کاشت نگین دندان چه عوارضی دارد؟

جواهر یا نگین دندان، سنگ یا جواهری طبیعی یا مصنوعی، بی رنگ، براق یا هر فلز گرانبهایی مانند طلا و سنگ های بسیار ریز و رنگارنگی هستند که عموماً در قسمت جلو و بالای دندان های پیشین یا هر دندانی که هنگام لبخند زدن بیشتر نمایان است، قرار داده می شوند. این انتخاب مهم ترین بخش از مهندسی لبخند است که باعث می شود برق این دندان هنگام لبخند زدن توجه همه را به سمت شما جلب کرده و لبخندی سفید، درخشان و با شکوه عرضه کند.

معمولاً جواهرات بکار رفته قیمت چندانی ندارند و در واقع بخش اعظم هزینه این عمل زیبایی به تجهیزات و مواد زیر ساختی آن مربوط است. این نگین ها معمولاً در مطب های دندانپزشکی به متقاضی معرفی می شود ولی در مواردی افراد تمایل دارند که خودشان خریداری کنند. در این صورت باید توجه داشت که محصولات از نظر تراش، رنگ و همچنین مواد تشکیل دهنده مصنوعی با دقت بررسی و انتخاب شوند چون از لحظه نصب روی دندان در دهان شما قرار می گیرند یعنی اصلی ترین راه ورود آلودگی ها و میکروب ها به داخل بدن.

در این مقاله شما می توانید با عوارض کاشت نگین روی دندان آشنا شوید.

چگونه عملیات کاشت انجام می شود؟

یکی از مهم ترین بخش های این عمل زیبایی نحوه نشاندن نگین روی دندان است. در این مرحله است که تخصص و تجربه نقش مهمی ایفا می کند. دندان سالم به کمک مواد تمیز کننده به خوبی پاکسازی می شود، روی سطح دندان کمی زبر شده تا سطح اصطکاک بیشتر شود، نگین به کمک مواد زیرسازی یا به اصطلاح باندینگ روی دندان چسبانده می شود و در پایان با دندان هم سطح می شود. آنچه در این مرحله مهم و ضروری است، بررسی صحت و سلامت مینای دندان است. وجود نگین روی مینای دندان باعث تحلیل استحکام آن شده و در مواردی ممکن است پوسیدگی و آسیب از زیر همین نگین ها شروع شود. انجام این عمل توسط پزشکان متخصص عوارض کمتری به همراه خواهد داشت ولی در موارد بسیاری دیده شده که پزشک برای نصب نگین حفره ای روی دندان سالم ایجاد کرده که همین مورد موجب آسیب به مینای دندان و تغییر رنگ آن شده است.

بهتر است نگین روی کدام دندان نصب شود؟

دندان هایی که نیاز به ترمیم دارند، پیشنهاد اول برای نصب نگین هستند، چون دندان سالم برای اینکار حیف است! زیرا دندان بر خلاف سطح پوست، قابلیت ترمیم و نشان دادن علائم آلرژی و حساسیت را ندارد و عفونت و ناراحتی های ایجاد شده در این بخش بعد از گستردگی زیاد قابل شناسایی است و هر نوع تغییر و صدمه به سطح و مینای دندان دیگر قابل ترمیم طبیعی نبوده و قطعاً باید توسط دندانپزشکان و به صورت مصنوعی انجام شود. هر چند نگین های استفاده شده در این عمل زیبایی تراش خورده؛ ریز و غیر تیز هستند و به همان صورت بلعیده شده دفع می شوند ولی مواردی هم از شکستن زیر دندان ها هنگام جویدن و آسیب به دیگر دندان ها، ورود به حلق و ایجاد سرفه و… گزارش شده است.

آیا نگین های متحرک بهتر هستند؟

استفاده از نگین های متحرک یکی از انواع جدیدی از این عمل زیبایی است که به تازگی مورد توجه قرار گرفته اند. با این شیوه می توان در هر زمان بدون وارد شدن آسیب به دندان ها یا ایجاد هر گونه درد، نگین را روی دندان ها نصب یا جدا کرد. در این نمونه، نگین روی یک میکرو ساختار پوستی نامرئی ساخته شده از شیشه شفاف قرار گرفته و به راحتی روی دندان می نشیند. درست است که عوارض چسباندن و برداشتن آنها روی دندان کمتر است ولی از عوارض این نمونه ها می توان به حساس شدن مینای دندان همچنین لثه ها اشاره کرد که هر بار این پوشش خارجی را تحمل می کنند. هر چند گذاشتن و برداشتن این ساختار شیشه ای زحمتی ندارد ولی تکرار آن سطح دندان را حساس و آسیب پذیر می کند.

دردسرهای چسب پُر دوام

اساس نصب جواهر روی دندان، استفاده از چسب های قوی دندانپزشکی است که در برابر گرما و سرمای مواد غذایی، شستشو با مسواک، قدرت بزاق و… مقاومت استانداردی دارند. استفاده از چسب های دندانی بی کیفیت که مقاومت بالایی دارند، ممکن است دوام نگین روی دندان را طولانی تر کند ولی این به معنای تحلیل مینای دندان در محل نصب است.

طولانی ترین زمان نصب و دوام نگین روی دندان 6 ماه تا یکسال است و بعد از این مدت بهتر است توسط پزشک متخصص برداشته شود تا در این فرصت مینای دندان زمان استراحت داشته باشد.

خطر ترک های میکروسکوپی

نازک شدن مینای دندان یکی دیگر از عوارض کاشت نگین است. استفاده از ژل اسید فسفریک برای کاشت نگین روی دندان، باعث آسیب رساندن به مینای دندان و تغییر رنگ آن می شود. کاشت نگین با استفاده از این مواد در بعضی موارد موجب بروز ترک های میکروسکوپی در دندان می شود که با چشم معمولی قابل رویت نیست و همین ترک های متعدد و ریز باعث می شود دندان با کمترین فشار یا ضربه بشکند.

عوارضی که باید بدانید؟

  1. زرد شدن بخشی از سطح دندان که زیر نگین است.
  2. حساسیت مینای دندان
  3. از دست دادن لایه بیرونی دندان به دلیل تراشیده شدن بخشی از سطح دندان برای ایجاد اصطکاک بیشتر با نگین
  4. ایجاد پوسیدگی احتمالی به دلیل شستشوی ناقص دندان
  5. پنهان ماندن پوسیدگی های سطحی و تبدیل به آسیب های عمیق و تشخیص دیر هنگام آن

توصیه هایی که باید جدی بگیرید.

اگر با همه این دانسته ها همچنان تمایل به انجام این کار دارید چند توصیه را فراموش نکنید:

  • نگین را از شرکت سازنده مطمئن و تایید شده تهیه کنید، فراموش نکنید که کیفیت نگین در ظاهر زیبا، دوام و بهداشت تاثیر بسیاری دارد.
  • دندانپزشک یا فرد کار گذارنده برای کاشت نگین باید علم و مهارت کافی را داشته باشد چون این عمل با تکنیک خاصی انجام می شود.
  • به توصیه های دندانپزشک و کارخانه سازنده برای استفاده صحیح از نگین و شیوه مسواک زدن و رعایت بهداشت عمل کنید.
  • اگر جزو افرادی هستید که دندان های شما جرم زیادی دارند، استفاده از این نگین ها قبل از جرم گیری و آموزش بهداشت برای شما مناسب نیست.

نصب نگین دندان در آرایشگاه ها و سالن های زیبایی بزرگترین ضربه به سلامت دهان و دندان شما است. سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «کاشت نگین دندان چه عوارضی دارد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مصاحبه با دکتر علی امیرانی – دندانپزشک – توسط سحر سیروس کبیری از مجله سیب سبز، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا