روشی بهینه برای تبدیل نور خورشید به سوخت

دانشمندان به تازگی یک روش جدید اختراع کرده اند که در حقیقت می توان آن را فتوسنتز بهینه سازی شده نامید زیرا می تواند نور خورشید را به بهترین وجه به سوخت قابل استفاده تبدیل کند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، انسان در آینده ای نه چندان دور با مشکل سوخت روبرو خواهد شد و دلیل این امر نیز محدود بودن منابع سوخت مرسوم در دنیای امروزی ما است. وابستگی به سوخت های فسیلی موجب شده که از مدت ها پیش ایده استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر در ذهن دانشمندان شکل بگیرد. با این وجود به تازگی دانشمندان دانشگاه کمبریج توانسته اند راهکاری را کشف کنند که می تواند انقلابی در این زمینه باشد.

این روش در حقیقت می تواند آب را به دو بخش هیدروژن و اکسیژن تقسیم کرده و در مسیر فتوسنتز آن را با آنزیمی به نام هیدروژناس (Hydrogenase) متصل کند. در حقیقت ممکن است این روش در نخستین نگاه ربطی به تولید انرژی از نور خورشید نداشته باشد، ولی این روش به این دلیل مهم است که برخلاف تمامی روش های ارائه شده قبلی، برای استفاده از آن به یک کاتالیست گران قیمت نیازی نخواهد بود.

در حقیقت فتوسنتز، تغییر چیدمان آب و دی اکسید کربن و تشکیل گلوکز است و به این ترتیب انرژی موجود در نور در زمان آزادسازی اکسیژن مورد استفاده قرار می گیرد. این روش در گیاهان به صورت بهینه انجام می شود، ولی دانشمندان توانسته اند با استفاده از آنزیم هیدروژناس به خوبی این پدیده را در آزمایشگاه شبیه سازی کنند. شایان ذکر است که فرآیند جدید یاد شده با نام فوتوسیستم 2 (photosystem II) شناخته می شود.

منابع

خبر علمی «روشی بهینه برای تبدیل نور خورشید به سوخت» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به Science Daily و India Today و مجله دانشمند، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا