آنچه که از پیوند کلیه باید بدانید

تبلیغات

پیوند کلیه آخرین راه نجات بیماران کلیوی است که در آن، کلیه را یا از افراد زنده به فرد نیازمند پیوند می زنند و یا از فوت شده مرگ مغزی. البته بهترین گزینه ها برای اهدای کلیه به یک بیمار کلیوی اعضای خانواده او هستند بخصوص خواهران و برادران.

گیرنده و دهنده کلیه باید گروه خونی و بافت های یکسان داشته باشند. همچنین اهدا کننده کلیه یک ویژگی خاص نیز باید داشته باشد و آن سلامتی کامل است تا در آینده بتواند با یک کلیه به زندگی اش ادامه دهد.

دریافت کلیه از فرد مرگ مغزی شده نیز روش دوم پیوند است و طبق آن کلیه به بیمارانی تعلق می گیرد که در لیست انتظار هستند.

از آنجا که کلیه ها از مهم ترین اعضای بدن می باشند و نقش مهمی بر عهده دارند، پیوند کلیه نیز اما و اگرهای فراوانی دارد. شما می توانید با مهم ترین نکات پیوند کلیه آشنا شوید.

تبلیغات
خرید انواع کفش مردانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل از های یو شاپ

دهنده و گیرنده کلیه باید سلامت عمومی داشته باشند، قلبشان مثل ساعت کار کند، گرفتار چاقی نباشند، سیستم گردش خون شان بی عیب و نقص باشد، از نظر احساسی و روانی متعادل باشند و فرد گیرنده، پذیرش لازم برای مصرف داروهای پس از پیوند را داشته باشد.

به همین دلیل قبل از پیوند، آزمایش های بسیاری به ویژه روی دهنده کلیه انجام می شود. به عبارتی از معاینه بالینی گرفته تا عکس قفسه سینه، آزمایش های خونی و ادرار، سونوگرافی و آنژیوگرافی کلیه و مصاحبه با روانپزشک باید انجام گردد.

با پیوند کلیه معمولاً زندگی پُر درد و رنج بیماران مزمن کلیوی رفع می شود. آنها از دیالیز خلاص می شوند، رژیم های سخت غذایی شان برداشته می شود و توان و انرژی پیش از بیماری را باز می یابند، اما ممکن است همه چیز به این خوبی پیش نرود. به عنوان مثال داروهایی که مانع از پس زدن کلیه می شوند عوارض جانبی به بار بیاورند یا احتمال بروز عفونت و انواعی از سرطان، محتمل است و حتی نگرانی از پس خوردن کلیه پیوندی به ترس دائمی گیرنده تبدیل شود.

با این حال، بر اساس آمار انجمن حمایت از بیماران کلیوی ایران، شانس موفقیت در پیوند کلیه از جسد، 80 تا 85 درصد و بخت موفقیت پیوند کلیه از اهدا کنندگان زنده، 90 تا 95 درصد است. همچنین یک کلیه پیوندی می تواند تا 25 سال در بدن فرد گیرنده کارکرد داشته باشد. بنابراین فقط مراقب های ویژه از آن نیاز است.

البته بد نیست بدانید که اگر ادرار کم یا جریانش قطع شود، اگر مچ پا ورم کند و فشار خون بالا برود، اگر کراتینین خون بالا باشد و منطقه پیوند سفت و قرمز شود، یعنی بدن فرد گیرنده، دارد کلیه را پس می زند و این اصلاً خبر خوبی نیست. سلامتی شما آرزوی ما است.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «آنچه که از پیوند کلیه باید بدانید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا