برنامه ریزی برای بچه دار شدن

تصمیم گیری برای بچه دار شدن یکی از جدی ترین تصمیمات هر زوج است. بچه دار شدن، زندگی مادر و پدر را بطورکلی تغییر می دهد. هر وقت که فکر کردید می توانید فرزند خود را به خوبی مراقبت کنید، برای بچه دار شدن درنگ نکنید. بچه به خانواده ای امن نیاز دارد تا در آن رشد کند. تا زمانی که زوجین نتوانسته اند مشکلات روابط عاطفی خود را حل کنند، نباید بچه دار شوند.

وقتی زوجین آماده بچه دار شدن هستند، باید ابتدا مراقبت های پیش از بارداری را انجام دهند و استفاده از روش های پیشگیری از بارداری را متوقف کنند. زن و شوهرها برای افزایش شانس باردار شدن و کاستن از خطر ابتلا به بیماری ها در حین بارداری می توانند کارهای مختلفی انجام دهند.

زوجین پیش از بچه دار شدن باید به این نکات توجه کنند:

  1. از میزان استرس زندگی خود بکاهید. استرس شانس باردار شدن را به شدت کم می کند. اگر در محل کار با مواد شیمیایی، سرب و اشعه ایکس سر و کار دارید، شانس بچه دار شدن شما به شدت کم می شود. چنین زوج هایی بهتر است پیش از بارداری، با پزشک مشورت کنند.
  2. به خانم ها توصیه می شود که تمام فرزندان خود را تا 35 سالگی به دنیا بیاورند. پس از 35 سالگی، خطر ناباروری، عوارض ناشی از بارداری و تولد نوزاد ناقص به شدت افزایش می یابد. بنابراین باید برنامه ریزی های لازم را برای بچه دار شدن پیش از این سن انجام دهید.
  3. سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و مصرف مواد مخدر خطر ناباروری، به دنیا آمدن نوزاد نارس و ناقص را به شدت افزایش می دهد. زوجین پیش از بچه دار شدن، باید عادت های ناپسند را کنار بگذارند.
  4. والدین تندرست، فرزندان تندرستی به دنیا می آورند. برای داشتن فرزندانی سالم باید ورزش کنید. تغذیه زنان، پیش و در حین بارداری باید متعادل و متشکل از کربوهیدرات ها، پروتئین ها، چربی ها، مواد معدنی و ویتامین ها باشد و از مصرف غذاهای کم کالری و رژیمی بپرهیزید.
  5. زنان باید با آغاز برنامه ریزی و تلاش برای بارداری، مکمل های اسید فولیک مصرف کنند. این ویتامین، شانس به دنیا آمدن نوزاد سالم را افزایش داده، احتمال سقط جنین را کاهش می دهد. این مکمل ها را می توان از داروخانه ها بدون نسخه پزشک تهیه کرد. اما زوجین، پیش از مصرف این مکمل ها باید با پزشک مشورت و از دوز مناسب برای مصرف این مکمل مطمئن شوند.
  6. حداکثر احتمال بارداری وقتی است که تماس منظم و مرتب وجود داشته باشد ولی در صورت محدود بودن تعداد روابط جنسی توصیه می شود از مشورت با پزشک برای تعیین زمان بیشترین احتمال بارداری بهره گیرند. وقتی زوجین قصد بچه دار شدن می کنند، در صورت وجود دوره های عادت ماهانه مرتب 28 روزه، در رابطه جنسی روز سیزدهم دوره، معمولاً احتمال بارداری از هر زمانی بیشتر است. این روز دقیقاً پیش از موعد تخمک گذاری است و شانس بارداری را به نحو چشمگیری افزایش می دهد.
  7. اگر عادت ماهانه یک زن مرتب نیست یا کوتاه تر و بلندتر از هر 28 روز یکبار است و قصد بارداری دارد، می تواند برای دانستن بهترین زمان برقراری رابطه جنسی، به پزشک مراجعه کنند. یک زن و شوهر ممکن است بلافاصله پس از متوقف کردن روش های پیشگیری از بارداری بچه دار نشوند. برخی از زوجین باید برای بچه دار شدن 6 تا 12 ماه تلاش کنند. با این وجود، اگر زوجین پس از یکسال تلاش بچه دار نشوند باید به پزشک مراجعه کنند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «برنامه ریزی برای بچه دار شدن»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب راهنمای ازدواج شاد و پایدار: ویژه زوجین جوان، نوشته ی هادی محسنی، غلامرضا حبیبی و مهراندخت عابدینی از انتشارات ترمه، منتشر شده در تیر ۱۳۹۴ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۹۷۸-۴۷۳-۱ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا