فرضیه جدیدی برای توجیه مرگ اسکی بازهای گذرگاه دیاتلوف مطرح گردید

پس از حدود نیم سده، به نظر می رسد که زمین شناسان توجیه قابل قبولی برای مرگ کوهنوردان حادثه گذرگاه دیاتلوف یافته باشند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، فرضیه جدید، سقوط بهمن را دلیل مرگ گروه می داند. این فرضیه قبلاً هم مطرح شده بود اما بسیاری به آن بد گمان بودند چرا که هیچ اثری از بهمن در محوطه به چشم نمی خورد و شیب منطقه و برف هم برای وقوع بهمن کافی نبود.

مطابق پژوهش های جدید، توپوگرافی منطقه نشان می دهد که پستی و بلندی هایی وجود داشته که شیب کافی برای سقوط بهمن را ایجاد می کرده است بدون اینکه در نهایت اثری از بهمن باقی بماند. باد شَدیدی که آن شب وزش داشته و بنا کردن چادر در شیب، از دیگر دلایلی بوده که به وقوع بهمن منجر شده است.

پیکربندی چادر گروه دیاتلوف پس از ایجاد برش در شیب زیر یک شانه کوچک روی سطح صاف نصب شده است.
پیکربندی چادر گروه دیاتلوف پس از ایجاد برش در شیب زیر یک شانه کوچک روی سطح صاف نصب شده است.

ایراد دیگری که به فرضیه سقوط بهمن گرفته می شد، میزان جراحاتی بود که در بدن بعضی از افراد به چشم می خورد. به گفته کارشناسان، بهمن نمی توانسته چنین آسیب های شدیدی را در بدن ایجاد کند. حالا شبیه سازی های کامپیوتری می گویند که این آسیب ها احتمالاً ناشی از برخورد تخته سنگ هایی بوده که در اثر بهمن به پایین لغزیده و به بدن اسکی بازها برخورد کرده اند.

هر چند هنوز هم شک های بسیاری درباره حادثه وجود دارد، به نظر می رسد این فاجعه با بهمن شروع شده است. تعدادی از افراد در اثر ضربه های ناشی از بهمن جان باخته اند و دیگران هم از وقوع بهمن چنان وحشت کرده اند که بدون لباس کافی چادرشان را ترک کرده اند و در نهایت در اثر سرمای زیاد، جان شان را از دست داده اند.

منابع

خبر علمی «فرضیه جدیدی برای توجیه مرگ اسکی بازهای گذرگاه دیاتلوف مطرح گردید» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به Live Science، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا