با شمشیر ماهی آشنا شوید

شمشیر ماهی در آب های معتدل اقیانوس و یا گرم و استوایی زندگی می کند. در روزهایی که آب اقیانوس آرام است، باله های پشت و دُم این نوع ماهی در سطح آب دیده می شود و گاهی اوقات هم کاملاً بیرون از آب جهش می کند. شمشیر ماهی می تواند تا عمق بیش از 610 متری زیر سطح آب شنا کند.

این ماهی جزو یکی از سریع ترین ماهی ها بشمار می رود. بدن عضلانی و بدون پولک آن برای شناگری سریع طراحی شده است و می تواند با سرعت بیش از 97 کیلومتر در ساعت شنا کند.

فک بالای این ماهی دراز و صاف، مثل شمشیر است و به همین خاطر به آن شمشیر ماهی می گویند. بیشتر شمشیرماهی ها بدنی سیاه متمایل به قهوه ای دارند و قسمت زیرین بدن شان قهوه ای روشن است. آنها همچنین چشمان درشت و سیاه و باله های هلالی شکل دارند.

طول بیشتر شمشیر ماهی ها از 1.5 تا 2.4 متر و وزن آنها در حدود 70 الی 135 کیلوگرم متغیر است. بینی شمشیر ماهی مانند شمشیری بسیار قوی است و طول آن ممکن است به حدود یک سوم طول بدنش برسد.

چون شمشیر ماهی دندان ندارد، مجبور است تمام طعمه را ببلعد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «با شمشیر ماهی آشنا شوید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا