پس چرا لاغر نمی شوم؟!

لاغر شدن و وزن کم کردن فقط در نتیجه ی یک رژیم غذایی و ورزش کردن بدست نمی آیند. اگر می خواهید لاغر شوید باید با همه وجود و با ذهن و مغزتان تلاش کنید. تا حالا به این موضوع فکر کرده اید که به غیر از خوردن و نخوردن و ورزش کردن نکات دیگری هم هست که باید به آن دقت کنید؟ نکات مهمی که نقش کلیدی در کم کردن وزن دارند و با رعایت آنها، می توان آن عدد رویایی را روی ترازو دید.

اگر بعد از ماه ها رژیم غذایی هنوز وزن کم نکرده اید و هر روز از خودتان می پرسید: «پس چرا لاغر نمی شوم؟!»، شما می توانید همین الان با نکات پنهان این مسیر آشنا شوید.

1) با عجله غذا نخورید.
آرامش همه جا مهم است اما در زمان غذا خوردن اهمیتش چند برابر می شود. وقتی می خواهید غذا بخورید به هیچ چیز دیگری فکر نکنید؛ یعنی وقتی قاشق و چنگال را دست تان می گیرید باید به غذایی که می خواهید بخورید و مزه ای که از آن لذت می برید، فکر کنید. محققان تغذیه معتقدند افرادی که تند غذا می خورند نسبت به سایر افرادی که در زمان عادی غذایشان را صرف می کنند، شانس چاقی شان سه برابر افزایش می یابد. محققان معتقدند افرادی که موفق می شوند در یک رژیم غذایی مناسب به وزن ایده آل برسند، بین 20 تا 30 دقیقه و بدون فکر کردن، استرس و اضطراب غذایشان را صرف می کنند.

2) ابتکار به خرج دهید.
رژیم های لاغری مختلف، برنامه های غذایی خاص برای هر روز هفته دارند. اگر یک رژیم بیش از یک ماه طول بکشد قطعاً غذاها دل را می زنند و رژیم با شکست مواجه می شود. بهترین راه مقابله با تکرار، خلاقیت و ابتکار است؛ مثلاً اگر مرغ را با پیاز و آبلیمو مخلوط می کنید یکبار هم آن را با سس سویا یا رب انار یا رب آلوچه مخلوط کنید و بگذارید بخارپز شود. سبزیجات بخارپز را هم می توانید با روغن زیتون و سرکه بالزامیک یا سرکه خرما طعم دار کنید. اگر مرغ را به صورت آبپز یا بخارپز می خورید برای اینکه با طعم متفاوتی روبرو شوید آن را با کمی سیر و پیاز و سس سویا مخلوط و بعد از یک ساعت کباب کنید. نگذارید مزه ها برایتان تکراری شوند. اگر رژیمی را با علاقه ادامه ندهید، قطعاً در آن موفقیتی به دست نمی آورید.

3) به خودتان جایزه ندهید.
تا وقتی به وزن مورد نظرتان نرسیده اید برای خودتان جایزه نخرید. درست است که پروسه ای طولانی را پشت سر می گذارید و احتیاج به روحیه دارید اما جایزه های وسط راه، نه تنها به شما کمک نمی کنند، بلکه باعث می شود کالری های اضافه به بدن تان برسانید و کار را برای خودتان سخت تر از قبل کنید. اگر آخر هفته که روی ترازو رفتید از وزنی که کم کردید، راضی بودید به خودتان قول ندهید که حالا با یک ساندویچ همبرگر یا یک کیک شکلاتی به خودم جایزه می دهم.

4) با شکم خالی به مهمانی نروید.
از میز رنگارنگ پُر از پلو و خورشت، کباب، سالاد، نوشیدنی ها و دسرهای مختلف به هیچ وجه نمی توان صرف نظر کرد اما می توانید تا حدودی خودتان را کنترل کنید. حواس تان باشد همین مهمانی ها هستند که با کالری های اضافه، کلی وزن بدن تان را بالا می برند. باید برای مبارزه با جاذبه میز غذاهای مختلف، قبل از رفتن به مهمانی حتماً یک عدد تخم مرغ آبپز یا یک واحد میوه بخورید. یک تخم مرغ آبپز یا میوه فقط 60 کیلو کالری دارد اما همین مقدار کالری باعث افزایش انرژی در شما و البته احساس سیری می شود. اگر با شکم گرسنه به مهمانی بروید سیگنالی که از طرف غذاها به مغز شما فرستاده می شود، خیلی خطرناک است و شاید یک دست انداز بزرگ در رژیم غذایی تان ایجاد کند.

5) با هیجان فیلم، کالری نخورید.
فیلم دیدن اصلاً کار بدی نیست! اما باید حواس تان به کالری هایی که در زمان تماشای فیلم و سریال به بدن تان می رسانید، باشد. اگر با افرادی به سینما می روید که قبل از شروع فیلم یک نایلون پُر از خوراکی می خرند، حتماً باید جای تان را از آنها جدا کنید و حداقل 10 صندلی آن طرف تر بنشینید. نوشیدنی، شکلات و تنقلاتی که در هر سانس فیلم می خورید خیلی بیشتر از آن چیزی که فکر می کنید باعث اضافه وزن می شود. اگر در خانه سریال تماشا می کنید و زمانی که هیجان تان بالا می رود با عجله غذا و تنقلات می خورید هم، باید در پایان ماه منتظر عددهای عجیب و غریبی روی ترازو باشید.

6) در رستوران جوگیر نشوید.
وقتی به رستوران می روید حواس تان به غذاهایی که سفارش می دهید، باشد. این موضوع که حالا یکبار به رستوران آمده ام و هرچه دلم می خواهد می خورم و یکبار که کاری نمی کند و… سرآغاز شروعی دوباره است. وقتی به رستوران می روید چند ثانیه نفس عمیق بکشید و بعد منو را با دقت نگاه کنید و غذایی که به رژیم غذایی شما نزدیک است، انتخاب کنید. سبزیجات و سالاد می تواند انتخاب اول شما باشد. کباب بدون برنج و ماهی هم انتخاب خوبی است. نوشیدنی اول شما هم باید آب باشد. در رستوران سعی کنید بیشتر با خانواده و دوستان تان حرف بزنید و خیلی آرام غذا بخورید. در کمال ادب هم به اطرافیان که دیس غذایشان را به طرف شما گرفته اند و تعارف می کنند که یک قاشق چیزی نمی شود، نه بگویید.

7) اول فکر کنید و بعد غذا بخورید.
قبل از اینکه چیزی بخورید اول فکر کنید و ببینید نیاز به خوردن این غذا دارید یا نه؛ مثلاً اگر صبحانه خورده اید و به سر کار رفته اید و همکاران تان مشغول خوردن صبحانه هستند و از شما دعوت می کنند به آنها ملحق شوید، اول فکر کنید که آیا گرسنه اید و آیا بدن تان آن یک لقمه زیادی را احتیاج دارد یا نه؟ باورتان می شود همین لقمه های اضافی و تکه های کوچک شیرینی، کلوچه و شکلات باعث می شود در روز 60 کالری اضافه به بدن تان وارد کنید و در آخر ماه دو کیلو و نیم هم روی وزن تان بیاید؟ پس قبل از اینکه به تعارف دوست و همکارتان جواب مثبت دهید به این فکر کنید که چقدر گرسنه هستید و بدن تان به آن تکه اضافی احتیاج دارد یا نه؟

8) لطفاً دیر به رختخواب نروید.
اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که معتقدند هرچه بیشتر بیدار بمانند و به خودشان عذاب دهند، بیشتر هم لاغر می شوند باید بگوییم سخت در اشتباه هستید. نتایج پژوهشی که در دانشگاه کلمبیا انجام شده نشان می دهد افرادی که فقط سه تا چهار ساعت در شب می خوابند بیشتر سراغ غذاهای ناسالم مثل فست فودها، کیک، شیرینی و تنقلات پُر کالری می روند اما افرادی که بین 8 تا 9 ساعت می خوابند این مشکل را ندارند. مغز وقتی با کمبود خواب مواجه می شود برای رفع خستگی دنبال جذب کربوهیدرات های زود جذب و در نتیجه شیرینی، هله و هوله و غذاهای پر کالری می رود. پس حواس تان باشد چه ساعتی به رختخواب می روید چون خواب کافی با وزن ایده آل رابطه مستقیمی دارد.

9) صبحانه هم بخورید.
هیچ وقت وعده صبحانه را حذف نکنید. متخصصان تغذیه معتقدند رژیمی مناسب و سالم است و به نتیجه می رسد که در آن وعده صبحانه به صورت ویژه در نظر گرفته شود. محققان دانشگاه ویرجینیا برای بررسی اثر صبحانه بر وزن، 94 زن چاق را انتخاب کردند و رژیم غذایی و بخصوص وعده صبحانه در این افراد در یک دوره زمانی مشخص مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج نشان داد افرادی که صبحانه می خورند 21 درصد از وزن بدن خود را در یک دوره رژیم مشخص از دست می دهند اما افرادی که صبحانه نخورده اند یا صبحانه نامناسبی خورده اند، فقط سه درصد از وزن بدن شان کمتر از قبل شده است. پس اگر می خواهید از رژیم تان نتیجه ای مطلوب بگیرید، صبحانه بخورید و برای نان، میوه، تخم مرغ و لبنیات جای ویژه ای در نظر بگیرید.

فراموش نکنید اگر وزن تان بدون پایه و اساس کاهش پیدا کند نه خبری از سلامتی خواهد بود و نه از ظاهری زیبا. سلامتی شما آرزوی ما است.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «پس چرا لاغر نمی شوم؟!»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات مجله سیب سبز، به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا