترو برای بازگشت به خانه داشته باشید. همچنین ساعت حرکت آخرین تاکسی ها، اتوبوس ها و مترو را بدانید. آن وقت لازم نیست در اطراف ایستگاه ها صبر کنید و منتظر بمانید. اگر در اواخر شب سوار اتوبوس شُدید، در نزدیکی راننده بنشینید تا احتمال دزدی یا آزار و اذیت کاهش یابد.

ایمن ماندن در خانه

1) شماره تلفن های ضروری به راحتی در دسترس باشند. بخصوص اگر در خانه به تنهایی زندگی می کنید، مطمئن شوید که هر گونه شماره ضروری مانند شماره های پلیس، آتش نشانی، اورژانس و افراد مورد اعتماد در دسترس هستند و لازم نیست در شرایط اضطراری به دنبال آنها بگردید.

2) دستگاه ها و ابزارهای اضطراری را در محل های مناسب قرار دهید. کیف کمک های اولیه، کپسول آتش نشانی و یک چراغ قوه باید به راحتی در دسترس باشند.

3) یک برنامه برای شرایط اضطراری داشته باشید. شما نمی توانید همه چیز را از قبل برنامه ریزی کنید. اما ایده خوبی است که یک طرح برای مشکلات عمده در خانه تان داشته باشید. بخصوص اگر تنها هستید و اگر در مناطق زلزله خیز، طوفانی و… زندگی می کنید.

 • راه های فرار متعدد برای کمک و یا پنهان شدن، بیابید.

4) سیستم های هشدار دهنده نصب کنید. این واقعاً مهم است که یک سیستم هشدار دهنده اولیه برای هر اتفاقی که ممکن است رخ دهد (از یک آتش سوزی گرفته تا نشت مونوکسید کربن)، در خانه تان داشته باشید.

 • انواع سیستم های هشدار دهنده مختلف وجود دارند. کشف کنید کدام یک از آنها برای شما مناسب هستند؛ و مطمئن شوید سیستم زنگ خطر، باتری ها و سیم کشی ها تنظیم باشند.

5) درب و پنجره ها را قفل کنید. اگر تنها زندگی می کنید و به ویژه در طبقه همکف هستید، دسترسی سارقان و مزاحمان به شما آسان است.

 • بسته به منطقه ای که زندگی می کنید ممکن است نیاز به نصب میله های زندان مانند در پنجره های خود داشته باشید.

6) هرگز به فردی نگویید که در خانه تنها هستید. ممکن است با فردی پشت درب منزل تان صحبت کنید و یا شاید در رسانه های اجتماعی بنویسید؛ فرقی نمی کند. در هر دو حالت لازم نیست بگویید در خانه تنها زندگی می کنید.

7) مطمئن شوید که پیدا کردن کلید یدکی برای افراد مزاحم دشوار باشد. به این معنی که کلید یدکی خود را زیر حصیر یا گلدان های نزدیک پنهان نکنید. مزاحمان در اولین اقدام همین مکان ها را نگاه می کنند.

8) اگر هنوز وارد خانه نشده اید و با پنجره شکسته یا درب باز مواجه شُدید، مشاهده و بررسی را کنار بگذارید. وارد خانه نشوید و سریع با پلیس تماس بگیرید.

ایمن ماندن در سفر

1) از اسناد مهم، چند کپی همراه خود داشته باشید. در سفر از اسناد مهم مانند کارت شناسایی، هرگونه اطلاعات ویزا و… برای نشان دادن به پلیس یا کنسولگری چند کپی داشته باشید و آنها را در محل های متفاوت با اصل شان (اسناد واقعی) نگهداری کنید. به عنوان مثال اگر شما در کیف پول تان اسناد را گذاشته اید، کپی آنها را در کیفی متفاوت بگذارید؛ تا اگر کیف پول تان گم یا دزدیده شد نسخه ای دیگر داشته باشید.

2) قبل از سفر تحقیق کنید. در اینترنت می توانید اطلاعات مفیدی از مکان های امن و مکان های نامناسب در مقصد سفرتان بیابید. درباره ی آداب و رسوم محلی بخوانید. ممکن است رفتار خاصی در نقطه ای از جهان عادی باشد اما در جایی دیگر توهین محسوب شود.

3) با زبان محلی آشنا شوید. لازم نیست خیلی روان صحبت کنید اما مطمئن شوید که می توانید ارتباط برقرار نمایید. عبارت های مهم را یاد بگیرید. مانند چگونه رسیدن به ایستگاه اتوبوس یا قطار، نزدیک ترین ایستگاه پلیس یا کافی نت و…

4) کیف پول طعمه داشته باشید. در کیف پول طعمه فقط مقدار کمی پول برای استفاده قرار داده می شود. بنابراین همه پول تان را با خود حمل نمی کنید. اگر کیف پول طعمه تان سرقت شد، چیز زیادی از دست نمی دهید و سارق هم چیز زیادی بدست نمی آورد!

5) از راه رفتن یا رژه رفتن با اشیاء با ارزش، طلا و جواهرات گران قیمت و… خودداری کنید.

6) همیشه هوشیار باشید و حواس تان به اقلام مهم خود باشد. کاهش هوشیاری برای یک لحظه می تواند منجر به سرقت دوربین، کیف پول و… شود.

 • عجله داشتن و سراسیمه بودن در سفر می تواند منجر به از دست دادن همه چیز شود.

به افراد غریبه ای که بیش از حد خوب و مهربان هستند، شک کنید. سارقان ابتدا به شکل کمک کردن به شما نزدیک می شوند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله آموزشی «ایمن ماندن از حوادث»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات وب سایت WikiHow به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

[/toggle]

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا