ماهی‌های Gulf killifish خود را با آلودگی وفق داده‌اند

به گزارش پورتال یو سی (شما می‌توانید)، محققان در گزارشی جدید یک ماهی کوچک آب شیرین از جنس کپور به نام Gulf killifish را بررسی کرده‌اند که نسبت به آلودگی موجود در محیط زندگی‌اش مقاومت بالایی دارد. این ماهی در منطقه هیوستن شیپ کانال زندگی می‌کند.

اندرو وایت هد یکی از مولفان این پژوهش می‌گوید: «بیشتر موجودات در محیط‌هایی که به شدت دچار تغییر شده‌اند دوام نمی‌آورند اما با مطالعه موجوداتی که در چنین محیط‌هایی زنده می‌مانند، می‌توان درک بهتری از حیات آنها یافت. جالب آنکه تعداد زیادی از این ماهی Gulf killifish نیز توانسته‌اند زنده بمانند.»

راز بقای این ماهی‌های کوچک وجود ژن‌هایی از گونه دیگر همین ماهی است که حدود 1500 مایل دورتر و در اقیانوس آتلانتیک زندگی می‌کنند که Atlantic killifish نام دارد.

احتمالاً انسان‌ها گونه اقیانوسی این ماهی‌های کوچک را به کانال منتقل کرده‌اند. در این پژوهش محققان روی این گونه از ماهی‌ها در 12 منطقه بسیار آلوده تمرکز کرده‌اند.

در این مناطق نطفه ماهی‌ها بطورکلی نسبت به آلاینده‌ای به نام polychlorinated biphenyl مقاوم است. این ماهی می‌تواند سطحی از polychlorinated biphenyl را تحمل کند که هزار بار قوی‌تر از آن چیزی است که برای حیات وحش خطرناک تلقی می‌شود.

منابع

  1. New York Times
  2. DailyMail
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا