افراد منطقی مغز بزرگتری دارند

دانشمندان متوجه شده اند افرادی که مغز بزرگتری دارند، حافظه شان بهتر و منطقی تر هستند و عکس العمل های بهتری نشان می دهند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، این کشف بزرگ پس از 200 سال تحقیق درباره یافتن رابطه ای میان اندازه مغز و عملکرد شناختی آن بدست آمده است. محققان اسکن های MRI (ام آر آی) 13,600 نفر را بررسی و این رابطه را مشاهده کردند. پژوهشگران آمریکایی و هلندی اندازه مغز در اسکن های MRI افراد را با عملکرد شناختی و دستاوردهای تحصیلی افراد مقایسه کردند.

نتایج این تحقیق که در نشریه Psychological Science منتشر شده کامل ترین نمونه از این نوع تحقیقات است.

گیدئون ناو از دانشگاه پنسیلوانیا و رهبر این تحقیق می گوید: «این تاثیر کاملاً مشخص است. بطور متوسط هر فردی که مغز بزرگتری داشت؛ در تست های شناختی عملکردی بهتر از فردی با مغز کوچکتر داشت.»

این تحقیق بر اساس مخزنی از اطلاعات بیش از یک و نیم میلیون شهروند انگلیسی انجام شد و شامل اطلاعاتی درباره سلامتی و ژنتیک افراد بود. همچنین تصاویر اسکن 20,000 شرکت کننده نیز در این تحقیق بررسی شد. فیلیپ کوئلینگر از دانشگاه Vrije در آمستردام می گوید: «این نمونه برای آزمایش ما بسیار بزرگ بود. در حقیقت نمونه ما 70 درصد بزرگتر از مطالعات قبلی در همین موضوع بود. این امر به ما اجازه داد تا رابطه میان اندازه مغز و قابلیت های شناختی را بهتر بررسی کنیم.»

همچنین تمایزهای قابل توجهی در خصوص مغز مردان و زنان وجود داشت اما این امر روی عملکرد شناختی افراد تاثیری نداشت.

به هر حال از شرکت کنندگان در تحقیق تست هایی درباره منطق، حافظه و مدت زمان عکس العمل به عمل آمد. محققان سعی کردند هنگام ارزیابی هوش فرد روی اندازه مغز تمرکز کنند. در همین راستا عواملی مانند قد، وضعیت اقتصادی اجتماعی و ژنتیک افراد بررسی شدند. به عنوان مثال تحقیقات پیشین نشان داده بود قد با اندازه بزرگتر مغز مرتبط است. اندازه بزرگتر مغز نشانی از عملکرد شناختی و سطح تحصیلاتی فرد دارد و البته به شایستگی های او ربطی ندارد.

منابع

خبر علمی «افراد منطقی مغز بزرگتری دارند» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به Daily Mail و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا