عصب کشی دندان چیست؟

به بیرون آوردن عصب عفونی دندان از داخل اتاقک تاج دندان و کانال عصبی ریشه دندان و تمیز و پُر کردن جای عصب خارج شده با مواد خاص را عصب کُشی گویند که در جامعه دندانپزشکی با نام های عصب کِشی، درمان ریشه، روت کانال تراپی (Root Canal) و اندو معروف است.

تصویر زیر مفهوم کلی عصب کشی را نشان می دهد:

یک نمونه عصب کشی دندان
یک نمونه عصب کشی دندان

چند نکته مهم در مورد عصب کشی عبارت است از:

  1. بیمار پس از عصب کشی همیشه یک تا ده روز درد خفیف تا شَدید خواهد داشت که می تواند جهت کنترل درد هر 4 تا 6 ساعت مُسَکن استفاده کند.
  2. در صورتی که در ناحیه صورت و اطرف دندان عصب کشی شده، تورم ایجاد شد، جهت دریافت آنتی بیوتیک مناسب به دندانپزشک مراجعه نمایید و از مصرف خودسرانه دارو خودداری کنید.
  3. دندان عصب کشی شده باید در اولین فرصت ترمیم شود. این زمان نباید از سه هفته بیشتر شود.
  4. دندان عصب کشی شده به علت خشک شدن و از طرفی به علت آنکه مقدار زیادی از نسج دندان جهت دستیابی به عصب اتاقک تاج برداشته شده، مستعد شکستن می باشد. بنابراین توصیه می شود دندان های عصب کشی شده روکش شوند. البته این بدان معنی نیست که تمام دندان های عصب کشی شده روکش می خواهند. در مواردی ممکن است مقاومت پوسته دندان زیاد و حجم برداشته شده کم باشد و نیاز نداشته باشد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «عصب کشی دندان چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب آنچه باید از سلامت دهان و دندان بدانید، نوشته ی دکتر علی اکبر فروتنی از انتشارات شایان نمودار، منتشر شده در بهار 1391 با شابک 2-083-237-964-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا